SAMİMİYETSİZLİK
VURAL KALMAN

SAMİMİYETSİZLİK

Yıllardır bölge toprakları üzerinde demokrasi mücadelesi, yaşama mücadelesi, kimlik tanıma mücadelesi veren Kürt siyasi oluşumlar giderek artmaktadır. Kürt sorununa sahiplenme mücadelesi veren HDP'nin Türkiye’yi kucaklama ya da başka deyişle Türkiyeleşme bütün ülkeye hitap etme misyonu ve vizyonu oluşturdu.

 

 

Elbette bir siyasi oluşum Doğudaki halkada batıdaki halkada hitap etmek zorundadır. Ama bunu yaparken kendi siyasi çizgisinden uzaklaşmamalıdır.

 

Kürt partisi olduğunu iddia eden HDP şuanda Türkiye’nin en büyük sorunu olan ''Kürt sorununa yeterince yaklaşım göstermemektedir. Sadece sorunu Kriminalize etmekten ya da provokatif etmekten başka bir şey yapmamaktadır.

 

 

Demokrasi vurgusu yaparken ki en çok demokrasiden söz eden bir partinin muhalefetin olmaması, il ilçe başkanları seçilirken tek adaycılığın hakim olması, yönetimlerin halklar tarafından değil de sadece şahıslar tarafından belirlenmesi Despot bir yönetim anlayışının Demokrasi vurgusu yapan bir partinin için de hakim olması gelecek için pek umut vermemektedir.

 

 

 

Diktatörlüğe tek adamcılığa karşı olduğunu söyleyen Demokrat ve çoğulcu anlayıştan söz edenler önce kendilerine bir baksınlar,  bakalım ne kadar Demokrat ve Sosyalistler.

 


6-8 Ekim olaylarına baktığımızda HDP'nin olayı tam okuyamadığına inananlardanım. Olayların akışı öyle yerlere kaydı ki ortada ölen Kürt gençleri daha doğrusu öldürülen Kürt gençleri hangi görüşe sahip olursa olsun sokakta tanımadığın ya da tam olarak nedenini bilmediği sadece şahıslar tarafından yönlendirilen bir düşünce tarafından ölmek dünyanın en acı olayı olsa gerek.

 

 

 

Kan üzerinden siyaset yapma geleneği sadece MHP de olduğunu düşünenlerdenim, ama ne yazık ki Türkiyeleşme yolunda HDP de bu geleneği sürdürme gayesinde olduğunu gördüm.

 

Sunuda söylemeden geçmeyeceğim sayın başbakanın Diyarbakır da yaptığı konuşmada Kürtçenin güzel bir dil olduğunu ve bu dili (Kürtçeyi) öğreneceğini söyledi. Ben bir Kürt olarak mutluluk duydum.  Âmâ Sayın Pervin Buldan in olaya alaycı yaklaşımı aslında vahim ve talihsizlik olarak görüyorum.

 

 

Sayın Pervin Buldan unutmasın ki bir zamanlar bu ülkede Kürt demek suç iken Sayın Başbakanın bu tutumu bence olumlu ve güzel. Çözüm sürecinde eğer söylemler önemliyse tutumlarda önemli olması gerekir.

 


Barış sürecinde her iki tarafta değerlere saygı göstererek çözüme daha rahat ulaşacakları kanısındayım

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Siverek'te Yangın Korkuttu
Siverek'te Yangın Korkuttu