SİVEREK’İN ENGELLİ YÖNETİMİ

Yazarımız Mevlüt Bayraktar yazdı

SİVEREK’İN ENGELLİ YÖNETİMİ
Advert

SİVEREK’İN ENGELLİ YÖNETİMİ

Toplum olarak çok fazla empati kurduğumuzu sanmıyorum.  İş başa geldiğinde, zorluklarla karşı karşıya geldiğimizde, işte o zaman yaygarayı koparır ve insanları bize karşı empati kurmalarına çağırırız. Oysa bizde daha önce bizim durumumuzda olan insanları duymuyor, sorunlarını görmezden geliyorduk.

Bunu ne için yazıyorum diye merek ediyorsunuzdur?

Ama içten ve samimi cevap verin lütfen; Öyle değilmiyiz?

Şuana kadar yakınımızda olsun uzakta olsun fark etmiyor, zor durumda olan kimler için empati kurduk? Evet, gördüğümüz de üzülüyoruz, kaygılanıyoruz ama yalnızca bu kadarla kalıyoruz! O sorunu, o kardeşimizin sorununu ortadan kaldırmak için, kayda değer bir uğraş vermiyoruz. Tüm çabamız üzülmek ve kaygılanmak…

Ha, böyle insanlar hiç mi yok? Tabi ki var, var olmasına varda, her toplumda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdalar maalesef.

Bunun en bariz örneği toplumumuz da engelli kardeşlerimiz için duymadığımız endişe ve kaygılar geliyor. Onlara acımamız gerektiğini söylemiyorum, tam tersine onları anlamadığımız, onlarında ez az bizim kadar bu dünyada söz sahibi olduğunu kavramadığımız için aslında kendimize acımalıyız. Zaten dünyaya geldikleri anda veya sonradan başlarına gelen bazı musibetlerden dolayı fiziki olarak hayat koşulları zor olan bu kardeşlerimizin, bizim duyarsız çalışmalarımız ve icraatlarımız yüzünden hayatları çok daha fazla zorlaşıyor.

Düşününki engelliler için yapılan kaldırımların kenarlarına araba park edip gidiyoruz, trafikte giden engelliye ait akülü araba önümüze çıktığında, zart zurt diye korna çalıyoruz. Yolda giden engelli veya bastonlu birinin geçmesini beklemiyoruz, sanıyoruz ki hayat hep bizim için akıyor. Bunların örneklerini çoğaltabilirim ama o zaman konunun dışına çıkmış olurum.

Değerli dostlar, yazımın başında da yazdığım gibi toplum olarak, engellilerin hayat koşullarını zorlaştırdığımız gibi, toplumun yöneticileri de aynı bu şekilde, bu kardeşlerimizin hayat koşullarını zorlaştırıyor, adeta bu kardeşlerimizin toplum içersin de gezmemeleri için elinden geleni yapıyorlar. Uygar toplumların yöneticileri şehirlerin alt yapılarını kurup inşa ederken, her insanın yaşayabileceği şehirler kurarlar ve bu şehirlerde engelli insanların hayat koşullarını en iyi şekilde iyileştirirler.

Bizde öylemi?

Maalesef hayır!

Bizim yöneticilerimiz bir işi yapacağı zaman onu iyice eline gözüne bulaştırmadan yapamıyor.

Bir engeli, sorunu, ortadan kaldırması için ilen oralarda onlarca olay ve bazen birçok kişinin hayatına mal olacak ki sonradan düzeltsin.

Toplumla ilgili biraz bilgiden sonra gelelim asıl konuya ve her insana pes ettirecek uygulamaya.

Değerli dostlar; Bildiğiniz gibi 3,5 yıldır ve halen devam eden ilçenin alt yapı çalışmaları yüzünden toplumun anası ağlatıldı. Binlerce lira harcanarak kazılıp yapılan yollar ve caddeler, tekrardan yine kazılıp, kapatılıyor. Bitti denildiğinde yine başka bir şey için yol ve cadde kazılıyor. Böylece vergilerimizle oluşan milli sermayemiz birilerinin cebine giderken, esnaf ve insanımızda bu çalışmalardan oldukça zarar ediyor. Bunu yaparken bari elle tutulur güzel hizmetler yapsalar, bunları alkışlayacağız ve yanlarında olacağız, tam tersine insanların akıllarıyla alay edercesine çalışmalar yürütüyorlar.

Bunun en bariz örneği:  Alay yolu olarak hepimizin bildiği, Remzi Bucak bulvarı kaldırımlarımın da yapılan çalışma.

Ekipler bulvar üzerinde bulunan kaldırımda iyileştirmelerde bulunmuş ve hatta görme engellilerin rahatlıkla gezmeleri için görme engelli yolları bile kurmuşlar.

Kurmuşlar kurmasına da, bir mühendislik harikası mı diyelim yoksa 250 bin nüfuslu Siverek halkının aklıyla oynamamı diyelim, ne dersek diyelim ama bu görme engellileri için yapılan yolların tam ortasında elektrik direkleri var. Öyle bir güzel hesaplama yapmış ki bu mühendisler! Elli metrede bir, bu yolu elektrik direklerine rast getirmeyi başarmışlar.

Bu konuda gerek Belediye ve gerekse Büyükşehir yetkililerine ulaşmaya çalışmamıza rağmen, hiç biri bize dönmedi.

Edata biz yaparız, kim ne derse desin havasındalar.

Edata insanların gözünün içene bakıp, insanlarla alay ediyorlar!

Değerli Siverekliler bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Şahsen ben bu engelli yolların üzerinde bulunan direkleri gördüğün de kendimden utandım, demek ki bu kadar değişim, değişim diye yıllarca kopardığımız yaygaraların hiç biri gerçekleşmemiş, tam tersine gerilemiş! Engelli kardeşlerimizin yollarında bulunan direklerle şunu anladım ki aslında, bu çalışmayı yapan, yöneten, kontrol edenler engelli ama biz anlayamıyoruz!

Hem zihinden, hem kalpten ve hem de gözden!

Demek yalnızca görmekle, gerçekler ve doğrular görünmüyormuş, birazda kalpten görmek gerekiyor.

Değil mi sizce?

ENGELLİLER DERNEĞİ BAŞKANI DEĞİL, KOLTUK DEĞNEĞİ

Değerli dostlar, Remzi Bucak Bulvarı üzerinde ki kaldırımlarda yapılan bu akıldan yoksun icraat için, bizzat kendim Siverek engelliler derneği başkanını arayarak, konuyu anlattım. Engellileri kendisinin temsil ettiğini ve görme engelliler için çok tehlikeli olan böylesi bir çalışmaya tepki göstermesi gerektiğini söyledim. Önce olumlu karşılamasına rağmen, nereden ikaz edildiyse, açıklama yapmaya cesaret edemedi.

Bana söylediği söz şuydu “Mevlüt abi o direkleri kaldıracaklar” ben kendisine ne zaman kaldıracaklarını söylediğimde, siyaseti iyi öğrenmiş olacak ki, ‘ En kısa zamanda’ cevabını verdi. Bende ona şunu söyledim.” Başkan yarın Allah göstermesin bir görme engelli kardeşimiz o yolda yürürken, direğe çarpsa ve yaralansa bunun vebalini üzerinize alırmısınız?”

“Kesinlikle hayır” dedi. ‘Öyleyse o direklerin yarına kadar dahi, o yerde kalmaları doğru değil, her an bir engellinin orada kaza geçirebilme ihtimali var” dedim

Ama sizinde tahmin edebileceğiniz gibi, Sayın başkan temsil ettiği iddia ettiği engellilerin sorunlarını dile getirmekten korktu. Demek sayın başkanın engellileri düşündüğü yok, kendisini o koltuğa oturtanların zarar görmemesidir derdi. Yarın veya başka gün kesinlikle biz engellilerin hakkını korumak için açılmış bir derneğiz demesin, birilerinin hatalarını örten bir koltuk değneğinden başka bir şey değildir.

 

Mevlüt Bayraktar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler