Zaman Kayyum Zamanı!

Yazarımız Vural Kalman yazdı

Zaman Kayyum Zamanı!
Advert

Son zamanların basını susturmanın en kolay yollarından biri de kayyum ataması yapmak herhalde.

Eleştirileri yapmanın, taraf olmadan gazetecilik yapmak, artık bir suç olarak görünüyor ne yazık ki!

Basıncı olmak gazetecilik yapmanın en zor ve en karanlık dönemlerinden birini yaşıyor basın camiası.

Hangi fikirden olursak olalım, hangi düşünceden olursak olalım, hangi siyasi partiye destek, gönül verirsek verelim ama basının hak ve özgürlüklerine dokunmak, halkın haber alma özgürlüğüne, bilgi alma özgürlüğüne el koymaktan başka bir tanımı olamaz.

 

Günahım kadar sevmediğim, bir zamanlar kimin için nasıl manşetler attığını bildiğimiz gazete, yani Zaman gazetesine kayyum ataması yapılmış  ben çok haklı buluyorum. Neden mi geçmişteki manşetlere bakın kayyum olayı ne kadar haklı bir gerekçe olduğunu görürsünüz.

Yani Zaman gazetesi özüne döndü, kendini o kadar da mağdur etmesin, bir zamanlar mağdur olanları görmeyen gazete bugün haksızlığa uğradığında söylemesin.

"Yani zaman gazetesi kursuna kafa attı"

 

Elbette halkın haber alma özgürlüğünü kimse kısıtlamamalı.

Bir baskı ve tehdit ortamı oluşturarak, basını susturmak, eleştiri yapıyor diye köşe yazarlarını, köşe yazarlarıyla tehdit ettirmek, tarafsız programlar yapan gazetecilerin işine son verdirmek hiç bir haklı gerekçesi olamaz.

Böyle TV kanallarını kapatılarak, akademisyenleri, gazetecileri işsiz bırakmakla tehdit ederek, kendilerinden üç maymunu oynamalarını istemeleri hiç bir gerçeğin üstünü kapatamaz. Bide abdestinden şüphesi olanın namazı kabul olmaz; bunu da unutmayalım yani.

 

Devlettin bütün kurum ve kuruluşlarını baskı altına alarak nasıl bir noktaya varacağız çok merak ediyorum!

Eleştirinin olmadığı, özgürlüklerinin olmadığı bir ülkede ne gelişebilir ki!

Zaten bilim de yoksunuz, tarım da yoksunuz, ekonomide yoksunuz, ticarette yoksunuz, eğitim deseniz içler açısı, sanayiyi demeye gerek bile yok.

Toplumsal barışı sağlayamıyoruz, particilik deyince, demokrasi aklımıza gelmesi gerekirken, bizim düşmanlık, dışlama, sen bu dindensin sen şu ırktansın, ya da sen su   mezheptensin, diyerek siyaset yapmaya çalışıyoruz.

 

Siyaset sorunları çözme sanatıyken biz tam bir sorun haline getirerek, herkesin ruh halini bozduk. Ha ruh hali deyince öylesine yazmadım bir ülkede en çok ruhsal bozuklukları için ilaç satılıyorsa gerisini siz düşünün.

 

Gerçekten içler açısı bir durumdayız, her şey iyi gidiyor, güzel gidiyorsa bu baskı neden?

Her gün bu ülkenin evlatlarını genç yaşta toprağa verirken, neresi güllük gülistanlık, bütün TV kanalarını kapatsak bile polislerimizin, askerlerimizin ölümleri gerçeğini görmezlikten gelemeyiz.

Neden gerçeklerimizle yüzleşmekten korkuyoruz, ya da çekiniyoruz.

Her şey elimizin altında olsun, her şey dediğimiz gibi olsun ne olacak bu şekilde ne çözeceğiz hangi dertlere derman olacak?

Bu rövanşist yaklaşımlarla, ancak toplumları birbirinden ayırırız başka bir şey de yapamayız.

Elbette demiyorum herkes, her şeyi istediğini yapsın, burası bir devlet kanunları, yasaları var ona göre davranmak tabii ki vatandaşlık görevimiz, âmâ iktidarın sopasını da kişisel menfaatler için kullanmanın vicdani bir yönü olamaz.

Bugün kime sorarsanız sorun hakimlere, savcılara, adalette güven kalmamış.

Doktoru, öğretmeni, gazetecisi, aydını, yazarı herkes dolaylı ya da doğrudan bir baskı altında.

Güvenlik göçlerini deseniz, huzurları kalmamış aileleri perişan vaziyette.

Bu koskocaman sorunları hepimiz görüyorken eminin değerli büyüklerimizde  görüyorlardır. Acaba neden bir çözüm  bulmakta bu kadar ağır  davranıyorlar.

 

Artık bu sorunlardan bu güzelim ülke kurtulması gerekir, sürekli gelişmekte olan bir ülkeyiz, yalanıyla kendimizi kandırmaktan başka bir şey yok ortada ya Allah aşkına basını susturmakla, insanları baskı altına almakla, toplumu zor durum da bırakmakla bir yere varamayız. Bizim gerçekten kardeşliğe, barışa, huzura ihtiyacımız var.

Vural Kalman

Vural Kalman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
tebitebii     2016-03-16 yine vural bey yine bilindik yazılardan biri. zulüm im tarafından kime yapılırsa yapılsın karşı durmak gerekir sayın vural. zaman gazetesi vaktinde haksızlıklara göz yumdu diye şimdi onlara yapılanlara oh olsun mu diyeceğiz yani
takipci     0000-00-00 Bu adam cok iyi cokk..
asil siverekli     0000-00-00 Tam ulusal medyalik bir yazi sayin vural . kalemine saglik.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı