Siverek’te Termik Santrallerine dikkat çekmek amacıyla bisiklet turu yapıldı

Siverek TEMA Temsilciliği Termik Santral tehdidine dikkat çekmek amacıyla bisiklet turu gerçekleştirdi.

Siverek’te Termik Santrallerine dikkat çekmek amacıyla bisiklet turu yapıldı
Advert

Merkezi İstanbul’da bulunan Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğa Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA),  yurt genelinde olduğu gibi Siverek ilçesinde de kömür ocakları ile termik santrallerinin tarımsal üretime vereceği zararlara karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Siverek Bisiklet Severler Topluluğu ve Siverek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü antrenörleri işbirliğiyle ‘Kömür Üzer’  kampanyası çerçevesinde bisiklet turu gerçekleştirdi.

İlçenin üçgen park karşısında bulunan Cumhuriyet  Meydanında bir araya gelen 60 kişilik bisiklet sever, ilçe merkez mahallelerinde 20 kilometre pedal çevirerek, vatandaşlara broşür dağıtarak, termik santrallerinin insan hayatına verdiği zararları aktarıldı.

Yenişehir Mahallesinde bulunan Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde etkinliklerine son veren, doğaseverler burada bir basın açıklaması okudu.

Basın açıklamasını Siverek TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Ahmet Ağırman okudu. Ağırman ’24 bin futbol sahası büyüklüğünde tarım hektarının tehdit aldında bulunduğuna dikkat’ çekerek “Türkiye’nin tahıl ambarı Konya, Karaman kömür ocakları ve termik santral tehdidi ile karşı karşıya olması sebebiyle TEMA Vakfı, bu durumun gıda güvencesine ve tarımsal üretime vereceği zararlara dikkat çekmek üzere Türkiye çapında “Kömür Üzer” kampanyası başlattı.

Kömür ocakları ve termik santral tehdidi ile karşı karşıya, yaklaşık 24 bin futbol sahası büyüklüğü ile eşdeğer tarım ve mera alanlarından oluşan 18 bin hektarlık bir alan söz konusu. Buğdaydan arpaya, şeker pancarından,  nohuta tonlarca üretimin ve ihracatın yapıldığı milyonlarca elma ve kiraz ağacının bulunduğu bölgeye her biri 600 megavatlık, kömürle çalışan 10 termik santralin yapılması, onlarca kömür ocağının açılması bölge tarımının ölüm fermanı anlamına geliyor. TEMA Vakfı bu durumun gıda güvencesine ve tarımsal üretime vereceği zararlara dikkat çekmek üzere Türkiye çapında, değişik kampanya ve çalışmalar yapmaya başladı, bugünkü bisiklet turumuzdan bu çalışmalardan bir tanesidir”

Ağırman ‘Dünyadaki karbondioksit kirliliğinin yaklaşık üçte birinden fazlasının kömürlü termik santrallerden kaynaklandığını’ belirterek “  Ancak ne yazık ki kömür iklimi değiştiren en tehlikeli fosil yakıttır. Bu tehlikenin yaratacağı trajedi bundan çok daha fazla. Kömüre bağımlı ülkeler yüzünden gezegenimizin iklimi hızla değişiyor,  Türkiye de bu bağımlı ülkelerden biri olmaya aday, kömüre bağımlı olan ülkeleri bekleyen bazı acı gerçeklerden bir kaçının; toprağın ve suyun zehirlenmesi, olası asit yağmurları ve erozyondur. Bu tur farkındalık çalışmaları ile ülkemizin kömüre bağımlı bir ülke olmaması açısından toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini amaçlıyoruz”

Siverek ilçesinde yapılan çalışmalara destek veren Kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Ağırman, bu tür etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

Siverek Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu yaptığı açıklamada ‘’ İklim değişikliği ve hava kirliliğine bağlı sağlık riskleriyle mücadele aciliyet arz ediyor. Enerji, üretiminde kömür kullanımının aşamalı olarak azaltılması ve yeni açılacak kömür santrallerinin engellenmesi işinin toplumun sağlığı açısından bir zorunluluktur. İlçe Milli Eğitim olarak eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize TEMA Vakfı aracılığıyla çevre sağlığı konusunda işbirliğimizin aralıksız devam edecektir.

Kapanoğlu ‘Bisiklet turu etkinliğinden ötürü TEMA Siverek temsilciliğine teşekkür ederek memnuniyetini dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi