Zilan: Kürdistan ile Ankara Hak ve Adalette Buluşmalı

Çözüm sürecinin yeni bir tarzda ele alınması gerektiğini kaydeden Azadî Hareketi Genel Sekreteri Sıdkı Zilan, Kürdistanî taraf ile Ankara’nın hak ve adalette buluşması gerekiyor” dedi.

Zilan: Kürdistan ile Ankara Hak ve Adalette Buluşmalı
Advert

7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’yle (HDP) seçim ittifakı yapan Azadî Hareketi, kendi yol haritalarını anlatmak için yaptıkları çalışmalar kapsamında oluşturdukları heyetle Gazete İpekyol’u ziyaret etti.

Yaptıkları çalışmalar ve bölgede yaşananları değerlendiren Azadî Hareketi Genel Sekreteri Avukat Sıdkı Zilan önemli açıklamalarda bulundu. Zilan, “Ortadoğu, İslam alemi, Kürdistan ve özellikle Türkiye’deki bu kaygan zemin, kardeş kavgaları, şiddet sarmalı hepimizi etkiledi. Yani Kürdistan’daki bir ferdi, bir aileyi etkilediği gibi bizi de etkiledi. Hareket olarak da malumunuz iki yıllık bir yürüyüşümüz var. Gelişmeler çok hızlı olduğu için biz de hızlı olarak kararlar almak zorunda kaldık. 7 Haziran’da HDP’yle bir seçim ittifakı ilişkimiz oldu. Genel Sekreterimiz Adem Bey Van’dan vekil seçildi. PKK ile devlet arasındaki şiddet sarmalından dolayı İslami camiadan eleştirilere maruz kaldık. Parantez içinde söylüyorum ‘siz niye bu cenaha yanaşmışsınız’ şeklinde. Bizim HDP ile ittifak, PKK ile ittifak anlamına gelmez. PKK, illegal silahlı bir yapılanma. PKK karşıtlığı anlamına da gelmez bu söylediğim. Biz HDP ile seçim ittifakı yapmışız. Ama maalesef AK Parti’nin, ona yakın medyanın, hükümete yakın İslami camianın bize yönelik çok yoğun eleştirileri oldu. Bu eleştiriler bizi sarsmadı demek doğru olmaz. Ama seçim sonrası bu irtifa kaybını önlemeye yönelik çalışmalarımız var. Bu kapsamda biz tekrar geldik kadim Ruha şehrine. Burada tanıdığımız, yeni tanıştığımız bir kısım kardeşlerimize meramımızı izah etmeye, AZADÎ’yi izah etmeye, AZADÎ’nin geleceğine ilişkin, serüvenine ilişkin, yol haritamızı izah etmeye çalışıyoruz.” dedi.

‘ÜÇÜNCÜ GÖZ BİR GÖZLEMCİNİN OLMASI ŞART’

Çözüm Sürecine ilişkin bir soru üzerine Zilan, hem PKK tarafında hem de hükümet kanadında çözümün yeniden başlayacağına dair bir sinyal aldıklarını söyledi. Masaya oturmanın gerekli olduğunu kaydeden Zilan “Olacak şey diyalog ve siyaset yoluyla bu meselenin çözümüdür. Bu noktada biz eski tarz bir çözüm sürecinin yanlış olduğunu, ki bunu tüm taraflar da denedi olmadı, görüyoruz. Bazı Kürdistani hareketlerle beraber bunu kamuoyuna izah da ettik. Şöyle diyoruz, bir taraf Kürdistani taraf olacak. Bunun içinde PKK de var, HDP de var, DBP de var, DTK da var. Yani PKK yelpazesine yakın olanlar, çünkü başat aktör onlardır. Onun yanında, yani Kürdistanî tarafta HÜDA-PAR’ın da, AZADÎ’nin de, başka parti ve siyasi hareketlerden kanaat önderlerinin de yer alması. Bir tarafta Kürdistanî taraf, diğer tarafta Ankara. Ankara, devleti temsil eden taraf. Bu da yetmiyor, bir gözlemcinin olması şart. Bu gözlemcinin de bizim kanaatimize göre Türkiye içinde olması biraz zor. Bu cenaha yakın, devlete yakın tartışmalarının önüne geçmek için tarafsız, Birleşmiş Milletler gibi, Avrupa Birliği gibi, güçlü devletler gibi… Tabi, iki devletin de rızasına binaen olacak bu ve uluslararası hukuka göre olacak. Acaba bir garantör devlet de olabilir mi diye düşünüyoruz. Kürdistanî taraf ile Ankara’nın hakta, adalette buluşması gerekiyor” diye konuştu.

‘KÜRTLER EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK İSTİYOR’

Her kesimin hassasiyetlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Zilan, hakta ve hukukta buluşmanın meselenin çözümünü kolaylaştıracağını söyledi. Zilan, “Kürtlerin istediği, eşitliktir, özgürlüktür. Mahşeri vicdan ne anlıyorsa, biz de onu anlıyoruz. Adalet istemek imtiyaz istemek anlamına gelmez. Kürtler de, Türkler ve diğer kardeşlerimiz gibi eşit olmak istiyor. Onların dili açısından, kültürü açısından, toplumu açısından, kendi kendini yönetme açısından neye ihtiyacı varsa bizim de ihtiyacımız vardır. Bu konuda bazı hassasiyetlerden bahsediliyor. O hassasiyet bu tarafta da var. Eğer, biz hakta, hukukta buluşabilirsek, birinci etabını tamamlamış oluruz” ifadelerini kullandı.

Barış ve kardeşlik dışında herhangi bir taleplerinin olmadığını dile getiren Zilan, “İslam alemi, Kürdistan, Türkiye hatta Avrupa’ya kadar insanlığın yeniden düşünmesi, yeni bir tarzda hareket etmesi lazım. Gençlerin şiddet dışında bir seçenekle tanıştırılmaları lazım” dedi.

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler