YAZIN AĞALAR BEYLER YAZIN Kİ TARİHE NOT DÜŞÜLSÜN!

Yazarımız Ayşe Tanas yazdı ' Yazın Ağlar, Beyler, Yazın ki Tarihe Not Düşülsün!'

YAZIN AĞALAR BEYLER YAZIN Kİ TARİHE NOT DÜŞÜLSÜN!
Advert

Bu gün 5 kasım 2015.

Yazın ağalar beyler yazın, yazın ki tarihe not düşülsün!

Roboski gibi.

Reyhanlı gibi.

Soma gibi.

Amed gibi.

Suruç gibi.

Dersim gibi.

Zilan gibi.

Kasaplar deresi gibi.

Mamak gibi.

Enfal gibi.

Halepçe gibi.

Faili iyi halden, tüm delillere rağmen delil yetersizliğinden beraat eden toplu katliamlar gibi kara leke çalın adalet terazisini taşıyan Themis’in alnına.

Bu gün 5 Kasım…

Devletin ve milletin bekası zedelenmesin diye aklanan tüm kanlar gibi 93-95 yılları arasında öldürülenlerin kanı yerde değil devletin eşiğinde kaldı.

Ve eli vijdanının yerini bulmakta güçlük çeken bir hakim yoklama alır gibi saydı o katliamın sanıklarının beraat kararını.

Yer: Türkiye Cumhuriyeti Eskişehir 2. Ağır ceza mahkemesi

Karar…

 Ramazan Elçi, Ramazan Uykur, Abdullah Efelti,  İbrahim Adak, Mehmet Gürri  Özer, İbrahim Danış, Abdurrahman Afşar,  Abdurrahman Akyol, İhsan Arslan, Beşir Bayar, Abdurrezak Binzet, İzzet Padır, Abdullah Özdemir, Mustafa Aydın, Süleyman Gasyak,  Abdulaziz Gasyak, Ömer Candoruk, Yahya Akman,  Abdulhamit Düdük ve kimliği belirlenemeyen bir erkeği öldürmek suçundan tutuksuz elini kolunu sallaya salaya dolaşıp gözümüzün içine nefretle bakan sanıklardan;

Dönemin Cizre İlçe Jandarma Komutanı, emekli Jandarma Kıdemli Albay Cemal Temizöz’ün  BERAATİNE  karar verilmiştir.

Savunması: “Ben Cizre’yi Cizrespor’un huzurla maç yapacağı şekilde bıraktım. Kimsenin düşünmediğini yaptım. Polisin sorumluluğunu aldım.”

“Üstün cesaret ve feragat madalyam bu davayla idam ipi gibi boynuma dolandı. Bütün tanıklara ‘Toplama tanık’ diyorum. Koro halinde ‘Korkuyorum, bıraksanız bizi öldürürler’ diyorlar.”

Eski Cizre Belediye Başkanı ve Korucu Başı Kamil Atağ’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması: “Hangi görgü tanığı? Hangi silah? Havadan gelen laflar. İnsan hakları, demokrasi, barış eyvallah. Kan dursun öküz keseceğim. Herkes çıkmış evliya biz çıkmışız eşkıya. Kuran-ı Kerim üzerine yemin ederim.”

Kukel Atağ’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması: ‘Olaylarla hiçbir alakam yok. Ben suçsuzum.Beraatimi talep ediyorum.’

Tamer Atağ’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması: ‘Olaylarla bir bağlantım yok. Serbest bırakılmayı talep ediyorum.’

Adem Yakın’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması: “Ortaya suç atılıyorsa ispatlanmalı. Bunlar dümen, entrika, tiyatro. Ben görevimi yaptım, kimsenin ölümüne iştirak ve tanıklık etmedim. JİTEM’i bilirim Fransızca’da seni seviyorum, demektir.”

Fırat Altın’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması:  "Suçsuzum, beraatımı istiyorum. Mahkemenize 33 sayfalık ifademi verdim. Uzun zamandır Diyarbakır’da yaşıyorum. Avukatlarla ilgili aleyhlerinde tanıklık yaptığım için sürekli beni gündeme getirip çamur atmaya çalışıyorlar. Hiçbir Allah’ın kulu iddia edilen olayların hiçbirinde olduğumu ispatlayamaz. Çünkü ben bu olayların içinde yer almadım. Beraatımı istiyorum"

Hıdır Altuğ’un BERAATİNE kara verilmiştir.

Savunması: Ben Cizre’de hiç bulunmadım. Diğer sanıkları tanımıyorum. Olaylarla hiçbir alakam yoktur. Beratımı istiyorum"

Burhanettin Kıyak’ın BERAATİNE karar verilmiştir.

Savunması: "O zamanlarda hava kararmaya başlayınca komşu komşuya gidemiyor esnaf kepenk kapatıyordu. Bu dönemde 1996 yılına kadar şerefimle görev yaptım. 22 yıl vatana görev yapıp sonrasında bunun sonucu vatan haini olmamalıyız. Üzerime atılan suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum" 

Kanlı 90’ların failleri savunmalarında adeta öldürdükleri kişilerin yakınlarının akıllarıyla dalga geçer gibi kendilerinden emin bir şekilde beraatlarını sağlayacak savunmalarını bu sözlerle verdiler.

Yazılı ve görsel arşivlerde suçlarının ispatına yönelik yığınla delil bulunan sanıklar savcının istemi ve hakimin kararıyla aklanıp paklandılar maalesef.

Geriye nemi kaldı ?

1990’larda Beyaz toroslarla evlerinden ailelerinin gözü önünden yaka paça tartaklanarak alınan onlarca kişinin cansız bedeni boş arazilerde, yol kenarlarında, sokak aralarında, çöp konteynırlarında bulundu. Geriye ise beraat kararına acı ve öfkeyle karşı çıkan ailelerin adil olmayan adaletin üstünler hukukuna karşı tiz bir çığlığı kaldı.

Ve bu ülkede adalet ‘Beyaz Toros’ larla adalet saraylarından alınarak karanlık sokaklarda kafasına sıkılıp katledildi.

 

aysetanas@hotmail.com

Ayşe TANAS

Ayşe Tanas
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler