TBMM’den Kürtçe’ye ret!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) verdiği ilk Kürtçe soru önergesi reddedildi.

TBMM’den Kürtçe’ye ret!
Advert

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, geçen ay hem Kürtçe öğretmenlerinin mağduriyetine hem de Kürtçe anadilde eğitime dikkat çekmek için ilk Kürtçe yazılı soru önergesi verdiğini söyledi.

 

Kürtçe önergenin TBMM’nin Genel Evrak ve Arşiv Bölümü tarafından ilk başta kabul edildiğini ve ilgili bakanlığa gönderilmek üzere mühür basıldığını ifade eden Yıldırım, “Önergenin Kürtçe olduğu anlaşılınca apar topar parti grubuna sözlü olarak ‘Bir şey anlamadık’ gerekçesiyle iade edildi” dedi.

 

"Burada reddedilen önerge değildir, Kürt dilidir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

 

“Ben bir Kürdolog olduğum için meselelere Kürtçe üzerinden yaklaşarak Sayın Erdoğan’a 'Sizin döneminizde bile hâlâ Kürtçe anadilde eğitim yasağı sürdüğü gibi TBMM, o seslendiğiniz halkın dilinde bir soru önergesini bile kabul etmedi' diyebilirim. Bu çok önemli bir konudur benim için.”

 

Kürtçe anadilde eğitimin bugün Anayasa’nın öğretimi düzenleyen 42’nci maddesine göre yasak olduğunu dile getiren Yıldırım, "Bu sadece okullarda Kürtçeyi yasaklıyor. Şimdi bu maddeyi içeren en büyük dil yasağı aslında Anayasa’nın 3’üncü maddesinden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

 

Yıldırım, “Bu durumda anlaşılıyor ki 1980 darbesinin ürünü olan bu Anayasa değişmedikçe Kürtçe, Meclis’e de okullara da giremeyecek” şeklinde konuştu. 

rudaw

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Mistik Olmaya Ne Dersiniz?
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi
Deprem Bir Çok Yerde Hissedildi