SİVEREKLİLER VE DEDAŞ
MEVLÜT BAYRAKTAR

SİVEREKLİLER VE DEDAŞ

Bölgemizde elektriğin özelleşmesi ile birlikte, adını Dedaş koyan şirket bölge halkını keyfi uygulamaları ile karanlıkta bırakmaya devam ediyor.

 

 

Özelleştirildiği günden sorunlu olan enerji artık bölge halkını isyan ettirtecek boyuta gelmiş durumda, DEDAŞ âdeta bölge halkının dinamikleri ile oynayıp bir patlağın çıkmasını, bölgenin daha fazla kaosa sürüklenmesini istiyor. Bunun ilk kıvılcımını geçtiğimiz yaz ayında gördük, aklı başında hiç kimsenin tasvip etmediği ve edemeyeceği olayların olduğu Siverek’te bu keyfi uygulamalar insanların aklına “DEDAŞ acaba tekrardan olayların fitilinimi ateşlemek istiyor” getirtiyor

 

 

İnsanlar yakıp yıkmadan hakkını aramasını bilmeli, ne olursa olsun Demokratik hakların dışına çıkmadan, topluma, esnafa, zarar vermeden hakkının en son noktasına kadar mücadele etmeli ve kazanana kadar da bu devam etmelidir.

 

 

 

Ama ilen bir huzur kaybolduktan, şehirler, yerleşim alanları yakılıp yıkıldıktan sonramı topluma hakları verilecek diye insan düşünmeden edemiyor.

 

 

 

Bölgemizde 35 yılı aşkın bir savaş devam etti ve bu savaşta binlerce insanımız canından oldu, birçok yerleşim alanları yakıldı, yıkıldı yâda yaşanılmaz hale geldi ve en son gelinen nokta da çözüm süreci ve görüşmeleridir. Keşke bundan 35 yıl önce bu çözüm süreci olsaydı ve o kadar insanımız ölmeseydi, zarar görmeseydi.

 

 

Bu keşkileri yaşamak istemiyor ve bölge insanımızın huzurunu kaçırmak istemiyorsak bir an önce yetkililer bölge enerjisini bilinçli olan kısan yanlış politikaları ile bu işi eline gözüne bulaştıran bu şirketten yetkileri alıp, halkın en doğal hakkı olan enerjiyi tam gün vermek zorundadırlar.

 

 

Sosyal ve adaletli devlet vatandaşlarını en doğal haklarını veren ve gerekirse bu uğurda zarar eden devlettir. Sosyal ve adaletli devlet vatandaşlarını kapitalist çarklar arasında bırakmayan, gerektiği taktirde her şeye müdahale edip vatandaşlarından yana tavır alan devlettir.

 

 

 

Yaz ayında tarlaların sulanmalarından ötürü elektrik tellerinin ısındığı ve bundan dolayı kesintiye gittiklerini açıklayan Dedaş, kışa girdiğimiz bu günlerde yazı aratacak şekilde kesintilere gitmesi ve 21. yüzyılda Siverek’i geceleri karanlığa gömmesi kesinlikle kabul edilemeyeceği haksız bir uygulamadır.

 

 

Başta da belirttiğim gibi bu bölgemizde halkımızın sırtında sülük olan şirkete gerek bireysel gerekse, toplumsal olarak ta demokratik tüm haklar kullanılarak protesto edilmeli ve ne gibi yollar varsa o yollardan hak aranmalıdır.

 

 

 

Bu hak aramanın ilk önceliğini Siverek Belediye Başkanı ile Siverek Belediye Meclisine üyelerinin tamamının katılımı ile bir basın açıklaması ve bunun sonucunda da bireysel olarak DEDAŞ dava açmaları oldu.

 

 

Belediye Başkanı ve Encümenlerden sonra bunları mahalle muhtarları, muhtarlardan sonra sivil toplum kuruluşları ve odalar basın açıklamaları ile DEDAŞ’ı protesto edip dava açtılar.

 

 

Bu çok olumlu ve Demokratik bir hak arama yolu oldu, yakıp yıkmadan, kimseye zarar vermeden hak aramsını öğrendiğimize inanıyorum.

 

 

Değişim ve gelişim öyle ha bire olan bir şey değildir, Siverek gibi yıllarca feodal bir yapı ile yönetilen, derin devletin güçlerinin hakim olduğa, hak aramanın güçlü olmaktan geçtiği bir şehirde bir iki yılda Demokratik yolları öğrenmek, uygulamak kolay bir şey değil, ama bu protestolar ve  DEDAŞ’a dava açılması toplumumuzun değişime ayak uydurduğunu gösteriyor.

 

 

Bu hak arayışı bana göre burada bitmemeli, yada durmamalı. Özelikle sivil toplum kuruluşları halkımızı en tabi enerji alma hakkını aramaları için bireysel dava açmalarına yöneltmelidirler. Halkın sesi duyuluna ve haksızlık bitene kadar binlerce dava açılmalıdır.

 

 

Yapılan birkaç basın açıklaması ve açılan davalar yurt genelinde ses getirdi, bu ses millet meclisinde soru önergesi olarak bile gitti, demek ki demokratik haklarla da hak arandığı taktirde sesinizi duyurabiliyorsunuz.

 

 

Siverekliler en demokratik bir şekilde hakkını aramaları Dedaş şirketini rahatsız etmişe benziyor, bundan dolayı adı geçen şirket ulusal yayın yapan gazete ve internet sitelerine sipariş haberler sunarak Siverek halkının adeta yüzde dokuzanını hırsız ilan etmeye kalkışıyor.

 

 

Düpedüz Siverek ve halkına hakaret olan bu gibi haberleri medyaya siparişlemeleri Siverek halkını küçük düşürmektir.

 

 

Enerjinin yapıldığı merkezde sen geleceksin insanları enerjisiz bırakacaksın ve üstüne üstlük kalkıp bu bölgenin halkının yüzde dokuzanını hırsız olarak ilan edeceksin ve yarında kalkacak ev ev dolaşıp tekrar elektrik faturaları keseceksin? Bu bir halkla alay etmek ve küçük görmekten başka bir şey değildir.

 

 

DEDAŞ’ın keyfi uygulamaları yanında insanımıza yapılan bu hakaret ve onur kırıcı haberler kabul edilemez.

 

 

 

DEDAŞ bir an önce Siverek halkından özür dilemeli ve aylardır yapılan keyfi uygulamalarına son verip, Siverek halkından helallik dilemelidir.

 

 

Herkes Siverek halkının sesini duymalı artık….

 

 

Siverekli çocuklarının artık el feneri ile ders çalışmasını istemiyor…

 

 

Karanlık cadde ve sokaklarda hırsızların, soyguncuların kol gezmesini istemiyor…

 

 

21. yy da küçücük çocukların üşümesini ve hastalanmasını istemiyor…

 

 

Siverekli batıda ki şehirler gibi yalnızca elektrik istiyor…

 

BAŞKADA BİR ŞEY YAZMIYORUM!!!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var