AK PARTİ’NİN OYLARI NEDEN DÜŞTÜ ?
VURAL KALMAN

AK PARTİ’NİN OYLARI NEDEN DÜŞTÜ ?

13 yıldır AK Parti iktidarı, milletin iradesiyle geldiği gibi milletin iradesiyle de 7 Haziran genel seçimleriyle son bulmuşa benziyor. Cumhuriyet tarihinde yüzde 41 oy alarak bu ülkede tek başına iktidar olmayan tek parti Ak Parti'dir herhalde.

Ak Parti’nin hak, adalet ve hukuk kavramlarının göz ardı etmesi, seçimlerden önce verdiği vaatlerini yerine getirmeyişi tek başına olan iktidarı kaybetmesine sebep olanların başında olduğunu düşünüyorum. Tabii buna bir uyarıda diyebiliriz, ya da 13 yıllık iktidarında, halkın bu partiyi bir nevi silkelendirmesi de diyebiliriz.

Ak Partiye gönül vermiş vatandaşlar ve yönetici kadrosu, şapkasını çıkarıp önüne koymalıdırlar ve çok iyi düşünmeleri gerekmektedir. Yanlışların kimlerden kaynaklandığını cesaretli bir şekilde değerlendirmeleri ve değerlendirmeler neticesinde kendi icraatlarının sorgulamaları bu partinin faydasına olacaktır.

Ayrıştırıcı ve ötekileştirişi bir dil kullanan Sayın Başbakan, 7 Haziran seçiminin kaybedilmesinin başlıca mimarı olmuştur. Eğer Ak Parti bunun değerlendirmesini iyi yaparsa, tekrardan HDP ve MHP'nin kendisinden aldığı emanet oyları geri alabilir.

İktidar da olan bir partinin, seçimlere parti olarak girme kararı alan ve baraj sıkıntısı yaşayan bir partiyi muhatap alarak meydanlarda siyaset yapması ve sadece bu parti üzerinden eleştirileri ve muhalefeti yürütmesi, bölge de gösterdiği aday profilleri,13 yıldan sonra seçim politikasının ne kadar yanlış olduğunu göstermiştir.

Seçim döneminde Sayın Cumhurbaşkanı ile Başbakanın HDP eş Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş üzerinden yürüttüğü seçim propagandası Ak Parti için negatif bir etki yaratırken, HDP’ye ise pozitif bir katkı sağladı.

HDP liderinin meydanlarda kendisine yapılan saldırıları, esprili bir dille millete sunması, barış ve kardeşlik dilini kullanması, karizmatik ve dik duruşuyla kendisini halka kabul ettirmesini başardı. Tabii bunun yanında, 13 yıldır iktidar da olan, yorgun düşen güçlü ve karizmatik olan Erdoğan’dan yoksun seçim çalışması yürüten, Ak Parti'nin meydanlarda kendisini halka iyi anlatmamasına ve Başbakanın sürekli meydanlarda, Cumhurbaşkanını taklit etmeye ve sürekli onu arar bir dille konuşması, seçmenin gözünden kaçmadı.

Sayın Cumhurbaşkanının bir parti lideri gibi oy istemesi ve kullandığı üslup seçmen üzerinde,  olumsuz bir etki yarattı. Herkesi kucaklamaktan çok sadece yüzde 52’ye seslenmesi, yüzde 48’i görmezden ve duymazdan gelmesi, milleti küstürmesine ve gerilmesine neden oldu. ‘’Kobani düştü düşecek’’ diyerek Kürtler ’de duygusal bir kırılmaya neden olması, Çözüm süreciyle ilgili yaptığı keskin söylemler, Kürt seçmenin gönlünü kırarken, aynı zamanda oy da kaybettirdi. En kutsal değer olan Kuran-i Kerim’i meydanlarda kullanması samimi olan Kürt muhafazakâr seçmenin kendisinden uzaklaşmasına neden oldu.

Diyarbakır’daki olaylar için kucaklayıcı bir açıklamadan ziyade, olaya daha sert yaklaşması son 48 saatte, kararsız seçmenin rengini değiştirmesi Ak Parti’nin ciddi oy kaybetmesine neden oldu.

Türkiye’de tarih boyunca seçimlerde kararsız bir kitle vardır, bu kitle her tarihte haksızlığa uğrayan parti veya kişileri desteklemiştir, nasıl ki Erdoğan’ın hapse girmesi bu kitle üzerinde etki etmiş ve Cumhurbaşkanına sahip çıkarak ilk seçimlerde partisini birinci parti ettilerse aynı şekilde bu kitle HDP veya HDP’nin temsil ettiği kişilerin mağdur olduğuna inanmış ve kitle HDP’ye de sahip çıkmıştır. Bu doğrultuda HDP şunu çok iyi anlamalı ki bu kendisine barajı aşındıran oylar HDP’nin oyları değil Sayın Selahattin Demirtaş’ın da ifade ettiği gibi emanet oylardır.

Bu seçimler aslında bize farklı bir şeyi daha gösterdi ki; AK Parti'nin seçimlere ve sandıklara müdahale etmediğini, Demokrasinin önemli olduğunu '' Sandıkla gelen sandıkla gider'' söylemlerini halka yansıtarak Milli iradenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Siverek'te Yangın Korkuttu
Siverek'te Yangın Korkuttu