Tan ' Said Nursi’nin akrabaları korkak ve vurdum duymaz, Nur talebeleri ahlaksızca tavır” alıyor

Aralarında Bediüzzaman Said Nursi’nin de bulunduğu bir çok ismin mezarının bulunması için TBMM’ye araştırma önergesi veren HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Said Nursi’nin akrabalarına ve Nur talebelerini yerden yere vurdu.

Tan ' Said Nursi’nin akrabaları korkak ve vurdum duymaz, Nur talebeleri ahlaksızca tavır” alıyor
Advert

Nokta Dergisi’nin “kayıp mezarlar” haberinde Türkiye’de düzene, rejime, iktidara muhalif pek çok ismin mezar yerinin bilinmediği ya da devlet sırrı gibi saklandığı ifade edilerek, “Şair ve romancı Sabahattin Ali,  Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said, Seyid Rıza, Şemdinanlı Seyid Abdulkadir, Doktor Fuat, Erbilli Şeyh Esad ve İskilipli Atıf Hoca gibi döneminin önemli şahsiyetleri, ya infaz edildi, ya idam edildi ya da sürgünde hayatını kaybetti. Hiçbirinin naaşı ailelerine teslim edilmedi” ifadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili konuşan HDP Diyarbakır Miletvekili Altan Tan, Said Nursi’nin akrabalarına ve Nur talebelerini yerden yere vurdu.

Tan’ın dergide yer alan sözleri ve ara başlıkları aynen şöyle:

“AKRABALARI KORKAK DAVRANIYOR”

Şeyh Said ile Said Nursi taraftarlarının ve akrabalarının duruşunu değerlendiren Altan Tan,“Ben onların duruşunu korkak ve vurdum duymaz buluyorum. Bu ailelerin hem kendi çocukları hem de fikirlerinin çocukları bu insanların üzerinden yıllarca siyaset yaptılar. Çok büyük rantlar elde ettiler. Bu rantı ekomonik olarak demiyorum. Siyasi olarak söylüyorum. Mesela Şeyh Said’in ailesinden 7 kişi milletvekili oldu. Bakan çıktı. Diyarbakır’da idam edilen şeyhlerin hemen hemen hepsinin çocukları milletvekili oldu. 47 kişi aynı gecede idam edildi. Bunların büyük bir kısmının çocukları yıllarca milletvekiliği, belediye başkanlığı gibi konumlarda bulundular. Siyaseten bu mirası yediler ama bu mirasa sahip olacak ciddiyetle babalarının, dedelerinin mezarını ortaya çıkarmak için gayret göstermediler. Göstermelik bir kaç beyanatın ötesine gidemediler” diye konuşuyor.

“NURCULAR AHLAKDIŞI BİR TAVIR SERGİLEDİ”

Said Nursi’nin takipçilerinin mezar konusundaki tavrını değerlendiren Tan, “Aynı şey Nurcular içinde geçerli. Hatta Nurcular bir müddet sonra daha da ahlakdışı bir tavır sergilediler.Yani sanki devletin Bediüzaman’ın mezarının Urfa’dan çıkarıp kaybetmesini olumlu bir şey gibi takdim ettiler. Dediler ki ‘zaten Bediüzaman vasiyeti vardı. Benim mezarım bilinmesin. İnsanlar bunu türbe haline getirmesin.’ Bir noktada zımnen, bu iş iyi oldu gibi bir tavır sergilediler. Bu da ahlaksızca bir tavır” diyor.

Altan tan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Emircan Çanak     0000-00-00 Üstad Bediüzzaman Said Nursi müslümandaki zaafın korkaklık olduğunu söyler zaten kendisi hiçde korkak biri değildir.Örnek üsyad daha genç yaşlarda ruslara ele düşer rusların komuani gelerek ona bakar üstad o gelince ayaģa bile kalkmaz cünkü o Kuran-ı Kerimin dellaliydi üstadin elinde kucuk bir comak rus komutani sorar sen ne yapiyorsun derki gelecekte yapacagim medresenin planini ciziyorum üstad ı bipenler katildigi savaslari bilirler zaten korkak olan savasa katilmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi