Siverek HDP ve DBP Teşkilatları Antep'teki Saldırıyı Kınadı

Basın açıklamasında Gaziantep saldırısı kınandı

Siverek HDP ve DBP Teşkilatları Antep'teki Saldırıyı Kınadı
Advert

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde HDP ile DBP ilçe teşkilatları Gaziantepte bir sokak düğününde İŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 54 vatandaşın ölümüne yol açan bombalı saldırıyı kınamak amacıyla, İlçenin Kanlıkuyu meydanında bir basın açıklaması düzenlendi.

Saat 14.00 sıralarında İlçenin kanlıkuyu meydanında bir araya gelen yaklaşık 25 kişilik HDP ve DBP'liler adına basın açıklamasını DBP İlçe Başkanı Sedat Çelik yaptı. Çelik basın açıklamasında şunları kaydetti:

“20 Ağustos Cumartesi Günü Gece saat 22.00 sularında Dilok’ta (Antep) barbarca bir katliam yapılmıştır. Kadın-Çocuk-Yaşlı demeden, Kürt yurttaşlarımızın oturduğu semtte sokak düğününde, sözde cihat yaparak bomba patlatılmış ve 51 yurttaşımız maalesef olay yerinde yaşamını yitirmişlerdir.100 ü aşkın yaralı çevre il ve ilçelerde hastanelerde tedavi edilmektedir.

 

22 Temmuz 2015 te Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi olayıyla başlayan savaş konsepti, siyasi iktidarın istediği gibi şekillenmiştir maalesef. Korkutma, sindirme, talan etme argümanları kullanılmıştır. Ülke kan gölüne dönmüş, her eve ateş düşmüştür. Her yerde bombalar patlamış, yüzlerce insan öldürülmüş, katledilmiştir. Ceylanpınar’daki olayla ilgi Halkların Demokratik Partisi araştırma önergesi vermiş fakat siyasi iktidar tarafından reddedilmiştir.

 

22 Temmuz 2015 ten bu yana Türkiye maalesef 90’lı yıllara dönmüştür. Roboski, Suruç, D.bakır, Ankara katliamlarının hesabı sorulmamış, bu olayların üzeri kapatılmıştır. İç İşleri Bakanlığından istifa eden olmadığı gibi tek bir Mülki amir görevden alınmamıştır. Bilakis; Roboski katliamını yapan komutan ödüllendirilmiştir.

 

Geldiğimiz nokta; ölümlerin, acıların ayrıştırıldığı, ayrıştırılmaya çalışıldığı bir ortamdır. Ne yazık ki siyasi bir partinin Milletvekili Dilok’taki (Antep) patlamada hayatını kaybedenler için “Onlar PKK Sempatizanıdırlar ”gibi mesnetsizce bir ifadede bulunmuştur. Ve ne yazıktır ki; Siyasi İktidarın Genel Başkan Yardımcısı: “HDP’lilerin oraya koşması hazırlıklı olduklarına işarettir” tarzında seviyesizce bir açıklama yapmıştır.

 

Değerli halkımız! Gün; acıda bir olmak günüdür. Gün; acıda birlik olma günüdür. Gün; acılarımızı ayrıştırmama günüdür. Gün; iç savaş çıkarmak isteyenlere fırsat vermeme günüdür. Gün; Barış ve Kardeşlik günüdür. Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın da bahsettiği üzere; ”Barış en büyük intikamdır”.

 

Barış çağrımızı yineliyoruz. İnsanlar ölmesin diyoruz.

 

Siverek’te ve çevre ilçelerde gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsınlar diyoruz.

 

Siyasi operasyonlar son bulsun diyoruz.

 

Müzakereler yeniden başlasın diyoruz.

 

Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah ÖCALAN üzerindeki tecrit kalksın diyoruz.

 

Ve son kez… Barış, Barış, Barış diyoruz.

 

Değerli halkımız! Dilok’taki (Antep) vahşi katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yine aynı saldırıda yaralı olan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Bu insanlık dışı katliamı şiddetle kınıyor, bu zihniyetin arkasında olan gücün açığa çıkarılıp yargıya teslim edilmesini temenni ediyoruz.

 

Bu barbarca katliamların son bulması dileğiyle; katılım gösteren herkese teşekkür ediyoruz.” denildi

Basın açıklaması sonrasında sesiz bir şekilde dağılan gurubun azlığı dikkat çekti.

Siverek hdp Siverek dbp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek-Hilvan Arası Kaza; 9 Aylık Bebek Hayatını Kaybetti
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje
Siverek'te Taşımalı Eğitim Öğrencilerine Yönelik Örnek Proje