ŞAH VE TÜRK DIŞ SİYASETİNDE BİR MAT
AV:ŞEYHMUS İNAL

ŞAH VE TÜRK DIŞ SİYASETİNDE BİR MAT

1921 Ankara anlaşması ile Suriye’nin yaklaşık 100 km iç kısmında bulunan ve yaklaşık 10 dönümlük arazide bulunan Süleyman Şah Türbesinin bulunduğu Caber kalesi Türk Toprağı olarak kabul edilmiştir.

 

Türkiye burayı koruyamadığı için 1939 yılında bu türbeyi ve Süleyman Şahın maaşını alarak Sınıra yakın Karakocan Köyüne naklini yapmıştır.

 

Burayı da koruyamadığı için 1975 yılında Süleyman Şahın maaşını tekrar çıkararak sınıra yakın olan ve şu anda bulunan yere naklini yapmışlardır. Bu yeride IŞİD ten koruyamadığı için bu gece itibariyle bu naaş tekrar çıkararak Türkiye ye getirilmiş ve Sınıra o noktada bulunan bir yere konulmaya çalışılmaktadır.

 

Birna’şı düşünün 1939 yılından beri yer değiştiriyor ve korunamıyor.IŞİD bu bölgeyi ablukaya almış, saldırıya başlamış ve alınan bilgilere göre türbenin bulunduğu yeri işgal etmiştir. Türkiye IŞİD ile sıcak bir temasa girmemek için ve zedelenen itibarini korumak için Süleyman Şahın Na’şını alarak Türkiye ye getirmiştir.

 

Bunuda kamuoyuna bir başarılıoperasyon olarak anlatılmaktadır. Süleyman Şahın Kemikleri oradan oraya taşınmaktadır.İIŞİD ile savaşmamak için Ülkenin toprağı ve kutsal sayılan Türbenin bulunduğu yer terk edilmiştir.

 

IŞİD e terk edilen bir alan olarak kabul edilmesi gerekir.IŞİD ile çatışmanın yaşanmaması ayrı tartışılması gereken bir olgudur.

 

Şu anda bu naaş Türkiye sınırının bitişiğinde bir tepeye yerleştirilmeye çalışılmaktadır.100 KM boyunca taşınan, yerden yere götürülen ve en sonunda IŞİD’i terk edilen eski türbenin yeri olarak tarihe geçecektir. Kutsalmekânlaryerleri ile bilinirler. IŞİD bu kutsal mekânında almış bulunmaktadır. Operasyon ile ancak naaş kurtarılmıştır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler