Siverek'te Gençliğimi okuyorum Adlı konferans

Siverek İlim Ve Kültür Derneği tarafından değerler eğitimi kapsamında ''Gençliğimi Okuyorum'' adlı konferans düzenledi

Siverek'te Gençliğimi okuyorum Adlı konferans
Advert

İlçeninYenişehir  mahallesinde bulunan Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Siverek Eyyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde verilen Konferansa Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanı  Doç. Dr. Celil Abuzar konuşmacı olarak katıldı.

Doç. Dr. Celil Abuzar 'Gençliğine değer vermeyen,yatırım yapmayan toplumların geleceğinden emin olamayacaklarını' belirterek şunları söyledi "Toplumsal değerlerimizi gençlerimize aktarabildiğimiz ölçüde yarınlarımızı kurabiliriz. Dünyada en genç nüfusa sahip ülkelerden birisi de biziz. bu gençliğimizi donanımlı, hem kendi medeniyet köklerine bağlı hem de çağın bilgi ve birikimini kuşanmış özgüveni yüksek bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Gençlik Rabbimizin bize lutfettiği en güzel nimetlerinden biri.. kıymeti bilinmeli.. bu nimet doğru yolda kullanılmalı.. iyi insan olabilme yolunda, Hak ve Hakikatten taraf olmalı. Allah bize akıl nimetini bahşetmiş, hayat yolumuzda seçimlerimizi doğrudan yana, iyilikten yana yapalım, iyi insan olalım diye... Ailemize, mahallemize, köyümüze, şehrimize, Ülkemize ve hatta bütün insanlığa faydalı insan olalım diye"

 
'insan hayatını etkileyen en önemli seçimlerin gençlik yıllarında yepıldığını' söyleyen Abuzar "Bir cana kıymanın, kalp kırmanın, başkasının malına zarar vermenin ne denli ahlaksızca bir davranış olduğu bilincine varalım diye.. Ve biz hayatımızı etkileyen en önemli seçimlerimizi hep gençlik çağımızda yaparız. Ya ailemizin, çevremizin bizi hayırla andığı çizgide ya da Allah korusun nefretle, beddua ile anılan bir çizgide yaparız tercihlerimizi.. sonra bir ömür onunla yaşarız. hayatı hem kendimize hem çevremize zehir ederiz. Hayat yolumuzda doğru tercihler yapabilmemizde kendimize gerçek rol modeller bulmalıyız. onları örnek almalıyız. gerçek anlamda bizden olan bizi temsil eden, bizim değerlerimizle bütünleşmiş gerçek kahramanlar olmalı bunlar.. bizim toplumsal değerlerimize yabancı, uydurulmuş sahte kahramanlar değil. Bizim gerçek rol modelimiz başta Peygamber Efendimiz, O'nun kutlu sahabileri, sonra onların izinden giden İslam büyükleri, alimleri, Selahattin Eyyubiler, Fatihler, Ulu Batlı Hasanlar, Gazali gibi, Mevlana gibi Bediüzzaman gibi alimler olmalı.. bu toplumun bağrından çıkmış, değerleriyle, inancıyla bütünleşmiş kişilikler.. Aklımızın ve vicdanımızın sesini dinlemeliyiz. bizi hayra, güzelliğe ve iyi insan olmaya davet eden yolları seçmeliyiz.. bizler inanan insanlarız.. aldığımız nefesin bile hesabının sorulacağına inanırız. sorumluluk bilinciyle hareket etmeli, beddua alan değil de dua alan, hayırla anılan iyi insanlar olmaya çalışmalıyız" dedi


Yaklaşık 2 saat süren konferansa İlçede bulunan lise öğrencileri, öğretmenleri ve bir çok veli hazır bulundu, konferansın sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Siverek İlim ve Kültür Derneğinin genel koordinatörü Mehmet Güllü Orman 'Siverek İlim Ve Kültür Derneği  "Değerlerimi öğreniyorum ve değerlerimi yaşıyorum" projesi kapsamında Konferanslarına devam edeceğini' ifade ederek "Bizler imanlı, ahlaklı, zeki, bir nesil yetiştirmek istiyorsak; zaman ve şartlar ne olursa olsun çocuklarımızla diyalog halinde olup onları yalnız bırakmamalıyız. Sosyal aktivitelerle gençlerimizi yetiştirmeliyiz. Onlar bizim geleceğimiz , geleceğimize sahip çıkmalıyız" Dedi.

 

Siverek Siverek son haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi