Susturulmuş şehir Siverek
AV:ŞEYHMUS İNAL

Susturulmuş şehir Siverek

1980 öncesinin aydın yapısı, örgütsel ve kültürel dokusundan eser kalmamıştır. Susturulmuş, dokuları ile oynanmış, hücreleri dağıtılmış, beynine ve yüreğine korku enjekte edilmiş bir hal almıştır.

 

Her köşe başında devlet ve sistem destekli bir cemaat, tarikat yapılanmasının olduğu, sadece itaat eden, sorgulamayan, hesap sormayan, bireyselleşmemiş bir gençlik yaratmaya çalışılmaktadır.

 

Her şeyi olduğu gibi kabul eden, tüm olumsuzlukları, geri bırakılmışlığı,yasakları kaderi kabul eden bir gençlik yaratılmaktadır. Dünya ile bölge ile, öz varlığından kopmuş, kültürüne ve acılarına yabancılaşmış bir nesil hedeflenmektedir.

 

Yanı başındaki zulümleri, katliamları, acıları, yoksulluğu, yasakları, asimilasyonu görmeyen fakat uzakta işaret edilen başka acılara ağlayan bir yapılanma yaratılmak istenilmektedir. İnsan odaklı ve bireyi değiştirme, dönüştürme ve değerlerinden uzaklaşma konusunda uygulanan bu insan mühendisliği projesi uygulanmaktadır. Kemalistlerin uygulamalarının farklı ve din motifli bir versiyonu uygulanmaktadır.

 

Özünde uzaklaştırmada birçok değer aracı olarak kullanılmaktadır. düne kadar bölgede cemaat ağırlıklı yapılanma desteklenirken, cemaatin yerine muadilleri devreye konulmuş durumdadır.

 

Cemaat boşaltılmaya çalışılan alanlar yeni cemaatlere bırakılmakta ve desteklenmektedir. Temel amacı bölge gençliğinin ulusal, dil ,kültür, coğrafi ve çağdaş dünya ile bütünleşmeyi engellemeyi amaçlanmaktadır.

 

Düşünmeyen her şeyi olduğu gibi kabul eden, sorgulamayan her şeyi kader kabul eden, çıkar, siyasi rantlar, siyaseti ayakta tutmak için kitlesel bir güç olan ve geleceğin temsilcisi olan gençleri bu ortamlarda şekillendirme, dizayn etme çalışmaları tüm hızı ile devam etmektedir.

 

Bu asimilasyonun yeni versiyonudur. Susturmanın, şekillendirmenin, düşünmeden, tartışmadan, değerlendirmeden başkalarının düşüncesine vagon olmayı amaçlamaktadırlar.

 

Siverek’in bu yapısı irdelendiğinde 30 yıldır bu şehrin dokusu ile nasıl oynandığının pratiğini, canlı örneklerini ve sistem desteklerini yaşayarak görüyoruz.

 

Özünden, değerlerinden ve tarihsel kökenlerinden uzaklaştırılmış, kimliğine yabancılaştırılmış bir Siverek yaratılmak istenilmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler