Siverek'te Bir Kan Davası Daha Barışla Sonuçlandı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir kişinin öldüğü sekiz kişinin yaralandığı olay sonrası başlayan kan davası, AK Parti Eski Milletvekili Zülfikar İzol’un devreye girmesinin ardından barışla sonuçlandı

Siverek'te Bir Kan Davası Daha Barışla Sonuçlandı
Advert

18 Ağustos 2015 yılında aralarında husumet bulunan İzol aşiretine mensup Doğan ve Aytulu aileleri arasında Esmerçayır Mahallesinde meydana gelen kavgada Muzaffer Doğan yaşamını yitirmiş olayda sekiz kişi yaralanmıştı.

 

Özel bir düğün salonunda düzenlenen barış yemeğine aşiret mensubu yaklaşık iki bin beş yüz kişinin katıldı. Kur’an-ı Kerim ile başlayan barış programı, kan davalı taraflar tokalaşarak barıştı.

 

Barış yemeğine Eski Milletvekili Zülfikar İzol’un yanı sıra Siverek Kaymakamı Vural Karagül, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, kanaat önderleri, STK temsilcileri ile aşiret mensupları katıldı.

 

Bir daha bu tür acı olayların yaşanmaması temennisinde bulunan Eski Milletvekili Zülfikar İzol şunları kaydetti: “Bugün dünyamızın birçok yerinde var olan ve insanlığı etkileyen savaşa, ırkçılığa, şiddet ve hoşgörüsüzlüğe karşı Mevlana’nın hoşgörülü ve barışçı felsefesi benimsenirse evrensel barışın bizlere hiç de uzak olmadığı, olmayacağı aşikârdır. Fikir ve öğretileriyle tüm dünyada barış ve hoşgörü sultanı olarak tanınan Hazreti Mevlana günümüz insanlığının bu en büyük sorununa karşı ne yapılabilir ya da bizler onun bu barışçıl fikirlerini ön plana çıkararak dünya barışına nasıl bir katkı sağlayabilirizi düşünüp bu şekilde hareket ettik. Düşüncelerimizin de icrası için derhal vakit kaybetmeden harekete geçtik ve hamd olsun ki bugünleri görebildik” dedi.

 

İzol konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Ağrı Dağı’ndaki Nuh’un gemisi efsanesinde yer alan gök kuşağı ve zeytin dalının ortaya çıkmasıyla başlayan Mevlana’nın “gel kim olursan ol yine gel” felsefesiyle devam eden ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “ibadet gibi barışa destek verilmeli” ilkesi ile tüm dünyaya örnek olan barış mesajları aslında Türkiye’nin sahip olduğu birer büyük hazinedir. Yüce Allah’ın buyurduğu bizlere emrettiği üzere “eğer inananlardan iki grup birbirleriyle savaşırlarsa aralarını düzeltin” ayetini zikredip açık bir şekilde yolumuzda emin adımlarla yürüdük. O halde medeniyetimizin kendi kendisinin mahvetmemesi için şu içinde bulunduğumuz durumu kaldıracak bir “barış omurgasına” ihtiyacımız var. Bu güzel günlerin yaşanması insanlığın kaderini birleştirdiğine göre buna uygun ahlaki değerlerin de bütün insanların paylaştığı ortak hümaniter değerler olması lazım gelir. Son olarak böylesine güzel, anlamlı, duygulu ve hoşgörülü günlerimizin daim olmasını canı gönülden diliyor, geçmişte yaşananların unutulup, böylesine güzel günlerin hiç bitmemesi dileklerimle hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

 

Siverek Kaymakamı Vural Karagül ile Belediye Başkanı Resul Yılmaz, yaptıkları konuşmada ilçede bir daha böylesi acı olayların yaşanmaması dileğinde bulundu.

 

Yaklaşık üç saat süren barış yemeği, tarafların helalleşmesiyle son buldu.

Kaynak: sivereksonhaber

Siverek Siverek haber Siverek son haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler