Türkiye Mısır Darbecileri İle Masaya Oturuyor

20 Mayıs 2015'te Erdoğan "Sisi'yle oturmam. Oturursam, kendimi inkar ederim” demişti.

Türkiye Mısır Darbecileri İle Masaya Oturuyor
Advert

Ankara ve Kahire arasında hazırlanan mutabakata göre Türkiye Sisi yönetimini tanıyacak. Mısır bunun karşılığında Müslüman Kardeşler’e verilen idam kararlarını uygulamayacak.

Müslüman Kardeşler’i korumak için Türkiye ile Mısır arasında 2013 yılında Mareşal Abdülfettah Sisi’nin darbeyle yönetime gelmesiyle gerilen ilişkilerde Ankara yeni bir mutabakata hazırlanıyor. Suudi Arabistan’ın uzun süredir Ankara-Kahire arasında bir mutabakat metni için yaptığı çalışmalarda son aşamaya yaklaşıldı. Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre, üzerinde çalışılan mutabakata göre; Türkiye, ‘Sisi yönetimini tanıyacak’, Mısır da ‘Başta Mursi olmak üzere İhvan yöneticilerini idam etmeyecek.’ Barış arayışının diğer ayaklarında ise Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail var.

Türkiye’ye gelebilir

Rusya’nın uçağını düşürmesinin ardından bölgedeki etkinliği kısıtlanan Dışişleri Bakanlığı, dış politikadaki tıkanıklığı aşmak için ‘barışma süreci’ne hız verdi. Bunun son adımını Mısır oluşturdu. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda başlatılan görüşmelerde yazılı bir mutabakat üzerinde çalışılıyor. Üzerinde çalışılan metne göre, Türkiye’nin Sisi yönetimini tanıması karşılığında, başta Mursi ve Müslüman kardeşler üyelerine yönelik idam kararları uygulanmayacak. Barışma kararlarının diğer ayaklarında ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail var. Mutabakat Nisan ayına kadar sağlanırsa, Mısır Devlet Başkanı Sisi’nin İslam İşbirliği Teşkilatı(İİT) toplantısına katılmak için Nisan’da Türkiye’ye de gelmesi de gündemde.

Hedef tanınma

Türkiye, 2013’te Sünni blokta en önemli destekçisi olarak gördüğü Mısır’daki yönetim değişikliğini Batı’dan farklı olarak ‘darbe’ diye tanımlamış ve Sisi’yi de tanımamıştı. Karşılıklı olarak temsil düzeyi ise büyükelçiden ‘maslahatgüzar’ düzeyine düşürülmüştü. Ancak Kahire ve Ankara, maslahatgüzarın seviyesini karşılıklı olarak son 6 ay içerisinde yükseltti. Kıdem olarak büyükelçi olmaya yakın isimler başkentlerde göreve başladı. Suudi Arabistan’da Kral Selman’ın koltuğa oturmasının ardından da bu adımlar hızlandı. Eğer bu arabuluculuk sonuç verirse, İİT’nin Dönem Başkanlığı’nı Mısır’dan Nisan ayında İstanbul’da yapılacak zirvede teslim alacak olan Türkiye, Sisi’yi de ağırlayacak.

Türkiye Mısır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var