SİVEREK İNSANI SİYASİ ÇIKARLARA KURBAN EDİLMEMELİ
MEVLÜT BAYRAKTAR

SİVEREK İNSANI SİYASİ ÇIKARLARA KURBAN EDİLMEMELİ

Bölgemiz insanı, özelikle Siverek’te yaşayan insanlarımız geliştirilen cahillik akımından çok fazla bedel ödemiştir, cahillik diyorum, çünkü kendi milletine acı çektiren, var olma mücadelesinde zorluklar çıkaran ve zulüm eden ne olursa olsun cahilliktir!

 

Siz buna ister feodalizm deyin, isterse siyaset fark etmiyor.

 

Bir sistem, bir gelenek, bir hareket veya siyaset eğer toplumsal gerçeklikten uzak, global dünyanın getirmiş olduğu kolaylıklardan insanların faydalanmasına engeller koyuyorsa siz buna ne ad verirsiniz?

 

Çünkü bunlar bölgede yaşayan insanların bilinçlenmemesi için ellerinden geleni yapıyor, insanların bilinçlenmesi demek onların hâkimiyetlerinin sonu demektir.

 

Bu yazıyı bana yazdıran olaya birazdan değineceğim, ama daha önce bölgemizin bazı gerçekliklerini yazarak o konuya gelmek istiyorum.

 

Türkiye Kürdistan’ı dediğimiz Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerinde şimdi etkinliği büyük ölçüde kırılmış olsa da halen birçok yerde varlığını sürdüren feodal yapılardan herkesin haberi vardır.

 

Feodalitenin topluma verdiği huzursuzluk ve zarar Siverek ve köylerinde görmek ve his etmek çok daha rahat anlaşılıyor

 

Ağalık sistemi dediğimiz feodalite kendi kudretini ve üstünlüğünü sürdürmek amacı ile fakir fukara özerinde değişik hileler kurarlar.

 

Burada amaç bölge insanlarını devamlı kendilerine muhtaç etmek, insanlar üzerinde kudretini, üstünlüklerini göstermektir.

 

Kürtlerin sırtlarında kambur olan bu yapılar, gün gelmiş kendi çıkarları uğruna insanları öldürtmüşlerdir, sonradan da kendilerinin öldürttüğü kesimden kişileri de öldürtmüş, yıllarca süren kan davalarını ortaya çıkarmışlardır, en sonunda her iki taraftan onlarca insanın ölmesinden sonra bunları barıştırarak adeta barış havarileri kesilmişlerdir.

 

 

Burada feodalizmin hükm ettiği insanlar çağdaş dünyanın gerçekliğine açılamamışlardır, nasıl çağdaş dünyaya açılacaklar ki; ne şehre gidecekleri yolları nede okuyacakları okulları vardı. Kavga ve birbirlerinin ayağına kaydırma mücadelelerinden gelişmeye zaman bulunmuyordu, onların gözünde dünyanın hakimi kendi ağaları idi. nasıl ondan daha iyi düşünecek ve karar vereceklerdi ki?

 

 

Bu insanlar arasında çatlak sesler çıkmamış değildir. ileri görüşlü, yada dışarı gidip çağdaş dünyayı görme  fırsatı bulan kişiler kendi memleketlerine döndüklerinde, insanlarına hizmet istediklerinde susturulmuşlardır. Özelikle zor koşullarda şehre gelip ihtiyaçlarını gideren bölge insanları daha rahat ulaşım amacı ile yol talep ettiklerinde ağalar devletin sert yüzünü halka göstermiş ve “şıma qayîlî ray virazîyo u hükmat bîro şima konikero” “Yol yapalım da askerler her gün gelip sizi dövsünler mi” denmiş ve bu en doğal istekler geri çevrilmiştir.

 

 

Yol yapıldığında askerlerin işi gücü yoktu her gün gelecek ve bölge insanlarını ne diye döveceklerdi diye pek fazla kimse düşünmemişti.

 

Evet, belki tarihte bölge insanı askerlerin yaptıkları keyfi uygulamalarla birçok sıkıntı çekmiştir, ama emin olun ki bunların arkasında da yine yerli işbirlikçilerin parmakları çoktu.

 

 

Feodalizm altında insanlar inim inim inlerken 1980 lı yıllarda Siverek’te baş gösteren Apocu akım bu haksızlığa karşı bir direniş sergilemiştir, insanların kendi iradeleri ile var olmaları gerektiğini savunan bu akım mazlum insanların özgürlüğü adına feodaliteye, savaş açmıştı. Aylarca süren bu çatışma ortamında onlarca insan ölmüş, binlerce insan yurdundan barkından olmuş ve Siverek bu çatışma ortamından yıllarca kalkamayacağı ekonomik zarara uğramıştır.

 

Savaş diyebileceğimiz ve aylarca çatışma ortamı oluşmuştur, çünkü feodalite kendi hâkimiyeti altındaki insanların en doğal haklarına gasp ediyordu. Feodalite özelikle yol ve eğitime engel olarak insanların gelişmesine engel oluyordu, bu gerçekliliklere parmak basarak insanların kurtarıcılığına oynayan Apucular 80 yıllarca Siverek’te kısa zamanda büyük bir destek buldu, çünkü haksızlığın karşısındaydılar

 

Ama nedense birçok hareket genişleyip güçlendiğinde ilk kuruluş amaçlarından sapıyor ve daha önce eleştirdikleri güçlerin uyguladıkları eylemleri ve haksızlığı yapmaya başlıyorlar.

 

İşte daha sonra PKK olarak halkın önüne çıkan Apocu hareket güçlenip genişlediğinde içindeki bazı unsurlar kısa bir süre sonra feodalitenin yaptıklarını yapmaya başladı. Bölgenin refahı için yapılmak istenen barajlara, yollara, okullara engel olundu.

 

Şimdi gelelim gelelim asıl olaya, HDP li birçok kişi hükümetin diktatörlüğünden bahs eder durur, haklı veya haksız taraflarını sorgulamayacağım, ama nedense hakim oldukları yerlerde, belediyelerde uyguladıkları diktatörlükleri görememeleri bunların ciddiyetini bana sorgulatıyor, halka hizmet etme gibi bir derdi olmayanlar yapılmak istenen hizmetlere engel olmaya kalkışıyorlar.

 

Seçimlerde halka kendi iradeleri ile oy kullanma hakkı verilmediği birçok yere değinmiyorum bile!

 

 

Değerli okurlar adının bende saklı kalmasını istediğim bir köyde, büyükşehir belediyesi bir buçuk km lik yoluna etek altı kum dökerek halka hizmet etmek istiyor, bu yapılan hizmet köy sakinleri tarafından son derece olumlu karşılanıyor, bu hizmet belki bu seçim yatırımı olabilir, ama halk ne olursa olsun kendisine yapılan hizmetten memnun, birçok kişi “kekse köyler her seçimde bu kadar hizmetlere mazhar olsa” diyor. Evet bu köyde yapılmak istenen çalışmaya o köyde bulunan HDP li yöneticiler kendi gençlerini kamyon şoförlerinin yanına yollayarak “bu çalışmanın bir seçim yatırımı olduğunu bundan dolayı bu yola izin vermeyeceklerini” söylüyorlar.

 

Bu nasıl bir zihniyet, bu nasıl bir anlayış ben düşünüyorum ama bir türlü anlayamıyorum, halka yapılmak istenen hizmet neden siyasetlerine kurban edilmeye çalışılıyor?

 

 

Bu köy Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılmak istenen çalışmayı görememiş ve beklide ilk kez etek altı kum ile yapılacak yolda insanlar daha rahat şehre gideceklerdir. Şehirle bağlantının rahat olduğu yerde insanlar daha özgür ve iradelerine uygun hareket edeceklerdir, ama bakıyoruz feodal zihniyete olan düşünce ve amaç bu hareketin içinde olan birçok kişiye sirayet etmiş, özgürlük adına yola çıkanlar halkın kendilerine muhtaç, özgür olmamaları için elinden geleni yapıyor ve bu mantık, düşünce ile halktan destek bekleniyor…

 

 

Bu arkadaşlara sormak lazım ‘siz Kürtler için hangi hizmetleri yaptınız, yıllarca yaşadığınız köyde siz nasıl ve ne şekilde faydalı oldunuz? Artık sizler kendi partinize Türkiye partisi diyorsunuz ama halka yapılmak istenen hizmetlere engel olunuyor, kırsal alanlardaki vatandaşlarımız bir nebze olsa da rahatlayacakları hizmetlere engel olmaya kalkışıyorsunuz, Türkiye partisi olunabilir ama halk partisi olunmadıkça bir başarı elde edilemez!

 

 

Her neyse yazı çok uzadı burada vurgulamak istediğim, harekette bulunan insanların daha önce eleştirdikleri dikta ve feodal yapıların aynısını halka yapmaya çalıştıklarıydı bu son derede bizleri üzmektedir. Halkımız bu tür uygulamaları iyi okuyor ve ona göre cevap veriyor.

 

 

Feodal ve gerici zihniyetin uyguladıkları hareketleri uygulayanlar içinde bulundukları yapıya zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır ve bu hareketler içlerinden bu zihniyetteki kişileri temizleyip, halka şeffaf olmadıkları müddetçe her zaman halktan kopuk bir şekilde yaşamaya ve dışlanmaya mahkumdurlar

 

Allah herkese akıl ve fikir versin

 

Amin…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var