Sur ablukasını kırmak isteyen vatandaşlara sert müdahale

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaşanan çatışmaları sonlandırmak ve ablukayı bitirmek amacıyla, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın çağrısı üzerine yapılan yürüyüşe, güvenlik güçleri müdahalede bulundu.

Sur ablukasını kırmak isteyen vatandaşlara sert müdahale
Advert

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek ve DTK Eş Başkanı Hatip Dicle çağrısı üzerine bugün saat 16.00’da Diyarbakır’ın Yenişehir, Bağlar, Kayapınar ilçelerinde toplanan insanlar, Sur’a yürümeye başladı. “Her yer Suriçi, her yer direniş” “Bijî berxwedanâ Sûre” sloganları atan gruba yürüyüşe başlar başlamaz TOMA’lar tazyikli su sıktı ve polis zırhlı araçlardan gaz bombası atıldı. Müdahaleye rağmen kentin Sur’a açılan sokaklarından Sur’a doğru binlerce kişi yürüyüş yapıyor. 

Demirtaş, Dicle, Yüksek ve HDP’li milletvekilleri Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde bekleyiş halinde. Sur’a çıkış serbest giriş yasak.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Sur’a yürüme çağrısının ardından Diyarbakır Valiliği, 6 mahallesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçeye bugün saat 12.00’den itibaren ikamet edenlerin dışında girişleri ikinci bir emre kadar yasakladı.

Bu arda güvenlik güçleri 3 aydan fazladır abluka altında bulunan insanlara ulaşmayı amaçlayan yürüyüşe gaz bombaları ve tazikli su ile müdahalede bulunarak, yürüyüşçüleri dağıtmaya çalıştı, müdahale sırasında yürüyüşe katılan örtülü bayanların yaka paça göz altına alınmaları bir çok kesimden tepki çekerken, bu tür gözaltılar hakkında vatandaşlar yetkililerden açıklama bekliyor.

 

Diyarbakır Sur Gözaltı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali     2016-03-22 Surun yıkılmasında yakılmasında sizin payınız emin olun devletinkinden daha çoktur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup