YÖK ‘talimatı aldı’: Barış çağrısı yapan 1100 akademisyene ‘gereği yapılacak’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Güneydoğu illerindeki ‘abluka’nın bir an önce son bulmasını talep eden çağrı metnini imzalayan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da hedef aldığı 1100’ün üzerindeki akademisyene karşı harekete geçti.

YÖK ‘talimatı aldı’: Barış çağrısı yapan 1100 akademisyene ‘gereği yapılacak’
Advert

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Yükseköğretim Genel Kurulu, barış çağrısı yapılan bildiriye yönelik ‘acilen‘ toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, bildirinin devleti ‘zan altında bıraktığı’ öne sürülerek, ‘terör destekçiliği’nin hafife alınmayacağı savunuldu.

Açıklamada, “Bir grup akademisyen tarafından yayımlanan devletimizin, Güneydoğu’da sürmekte olan teröre karşı mücadelesini ‘katliam ve kıyım’ olarak niteleyen bildiri, tüm akademi camiasını zan altında bırakmaktadır. Teröre destek veren kişinin mesleği ve statüsü hiçbir demokratik ülkede kişiye imtiyaz sağlamaz, teröre destekçiliği hiçbir şekilde hafife alınamaz” denildi.

‘Rektörler toplanacak’

Bildirinin teröre destek verdiğini ileri süren YÖK, bunun akademik özgürlük ile bağdaştırılamayacağını savunarak,“Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak devletin en temel görevidir. Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır. Rektörlerimiz ve Üniversitelerarası Kurul ile bu konuyu görüşmek üzere toplanacağız” duyurusunda bulundu.

Erdoğan da söz konusu akademisyenler için “Aydın müsveddesi, cahil, karanlık” demişti.

kaynak: diken

yök
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler