Olabilirliğin Sınırı
Ramazan Çetiner

Olabilirliğin Sınırı

Sözüm ona, dün bir arkadaş meclisinde şöyle dedim: “Halay(vb. halk oyunları) bizim yoga, meditasyon örneğimizdir. Ve bu oyunlarda iki seçeneği vardır, oyun alanında bulunanın. Ya oyunda izleyen yani pasif olacak yahut izleten, aktif olacaktır.”

 


Halayından tutun yalnızken takındığı tutuma değin her hal ve hareketimiz, kültür haznemizde yer edinir. Ve bu kültür haznesi yüzyıllar boyunca süre gelen heterojen yığınların birikmesiyle ağır ve katı kurallarla biçimlenir. Bu kuralları aşmak, her nedense bu kuralları aşmakta çaresiz kalanlarca zinhar/katiyetle yasaklanmıştır, değişimin kaçınılmaz olduğu unutulurcasına.

 


Okuryazar olup düşünceden, düşünmekten geri kalan “okuma yazmam var” yığını katı kurallara direnmektense suya sele ayak uydurur. Ve su, rüzgâr gibi standartları olan doğal, vahşi kontrolsüz döngülerle –yalnızca bir hakkımız olan bu- hayat bakiyelerini tüketir. Düşün, akıl yürütmenin, eleştirinin özetle felsefenin ve sosyolojinin insanı ebede taşıyan yolculuğundan mahrum, “tut şunun ucunu, döşeyelim ağabey” sloganıyla ye, iç, yat gibi metabolizma çalışsın yeter, dercesine sürer yaşayışlar! Ve erk, otonom sahibi her şeyi elde ettiğini düşünen sınıf başkanlarının; varlıklarını, biz iki göz odada yaşarken, şatolarda kasırlarda sürdürmelerini sağlar, bin bir gece masallarınca.

 


Değişim… Söz sahibi olduğumuz, farkındalık oluşturan değişim. Biri, bir kişi istedi; oldu, olmayan değişim! İki kişiden ikisinin de sana saygı duyduğu ve senin de diğerlerine saygı duyduğun değişim. Bana sorarsanız, olacak bu değişim hem de o büyük zinharı yıkarcasına. Peki, nasıl olmalı?

 


Geçenlerde bir TV kanalında eğitimci iki sendika başkanının tartışma programını izledim. Elbette, böyle olduğunca olmayacak değişim.

 


Çocuklarımızın beynini yıkamaktan vazgeçtiğimiz, onları tercihler yapma olgunluğuna ulaştırdığımız o gün, bu değişimin doruklarında soluklanacağız.

 


İlahi, sende! Bu değişim arzusu ve beklentisi seni de beni de gömer, biz görmeyiz, dediğinizi duyar gibiyim. Lakin öncelikle güncellenilecekler listesine kendimizden başladığımızda olabilirliğin sınırlarını aştığımızı göreceğiz.

 


Yarınlara,


Umuda


Ve hakkın, yalnızca güçte olmadığı o tartı u mizana…


Ramazan ÇETiNER (Azadiice)

Rmzn_Ctnr@hotmail.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup