BARIŞ SÜRECİ VE KÜRTLER
AV:ŞEYHMUS İNAL

BARIŞ SÜRECİ VE KÜRTLER

Çözüm sürecinin Kürt siyasi hareketi Üzerindeki etkileri. Kürtlerin son otuz yıllık siyasi, hukuki, insani Mücadelesi ve bu uğurda ağır bedellerin ödenmesi sonucu sistemi, devleti, iktidarı bir noktaya getirdi.

 

Geride 50 bin insanın hayatını yetirmesi,17 bin faili Meçhul, binlerce köyün yıkılması, yakılması,

Milyonlarca Kürd'ün köyünü, mezrasını terk etmesine neden oldu. Milyonlarca insan büyükşehir varoşlarında işsiz, evsiz bir yaşama sürüklendiler. Yüzbinlerce insan işkencelerden geçti.

 

Diyarbakır zindanı başta olmak üzere bölge açık bir cezaevine çevrildi.12 Eylül 1980 tarihinden günümüze kadar bölge halkı olağan dışı, hukuk dışı uygulamalar ve hukuk Kuralları ile yönetildi. Direnmeden başka Kürtler bir yol bırakılmadı.

 

Kürtlerin payına tarihte olduğu gibi özgürlük adına, insanlığın onuru adına direnme düştü.

 

Özgürlüğün bedelini çok ağır ödediler. Yüz yıllık asimilasyonun Baskısı Altın'da inadına diline, varlığına, kültürüne sahip çıktılar.

 

Dünyada Örneği az görülmüş tüm işkence metotları bölgede uyguladılar. Kürtler buna eyvallah demediler. Baskılar attıkça bir demirin dövülmesi ve çelikleşme gibi Kürtler çekirdekleri sertleşti. Bu Oluşan Çekirdek çelikleşti.

 

Sistem buna karşı ve insanlığın onurlu değerlerine karşı her gün değer getirdi. Bu dava birçok Hükümetlerin erimesine neden oldu.

 

Gelinen son nokta bunları asimle edemedik, öldürme ile bitiremedik noktasıdır.

 

Her zaman Barış'tan, eşitlikten yana Okan Kürtler barış ellini hep uzattılar ve bu el geri itildi. Kürtler Barış'tan, eşitlikte hep Israr ettiler. Bu Israr son iktidarı Kısmen yola, barışa zorladılar.

 

Büyük emek ve bedeller ödeyerek, can vererek, faili meçhullere maruz kalarak, tırnakların Kanı ile bu değeri yaratılar.

 

Sistemin tüm Politikaları, Uygulamaları iflas etmesi ve sonuçsuz kalması nedeniyle çekine çekine barış konusunda adımlar atılmaya başladı. Kürtlere doğru barış adına atılan bu adına Karşılık Kürtler bir kaç adım attılar.

 

Sistemi barış masasına getirmeyi başardılar. Kürtler zulme karşı direnmedeki Israr, kararlılık ve dürüstlüklerini Barış masasında da gösteriyorlar. Barış ve Eşitlik adına kurulan bu masada kısa vadede sonuç alınmasa da bu davanın masada biteceğinin bilinci ile hareket eden Kürtler barışı bozacak taraf olmayacağını ispatladılar.

 

Bir orkestranın uyumu ve ahengi içerisinde Sürecin arkasında dik durdular ve duruyorlar. Bu onurlu duruş bölge halklarına örnek olmaktadır.

 

Kürt siyasi hareketinin yaşamış olduğu süreçleri değerlendirerek döneme sen gelen politikalar yaratmaktadır.

 

Uzan vadeli, ısrarlı ve Sabırlı bir duruşla Sürecin lokomotifi konumundadır. Eşit bir yaşamda, ortak bir paydada buluşmada sistemi zorlanmaktadırlar.

 

Bu Süreci yaratan etkenlerin hiç biri seçime bağlı değildir. Kürtlerin tüm kazanımları mücadele ile elde edildi. Sürecin Önemi seçimlerden daha önemlidir.

 

Süreç yürümese seçimin hiç bir anlam ve Önemi kalmaz.

 

Tabiki Kürt halkının iradesinin sandığa yansıması Sürecin olmasa olmazlarından biridir ve öyle olmalıdır. Barış biraz daha yakın. Ama yolları kertu kurttur.

 

Av.Şeyhmus İnal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler