DEMOKRASİ VE FEODAL ZİHNİYET
VURAL KALMAN

DEMOKRASİ VE FEODAL ZİHNİYET

Tüm üye veya vatandaşların organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. Benim ve tüm vatandaşların kısaca herkesin bildiği demokrasi tanımı budur.

 

Ama ne yazık ki bizler şuanda mevcut hükümette ve muhalefet partilerinde demokrasi adına hiçbir şey görmüş değiliz.

 

Rant hırsı ve koltuk sevdası yüzünden demokrasi tamamen göz ardı ediliyor.

Son dönemlerde yapılan parti kongrelerini araştırdığımda ne yazık ki demokrasi adına hiçbir şeye rastlamadım. Ne ilginçtir ki en çok demokrasiyi savunan iki parti DBP(Demokratik Bölgeler Partisi) ve AKP(Adalet ve Kalkındırma Partisi) yönetimlerini oluştururken Demokrasi adına hiçbir şey ortada yok.

 

Arka kapılar arkasında hazırlanan yönetim listeleri zorla ya da yandaşlıkla yönetime alınan kişilerden oluşan yönetimler halka nasıl bir hizmet verebilir?

 

Siyasi anlamda bir topluma neler kazandırabilir ki?

 

AKP'nin iktidar olduğu DBP'nin de kurulduğu günden bu yana Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz için ağızlarından düşürmedikleri bir söz var; “ Demokrasi, bölgeye demokrasi götürülmesi gerekiyormuş eğer bölgede demokrasi olsaymış terör olmazmış” yani her iki parti içinde Doğu ve Güneydoğunun ihtiyacı Demokrasi.

 


Evet, Türkiye Demokrasiyle yönetilen bir ülke tabiki diğer bölgelerinde mevcut demokrasinin söz konusu bölgeler içinde geçerli olması gerekir.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde, sen devlet olarak feodaliteyi yıkmak ve halkı marabalıktan vatandaşlığa, ümmet olmaktan millet olmaya yükseltmezsen yapabileceğin hiçbir şey olmaz.

 

Zaten bu değişimi bölge halkına uygulayabildiğin zaman onlara demokrasiyi götürmüş olursun. Demokrasi çığırtkanlığı yapan şuanda DTK'lı Ahmet Türk'ü ele alalım.

 

Mardin, Şırnak, Şanlıurfa üçgeninin en önemli aşiretlerinden biri olan “Kanco” aşiretinin reisidir. Yani kendisi politikacı değil, aynı zamanda ağadır da. Dolayısıyla ağalığını yaptığı köylünün marabalıktan birey olmaya özgür iradesiyle karar almaya yani vatandaş olmaya hak kazanması kazandığı bu hakkın aslında kendisine demokrasi getireceğini bilmesini istememektedir.

 

Eğer isteseydi öncelikle feodaliteye karşı savaş açardı.

 

Demem o ki partilerin, STK'ların ya da milletin sözcülüğünü yapacak olan yönetimlerde ağalar, beyler ya da feodal zihniyet olduğu sürece kimse kimseye demokrasi dersi vermesin. Yönetimler demokratikleşmediği sürece Tabanlar (Halklar) asla demokratikleşemez.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Muhamet Akçalı     0000-00-00 süpersin arkadaş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Siverek'te Yangın Korkuttu
Siverek'te Yangın Korkuttu