AHLAK
VURAL KALMAN

AHLAK

Galiba kendimizi siyasette fazla kaptırmışız ki ilerdeki zamanlarda daha da fazla kaptıracağız geliyor bana.


Malum ya ünümüzde Türkiye’nin geleceği ve selameti için bir dönüm noktası olacak olan 7 Haziran seçimleri var;

 

Bir ülkenin yönetimi için elbette seçimler, yönetimler, Demokrasi, Özgürlükler önemli kavramlardır ve olması gerekenlerdir.

 

Tabii mesele siyaset değil, bu yazımda biraz siyaseti bir kenara bırakıp toplumsal sorunlara değinmek istiyorum.

 

Şimdi diyeceksiniz ‘yahu siyasetle toplum sorunları birbirini ilgilendirmiyor mu?’  tabi ki ilgilendiriyor, işte bende bu ortak paydayı ortaya koymaya çalışacağım.

 

Toplumumuzu, geleceğimizi ilgilendiren ve Kürt halkının en bariz vasıflarının başında olan Ahlaka değinmek istiyorum.

Aslında ahlak artık tüm toplumlarda olduğu gibi Kürt toplumunda da erozyona uğramış durumdadır, belki de dünya milletleri arasında en son Kürtler bu erozyona uğramışlardır, yıllarca ananelerimiz, dedelerimiz bu büyük ve kutsal vasfı kuruyabilmişlerdir

Ananelerimizin zamanlarını araştırdığımızda; örf, adet, gelenek, göreneklerimiz vardı veçok ’da güzeldi.

 

Ahlak dediğimde; insani olan bütün değerleri içinde barındıran, temiz bir nesil yetiştiren, insanlığa önem veren, geleneklerimizden söz ediyorum.

Özellikle Ahlaki bakımdan değerlendirdiğimizde geçmişte büyüğe saygı vardı, küçüğe sevgi vardı, çocuklar küfürlü konuşmazdı konuşamazdı,Kızlarımız daha oturaklı daha dikkatli davranırdı, Büyükleri karşısında başlarını kaldıramazdı, terbiyeli ve bir o Kadar’da ağırbaşlılardı.

 

Şimdiye bakıyoruz; Küçük yaşta erkek çocukların girmediği kötü yol, yapmadığı kötü alışkanlık adeta kalmamış durumda.

 

Kızlara bakıyorsunuz daha küçük yaşta yüzlerine sürdükleri makyajın haddi hesabı yok, giyim tarzlarına baktığınızda her yeri açık saçık olan saçma sapan bir giyim tarzı, rahat ve büyükleri umursamaz tavırları ile Ahlak erozyonun başında geliyorlar.

 

Bazen düşünmeden edemiyor insan, yahu bunlar evde terbiye almıyorlar mı?

 

Ben söyleyeyim‘almıyorlar’ çünkü veren kimse yok; baba duyarsız, çocuk hangi saatte eve gelirse gelsin umursamaz!

 

Zaten baba farklı şeylerin peşinde; baba ne kadar gayrimeşru iş varsa içinde, bu baba bir çocuğa nasıl ahlaki ve insani olan değerleri en iyi şekilde anlatacak ki kendisi bilmediği bir şeyi başkalarına nasıl anlatacak ki!

 

Bir’de Din Kültürü ve Ahlak bilgisi diye bir dersimiz var eğitim veren kurumlarımızda, zorunlu olarak verilen bir ders ve olması gereken bir ders; bu dersi ya öğrenciler anlamıyor ya da öğretmenler bu dersi veremiyorlar anlatamıyorlar.

 

Tabii bütün öğretmenlerimiz için demiyorum bunu tabii eğitim kurumunda değerli ve duyarlı öğretmenlerimiz de vardır muhakkak.

 

Duyarlı bir toplum insani değerlere sahip, insanı değerleri ayaklar altına almayan bir toplum bir millet bir nesil yetiştireceksek herkes üstüne düşen manevi unsurları yerine en iyi şekilde getirmesi lazım.

 

Yoksa bireyden topluma, toplumdan millete yansıyacak çok ciddi sorunlar meydana gelecektir.

 

Bu yüzden her birey üzerine düşen insani ve helakideğerlere ciddi önem vermesi ve her bireyüstüne düşen görevi iyi bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

 

Önce evde olan aile eğitimini iyi vermemiz daha sonra eğitim kurumlarında eğitim veren hocalarımızın, öğretmenlerimiz daha duyarlı ve olaya daha ciddi yaklaşması gerekir.

 

Bu şekilde ve bu haliyle bir önlem alınmazsa Milletimizin geleceği olan gençlerden eser kalmamaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Siverek'te Yangın Korkuttu
Siverek'te Yangın Korkuttu