SİVEREK HEPİMİZİN
MEVLÜT BAYRAKTAR

SİVEREK HEPİMİZİN

Siverek şehri 250 bin nüfustan fazla insanı içinde barındıran onlarca ilden çok daha kalabalık bir şehrimizdir. Çok uzun yıllardır şehrimizin bahtı hiç açılmamıştır, içte olsun, dıştan olsun hep kötü tanıtılmıştır.

 

Siverek’in bahtı Cumhuriyetin kuruluşu ile beraber karalanmıştı. Cumhuriyete isyanların organize edildiği, ayaklanmaların yoğun olduğu şehirlerden çok daha fazla cezalandırılan bu şehir, birçok ilden fazla il olmayı hak ettiği halde cezalandırılmaya devam ediliyor.

 

Tüm bunları sinemize çekip bir yurt, bir ana kucağı olarak gördüğümüz şehrimizi sevdik ve sahip çıktık.

 

Ama son yıllarda Siverek hakkında ulusal basında çıkan olumsuz haberler tüm Sivereklileri rahatsız ettiği gibi beni de rahatsız edip üzüyor.

 

Dışarıya, bu kadim şehir yaşanılamayacak bir şehir olarak tanıtılıyor.

 

Evet, Siverek’in sorunları var, ama bu sorunları adeta kara bir el bilerek üretiyor ve gündeme oturtuyor.

 

Siverek halkı on yıllarca feodal düzenin keyfi yönetimlerinden bıkıp büyük bir çoğunlukla iktidar partisine sarılmıştı. Burada Sivereklilerin iktidar partisine böyle sıkı ve büyük bir çoğunlukla sarılması Sivereklilerin artık kendilerinin de muhatap kabul edilmesi ve her vatandaşın hak kazandığı bir hayat seviyesine ulaşma isteğidir.

 

Hiç kimse demesin Siverek halkı bilinçsizdir veya bilinçsiz oy kullanıyor.

 

Hayır, kesinlikle öyle değil. Bu halk öylesine ince eleyip sık dokuyor ki insan hayretlerde kalıyor. Ben kendim şahsen bu yerel seçimlerde ince elemeleri ve sık dokumalarına yakından tanık oldum.

 

Evet, kara bir el Siverek’i yaşanılmaz bir şehir olarak tanıtmaya çalışıyor.

 

Siverek’teki elektrik sorunundan mı söz etsek, DEDAŞ’ın büyük bir iftira ile tüm Sivereklileri hırsız olarak basına vermesini mi yazsak, 18 yıl önce Siverek'te bir grubun kopya çekmesi ile eğitim alanında da cezalandırılmasını mi hatırlasak, feodal aşiretçiliği mi söylesek, kırda bayırda bir iki eşek’in donması yüzünden donan eşeklerle anılmasını mi düşünsek...

 

Bunları uzatmak istemiyorum.

 

Belki de burada en fazla suçlu yine biziz, çünkü bu şehrin olumlu yanlarını dünyaya gösteremeyen bizler, olumsuz yanlarını ise göstermekte çok başarılıyız.

 

Örneğin; Siverek’in eşek haberleri meşhurdur, belki bir şehre en büyük ceza o şehrin donan eşeklerle anılmasıdır. Bir toplumda oturduğumuzda ve kendimizi Siverekli olarak tanıttığımızda hemen donan eşeklerin bizden sorulması hepimizi rahatsız ediyordur.

 

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, Siverek’te yapılan bir çocuk park haberine yapılan yorumlu haber bu şehrimizi orta çağ olarak yansıtmıştır.

 

Haberi sunan spiker “büyükşehirlerde her adım başı vardı ama Siverek’te hiç yoktu” başlığı ile sunduğu haberde, “Siverekli çocukların ilk kez bir çocuk parkına kavuştuğu” söyleniyordu, adeta bu şehir halkı orta çağı yaşıyormuşçasına, bu şehrin çocukları sanki hiçbir salıncakta sallanmamış, hiçbir kaydırakta kaymamış, tahtaravalide zıplamamıştı.

 

Oysa Siverek’te onlarca çocuk parkı ve bu parklarda çocukların oyun oynayabileceği oyun alanları mevcuttur, nasıl olurda haberde Siverek’te ”hiç yoktu” denebiliyor?

 

Bu, Siverek’e ve Sivereklilere en büyük bir hakarettir.

 

Biz neden Siverek’i karalamakta bu kadar meşhuruz anlamadım, biz ne için Siverek’in olumlu taraflarını göremiyor ve bunları medyada öne süremiyoruz?

 

Oysa Siverek’te öyle güzel şeyler oluyor ki, biz bunları allayıp pullayıp medyalara servis edebilseydik, Türkiye'de eşeklerle, elektrik kesintileri ile çocukların oyun alanları olmayan yaşanılamayan bir şehir olarak anılmayacaktı.

 

Son bir yıl içerisinde Siverek’te devrim diyebileceğimiz eğitim yatırımları hiç kimsenin gündeminde değil.

 

Siverek’in gelişmesi ve modern yüzünün insanlara gösterilmesinin en iyi yolunun eğitim olduğunu neden unutuyoruz?

 

Siverek’te açılacak olan dört yıllık fakülte, 18 yıl sonra hemen hemen tüm sınavların tekrardan Siverek’te yapılıyor olması neden gündem olmuyor?

 

Yapılan eğitim yatırımları ile artık Siverekli öğrencilerin de Türkiye ortalaması başarılar kazandığı ve bu öğrencilerden 2 kişinin Türkiye birincilerinden olduğunu neden yaymıyor, neden Siverek’i tanıtıcı haberlerleri servis edemiyoruz?

 

Siverek hepimizin, batarsa hepimiz beraber batar, kalkınırsa yine hepimiz beraber kalkınırız. Yapılan bu karalayıcı haberler sonucunda dışarıdaki memurlar Siverek’e gelmek istemiyor. Tayini çıkanlar değişik şekillerde tekrardan tayinlerini başka yerlere çıkarıp Siverek’e gelmek istemiyorlar. Tüm bunlar bilinçsizce yapılan haberler sonucu olmuyor mu sizce?

 

Bakın şimdi Siverek’teki birçok kurum vekillerle idare ediliyor, Eğitim müdüründen tutun da Müftüye, Emniyet amirine kadar birçok kurumun başına gelmek istemeyeler yüzünden Siverek’te birçok kurum vekillerle idare edilmeye çalışılıyor.

 

Ne kadar acı bunu düşünebiliyor musunuz, bu ne zamana kadar sürecek?

 

Siverek’e Siverekliler sahip çıktığı, bu şehrin tanıtıldığı gibi bir şehir olmadığını kanıtladığımız zaman Siverek rahata kavuşacak ve hak ettiği yere gelecektir.

 

Duyarlı olduğumuz ve Siverek hakkında olumsuz haberlere refleks gösterebildiğimiz zaman Siverek hak ettiği yeri bulacaktır.

 

Show TVde yayınlanan Siverek parkları ile ilgili olumsuz habere Siverekli bir genç iş adamı gösterdiği  tepki ile bu TV kanalına tekzip amacıyla maddi ve manevi dava açtı, gönül isterdi ki 250 bin nüfusluk bu şehirde yüzlerce insan bu hakaretvari haberlere dava açıp, Türkiye’ye aslında Siverek’in tanıtıldığı gibi bir şehir olmadığını kanıtlasaydı.

 

Yüzlerce insan çıkmadı ama genç iş adamımız bunun yolunu açmıştır, inşallah Siverekliler bu tür davranışları örnek alır ve haklarını aramasını öğrenirler.

 

Çünkü bu şehir hepimizin…

 

Not: Siverek’ten park haberi yapan gazeteci arkadaşımız haberin orijinalinin Show TVde yayınlandığı gibi olmadığını söylemiştir

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var