BARIŞIN YOLU KÜRT HALKININ DEĞERLERİNE SAYGIDAN GEÇER
AV:ŞEYHMUS İNAL

BARIŞIN YOLU KÜRT HALKININ DEĞERLERİNE SAYGIDAN GEÇER

Barış iki halkın birbirinin geçmişine, kültürüne, atalarına ve önderlerine karşılıklı saygı duymakla ancak mümkün olur.

 

Bu ortak coğrafyanın iki kadim halkı olan Kürtler ve Türklerin tarih boyunca yaratıkları ayrı değerleri vardır. Edebiyatta, sanatta, kültürde ve siyasi önderlikte var olan bu değerler o halkın geçmişini temsil eder.

 

Karşılıklı iki halk bu birbirinin değerlerine saygı duyması gerekir. Geçmişe ve atalarına saygı temelinde birbirini tanıma ve kabullenme barış temelinin ilk taşları olacaktır.

 

Bu ülkede Türk halkının önderlerinin, atalarının, yaşamın tüm alanında başaralı olan önderlerin her zaman anılırken Kürt halkının önderleri, ataları , değerleri hep inkar edilmiş, yok sayılmışlar.

 

Türk halkının önderi, atalarının her yerde heykelleri dikilirken, Kürt halkının önderleri, ataları olan İKİ SAİT ve BİR SEYİT'in naaşların nerde oldukları ve mezarları bile bilinmiyor. Devlet bunları saklıyor.

 

Barışın tesisi iki halkın birbirinin geçmişine ve atalarına saygı duymasında geçmektedir. Şex Sait ve Saite Kürdi(Sait Nursi) nin naaşları bu devlet tarafından yerleri gizlenmektedir. Amaç Kürt halkının hafızasını yetirmesini, geçmişle, ataları ile olan bağlarının koparılmasını ve geçmişinin inkâr edilmesini sağlamaktır.

 

Şex Sait ve dava arkadaşlarının Diyarbakır’da idam edilmeleri üzerine bu Kürt halkının önderlerinin naaşları nereye saklandı? nerde gömüldükleri devlet sırı olarak saklı tutulmaktadır. Büyük usta Saidi Kürdi (NURSİ) nin naaşı defnedildiği Urfa Balıklı Göldeki Şanlıurfa dergâhından geceleyin gizli bir şekilde devlet operasyonu ile çıkartılarak bilinmeyen fakat devlet tarafından bilinen bir yere götürülmüştür.

 

Bu iki önemli Kürt değerinin naaşlarının yeri bilinmemektedir. Ayni durum Seyit Rıza’nın mezarı için ayni durum söz konusudur.

 

Müslümanlıktan, İslamiyet’ten, dem vuran iktidar, İslami hareketin önemli liderleri, alimleri olan bu şahısların mezarlarını gizli tutmakla iki yüzlülüklerini ortaya koymaktadırlar.

 

Kürt halkı ile yapılacak olan barış geçmişine saygı duyma, bu halkın değerlerini, önderlerini ve atalarını tanıma ve saygı duymaktan geçer.

 

Geçmişin inkârı üzerine sağlıklı bir barışın tesisi edilmesi zor ve imkânsızdır. Yaşamın her alanında eşitlik ve saygı gerekir.

Değilmi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler