AZADİ ANA KUÇAĞIDIR
Süleyman Tunç

AZADİ ANA KUÇAĞIDIR

Son birkaç gündür Kürt siyaset tarihi ve siyasetçileri özerinden Kürt ve Kürdistan siyaseti itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır, bunu son ve önemli bir örneği Şehit Şeyh Said ailesinin değerli fertlerine yönelik yapılan açıklamalar ve yazılan yazılardır nazarımca


Şeyh Said ailesinin üzerinden siyaset yapmak öncelikle niyetle ilgilidir gerek devlet gerekse de değişik Kürt oluşumları bu aileye kimi zaman sığınmakta kimi zaman da saldırı malzemesi yaptıkları nettir

 


Bilinen bir gerçeklik var ki. o da şu anda bir kısım fertlerinin BDP eksenli bir kısımının da AKP de devlet eksenli siyaset yapmaktadır.


AMA görünen o ki her iki yapılanmanın tek amacı Şeyh Said ruhunu kirletmektir, ortadan kaldırmaktır Şeyh Said ruhunu itibarsızlaştırmaktır Şeyh Said ailesinin manevi misyonunun içini boşaltmaktır.

 


Nasıl mı bizler insanların bireysel iradelerine saygı duymak ve bireyin bağımsız değerlendirilmesinin gerekli olduğunu her seferinde söylemekteyiz yine bizler Şeyh Sait ailesinin her bir ferdi tarihsel misyon gereği Azadi için değerlidir diyoruz.


Hangi cenahta duruyor olursa olsun Şeyh Said’e duyulan saygı ve hürmetin gereğidir ki, onun nesebine saygı duymak, hürmet etmek, onun şahsında sürgünler yaşayanları, ötekileştirilenleri, bizlerde ötekileştiremeyiz, sürgün edemeyiz istenilen oyuna gelemeyiz, bizler onları Kürt ve Kürdistan’ın yüreğinden sökemeyiz, sürgüne gönderemeyiz onlar bu kadim ve mazlum halkın ve coğrafyanın değerleridir.

 


Kaldı ki o aile fertlerinden herhangi birinin bize göre bir yanlış yapması onun mensubu olduğu ailenin evveliyatına saldırmamızı evveliyatını karalamamızı meşrulaştırmaz.

 


90 yıla aşkındır yetim konuma konulan, karalamak için her yakıştırmaya maruz bırakılan Şeyh Sait kıyamı

 


Kemalistlerin gözünde şeriatçılık


Milliyetçilerin gözünde Kürtçü


Ve tarih kitaplarında İngiliz ajanı olarak tanıtıldı


Bu talihsizlik arkasını hiç bırakmadı. Hatta ve hatta ki şimdi ki egemen Kürt güçleri tarafından da şeriatçı kimliği ön plana çıkartılarak unutulmasına anılmamasına çalışılmaktadır


Biz bunların hiç birini kabul etmiyor ve Şeyh Said’i bir Müslüman Kürt vatanseveri olarak anmaktan gurur duyuyoruz


Tüm bu çerçevelerden bakıldığı zaman objektif bir değerlendirmeden çok itibarsızlaştırma ve karalama kişilerle sınırlandırılmamakta tüm Şeyh Sait ailesine yansıtılmak istenmektedir


Kürt milli bilincine ve Kürdistan’i maslahatlara hizmet edip bunu dillendiren hangi kulvarda olursa olsun ideolojiler üstünde değerlendirilmeli ve milli kimliğe olan katkısı çerçevesinde saygı duyulmalıdır


Bunu en çok hak edense kanaatimce Şehit Şeyh Said’in ailesi ve Gönültaşlarıdır,
Kaldı ki Muhammet Dara Akar beyefendinin şahsı özerinden yapılan yorum ve göndermeleri asla ve asla haklı olarak görmemekte bir ihanet bir kayma olarak ta kabul etmemekteyiz ayrıca Muhamed Dara AKAR, AZADİ hareketinden AKP ye değil AKP den Azadi hareketine meyil eden değerli bir şahsiyettir.


Tüm bireysel siyasi çıkarlarını tehlikeye atarak Azadi kongrelerine katılmakta
Azadi ruhunun harlanmasına destek vermekte iken bunu görmemek ve yanlışa yormak tamamen art niyet ve aynı zamanda kirli siyasettir.


Bununla hedeflenen ise bu değerli aile ferdini yada fertlerini kimliklere sıkıştırmak ve bulundukları son yere hapsetmek ve kısır bir alana sıkıştırma çabasıdır.


Biz öyle inanıyoruz ki tüm hegomonik güçlerin ilgi merkezi olan Kürdistan coğrafyasında bıçak sırtında siyasetler üretilmekte ve aynı zamanda bu coğrafyada erk sahibi olmak yada olmamak birileri için varlık ve yokluk meselesidir.


Bunu için de tüm stratejiler kullanılmakta tüm taktikler denenmektedir.


Bu kadar yoğun hamleler karşısında madden ve manen dayanmak elbette zordur,

 

Kişiler babın da yıpranmalar, hatalar ve doğrular paralel bir hızla yaşanmaktadır


Her şeye ve herkese rağmen Kürt ve Kürdistan’nın milli ve manevi değerlerine hizmet etmiş herkesin Kürdistan davasında ve Kürtlerin evrensel hakları hakkında söz söyleme ve inisiyatif belirleme hakkı vardır


Bu hak kimsenin tekelinde olmadığı gibi kimseye bağış edilemez ve kimseden alınamaz


Bu şiyar ve hassasiyetlerle diyoruz ki Bu ve benzeri durumlarda AZADİ tüm Kürdistan evlatlarının ana kucağıdır


S tunç

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler