Özür Diliyorum
AV:ŞEYHMUS İNAL

Özür Diliyorum

Bu gün 24 Nisan 2015 yılı. Bundan tam 100 yıl önce 24 Nisan 1915 yılında Osmanlı Devleti’nin İttihat ve Terakki Partisinin almış olduğu bir karar gereği din adına, devlet adına, iktidar adına, talan adına Anadolu’nun kadim halklarından biri olan ve bu toprakların gerçek sahiplerinden olan Ermenilere yönelik almış olduğu bir karar gereği kadın, çocuk, yaşlı demeden 1,5 Milyon Ermeni yerinden, yurdundan, toprağından alınarak bilinmeyene doğru, ölüme doğru kervan ve kalfe kalfe alınarak ölüme gönderilmişlerdir.

 

Anadolu’nun tamamında binlerce yıldır yaşayan, komşularımız, kirvelerimiz, dostlarımız olan Ermeniler ölüme gönderilmişlerdir.

 

Bu öyle bir karar ki canları, malları, toprakları, kültürleri ve varlıkları bu kararla yok edilmiştir.

 

Bir halka dair ne varsa birden yok edilmiştir.

 

Yaşadığımız şehirde ve diğer bölgedeki şehirlere baktığımızda nerde muhteşem bir tarihi eser, bina, sokak varsa bu halkın derin ve acılı izlerini taşımaktadır.

 

Siverek’in dar ve siyah taşlarına şekil vermişler, anlam katmışlardır. Bu radacık küçelerin dil olsa da konuşsalar bu halkın acılarını bir anlatabilselerdi, insanlığımızdan utanç duyardık.

 

Onları Siverek’in dört tarafını saran ve yok edilen bağlardan sormak gerekir. Siverek ve Bölgenin medeniyetin başlangıcı olan eserlerinden sormak gerekir. Demirci ustalardan, değirmencilerden, semercilerden ve el sanatı adı geçen her meslekte bu halkın izleri, emeği vardır.

 

Sadece 100 yıl önce bu şehrin nüfusunun yarısı Ermenilerden oluştuğu devletin kayıtları söylüyor. Büyüklerimizden yaşanan bu trajediyi çok dinledik. Bu halkın yok edilmesi ile birlikte bir kültür, bir yaşam, bir medeniyet yok edildi.

 

Bu katliamın 100. yılında Ermeni halkının yaşadığı bu soykırımı nefretle kınıyorum. Acılarını paylaşıyorum.

 

Siverek'te yaşayan biri olarak Sivereklilerin bu katliamda katkıları, destekleri veya katliamdan sonra mallarına el koymadan dolayı kendi adıma bu halktan bir insan olarak özür diliyorum.

Özür dilemek bir milleti veya insanı aşağılamaz, tam tersine geçmişi ile yüzleştiği için yüceltir, geçmişte bir hatta yapılmış ve hattada binlerce insan suçsuz bir şekilde kal edilmişşe özrün elası yapılır…

Ben özür diliyorum,

Özür diliyorum

Avukat: Şeyhmus İnal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler