TOTALİTARİZM

Tek adam olmak ülkeye hakim olup dünyaya hükmetmek bütün insanların kendisine kul köle olmasını, boyun eğmesini, elini ayağını öpmesini ve adete tanrılaştırılmasını istiyor.

TOTALİTARİZM
Advert

Bir ülkede hukuk, yargı işlemiyorsa o ülkede totalitarizm hakim demektir.

Totalitarizm diktatörlük anlamına gelir, bireyin özgürlüklerini ortadan kaldıran, yaşam alanlarını tamamen devlet kontrolüne bırakan bir işleyiş biçimidir. Böyle bir yapının hüküm sürdüğü yönetim şekillerinde adalet, insan hakları, Demokrasi ve özgürlük tamamen devre dışı bırakılır. Sadece baskı, şiddet, dayatma ve kendi kurallarının geçerliliği söz konusudur.

Bugün bu ülkede sistemi sorgulayan yazarlar, Aydınlar, Akademisyenler düşüncelerinden dolayı yargılanıyor, gazeteciler içeri alınarak vatan haini ilan ediliyor ve öldürülüyor. Kendisi gibi düşünmeyen ona itaat etmeyen herkes Erdoğan' nın gözünde birer terörist ve suçlu sayılıyor. Çünkü kendisi dışındaki her şeyi ret ediyor. Tek adam olmak ülkeye hakim olup dünyaya hükmetmek bütün insanların kendisine kul köle olmasını, boyun eğmesini, elini ayağını öpmesini ve adete tanrılaştırılmasını istiyor.

Bugün Kürdistan'ın birçok bölgesi kan gölüne dönmüş çoluk, çocuk, küçücük bebekler, yaşlı, hamile genç demeden masum insanlar yol ortasında, evinde sokakta hunharca katlediliyor. Her yer harap edilmiş yakılmış, yıkılmış.

Cizre de kaç gündür yaralı insanlar bodrum katında ölüme terk edilmiş durumda hiç bir şekilde müdahale edilmiyor. İnsanlar ölülerini dahi kaldıramıyor.

Kürdistan'ın  bir çok bölgesinde ciddi anlamda bir göç dalgası, açlık ve sefalet var ...

Devletler niçin vardır o ülkenin ve insanlarının yaşam koşullarının ve yaşam alanlarının iyileştirilmesi, eğitim, barınma, sağlık vb. gibi ihtiyaçlarının karşılanması yaşam haklarının güvence altına alınması için hizmet etmesi gereken bir kurumken nasıl olur da vatandaşına böyle düşman kesiliyor?

Bugün hendeklerin barikatların arkasında sürdürülen bir savaş var, ülkenin durumu içler acısı tam anlamıyla bir kaos yaşanmaktadır. Gözümüzün önünde her gün yüzlerce insan ölüyor bu durum normalmiş gibi karşılanıyor.

Her gün küçük bedenler, Kürd gençleri, savunmasız insanlar, askerler, polisler tabutlarda taşınıyor.

Ocaklar sönüyor ülke kan ağlıyor.

Bu haksızlığın, gözü dönmüşlüğün, barbarlığın hiç kimseye bir faydası yok. Toplumu milliyetçilik duyguları ile donatıp ırkçılık gibi kavramlarla insanın zihinlerini körleştiren zaaflarını öne çıkartan doğru düşünmesinin önüne geçen kalıplaştıran insanı duygulardan vicdan olgusundan tamamen uzaklaştıran bir teori ile sonuç alınacağı düşünülüyorsa bu bariz bir yanılgı olur..

Şu bir gerçek ki bu gün olmasa da zulmün şiddetin ucu bir gün herkese dokunacak, onun için hep birlikte buna dur diyebilmeli haksızlığın adaletsizliğin karşısında tek yürek tek güç ve yumruk olmalıyız.

Dili, rengi, cinsi, inancı ne olursa olsun hiç kimsenin kendisinden olmayanı öldürme, yok etme, aşağılama, ötekileştirme, hor görme hakkı vermez.

Bütün insanlar kanunlar önünde eşittir bunun tam tersini savunmak uygulamak yobazlıktır!

Sömürünün sürdüğü, sınıf farkının yaratıldığı hayata geçirildiği ülkeler genelde geri kalmış ülkelerdir. Türkiye'de bu ülkelerden bir tanesidir.

Geri kalmış ülkelerde dinde bir siyasi malzemedir bunun üzerinden halk çoğunluğunu sömürür kendi çıkarlarına alet eder özgür iradeyi ele geçirir, istediği gibi yönetir ve kullanır, Kürd halkının sömürgeleştirilmiş parçalanmış, bölünmüş ulusal haklarının ihlali söz konusudur.

Bilindiği üzere dünyanın birçok yerinde farklı kültürlerden, dillerden, renklerden insanlar bir arada yaşamakta ve kendi içinde federasyonlarla yönetilmektedir. Amerika, Rusya, Kanada, Avusturalya, Belçika, İsviçre, Hindistan bunlardan bazılarıdır. Federasyon sistemi altında hiç kimsenin özgürlüğü kısıtlanmıyor bütün haklardan eşit derecede yararlanılmaktadır. Kürd sorunu bugün orta doğuda en önemli sorunlardan bir tanesidir.

Bu sorun çözülmedikçe ortadoğuda barışın ve istikrarın gelmesi mümkün değildir.

Bu sorun bir an önce demokratik, yasal yollardan çözüme kavuşturulmalı barış ortamı sağlanmalı bu savaşa katliama son verilmelidir, bugün 25 milyon civarında olan bir halk azınlık değildir. Kendi topraklarında kendi kendini yönetebilme ve idare edebilme koşulları sağlanmalı bu zorbalığa ve insanlık dışı muameleden bir an önce vazgeçilmelidir.

Kürd halkı bir ulustur kendi kaderini özgürce belirleme ve tayin etme hakkına sahiptir... 

Medine Kerpiç/

Medine Kerpiç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler