Siverek’te Öğrencilere Konferans

İlim ve Kültür Derneği tarafından lise öğrencilerine yönelik ‘Bitkilerdeki Gizim’ adlı konferans düzenlendi.

Siverek’te Öğrencilere Konferans
Advert

Siverek İlim ve Kültür Derneğinin düzenlediği "Değerlerimi öğreniyorum ve değerlerimi yaşıyorum" projesi kapsamında "Bitkilerdeki Gizem" adlı konferansa Harran Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan konuşmacı olarak katıldı.

Yenişehir mahallesindeki Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Hasan Akan, “Bitkilerdeki gizemi” konulu konferansı “tefekkür saati” olarak tanımladı. Akan, “Pas tutmuş yüreklerin baharda uyanması, ilahi aşkı bulması lazım. İlahi aşkı arayanlar için muhteşem güzellikler var. İlahi sanatları temaşa etmemiz gerekiyor. Oysaki gönül dünyamız yeşilliklerle güzelleşiyor. Bazen gördüğümüz bir güzel manzara bir hafta gönül dünyamızı etkiliyor. Her göz kapaklarımızın açılışı, gönül dünyamıza gönderilen bir fotoğraf ustası demektir” dedi.

“Çiçeklere derin sevgi var fıtratımızda”

Her insanın penceresinden yakaladıklarıyla bir fotoğraf sanatçısı olduğunu söyleyen Prof. Akan, “Çiçeklerin renklerine, kokularına, süslerine kendimizi vermek lazım. Kâinatın ahengine kulak vermek gerekir. İnsanın fıtratında çiçekleri sevmek var. Çiçeklere derin sevgi var fıtratımızda. Nadide, görkemli ve göz kamaştıran bu güzellikler karşısında insanoğlu aciz kalıyor. İnsanın güzelliğe yatkın bir tarafı var. İnsanla-Çiçekler arasında bir kodlama var adeta. Çiçeklerin göze dokunan, buruna dokunan, kulağa dokunan birer manaları var. Bu güzellikler, adeta duygularımızın rızkıdır. Tasavvufi ve manevi anlamda çiçeklerin yansıttığı manalar var. İnsan ile tabiat arasında ahenkli bir uyum var. Karşılıklı bir etkileşim var. Sonbaharda sararmış bir yaprağın dalından düşüşünü görmek bile bir tefekkürdür. Kulağımıza taşınanlar, gözümüze ilişenler, gönlümüze düşenler hepsi birer düşünme ve tefekkür malzemesi olarak algılanmalı. Bu nimetleri ve ilahi sanatları düşünmek gerekiyor. İnsanı eşrefi mahlukat yapan da bu durumdur. Kimsenin, hiçbir canlının okuyamadığı bu manzaraları ve kainat kitabını bir tek insanlar okuyabiliyor. Yeryüzündeki varlıkların yerini ve önemini anlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bitkiler birer ilham kaynağı”

Akan bitkilerin birer ilham kaynağı olduğunu belirterek, “Çiçeğin maddi varlığı ötesinde “taşıdığı anlamı sevmek” de lazım. Bitkilerin insanlarla kol kola oluşunu iyi okumak gerekiyor. Deruni araştırmalar ya da varlıkların dilini çözmeye çalışmak, hikmetlerini ve anlamlarını anlamak inancımızda çok paha biçilmez sevaplarla değerlendiriliyor. “Bir saat tefekkür bir sene nafile ibadetten hayırlıdır” deniliyor. Bitkiler birer ilham kaynağı. Bunlardan etkilenen ince ruhlu insanlar, duygularını şiirlere, edebiyata ve sanata dökmüşlerdir. Bitkilerin tarihimizde, kültürümüzde, efsanelerimizde çok önemli yerleri vardır. Her bir bitkinin bir anlam değeri vardır. İnsanın ruhuna güzellikler ve estetikler katmıştır. Pozitivist bir bakış, kuru bir botanik bilgisi sunmaktadır oysa ki duygular donmamışsa, taş kesilmemişse, bitkilerdeki ilahi sanatı duymalıyız. Kur ’ani kerim  “tabiat ana” fikrini çürütüyor ve her bir bitkinin “bismillah diyerek” tevhidin birer delili olduklarını gösteriyor. Bir yaprak bile O'nun izni olmadan dalından kopmaz” diye konuştu.

“Her şey Allah’ı hatırlatıyor”

‘Kur’an varlıklara bakış ve baktırma tarzını kazandırıyor’ diyen Prof. Dr. Hasan Akan, “Dünyamıza güzellik katan çiçekler, hayata huzur katan orman, soframızı süsleyen meyve ve sebzeler düşünce dünyamızda da anlamlandırılmalıdır. Şimdi dinlediğim tüm bitkilerde bana her şey Allah’ı hatırlatıyor. Sanat-ı İlahi karşısında beşere düşen bir acz-i insani durumu vardır. Kur’an varlıklara bakış ve baktırma tarzını kazandırıyor. Bakmak ile görmek arasındaki farkı öğretiyor.  Yeşilliklerle iç içe yaşamış ve kırlarda gezip,   yeryüzünde yazılan, bahar sayfasında teşhir edilen rahmet ve hikmetin mucizeli eserlerini, ağaçlar ve bitkilerdeki İlâhî sanatın harikalarını, simalarında parıldayan tevhîd sikkelerini okumamız gerektiğini vurguladı” şeklinde konuştu.

“Kâinattaki sanat harikalarını tarif eden rehber: Hz. Muhammed”

Prof. Akan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kâinat sarayında bulunan bütün antika san ‘atları, harikaları ve mucizeleri tarif eden Hz. Muhammed olmuştur. Kâinattaki sanat harikalarını tarif eden rehber: Hz. Muhammed (s.a.v)’dir.”

İlim ve Kültür Derneği yönetim kurulu üyesi Mehmet Güllüorman, öğretmen, öğrenci ve velilerin katıldığı konferansların devam edeceği söyledi.

Siverek Siverek haber Siverek son Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler