TEK ÇARE BARIŞTIR
AV:ŞEYHMUS İNAL

TEK ÇARE BARIŞTIR

Bölgedeki barışın anahtarı Türk-Kürt barışının tesis edilmesi ve Türklerle Kürtlerin ortak bir paydada buluşmasından geçmektedir.

Başta Ortadoğu, Irak, Suriye. Mısır ve diğer ülkeler kan gölüne dönmüş, her gün yüzlerce insan ölüyor, şehirler yerle bir edilmiş ve milyonlarca insan yerini, yurdunu, evini, işini kaybederek mülteci durumuna düşmüştür.

Türkiye ye sığınan Suriyeli Kürtler, Araplar ve Türkmenlerin sayısı yaklaşık 3 milyondan bahsediliyor. Sadece Urfa ve ilçelerinde yaklaşık 600-700 Bin mülteci yaşıyor. Bu savaşın yaratığı tahribat ve etkileri yavaş yavaş tüm bölgeye, özellikle bölgemize, şehirlerimize her gün yarattığı tahribat artiyor.

İnsanların içini parçalayan yaşam şekillerini her gün görüyoruz. Her ile, ilçeye her gün cenazeler geliyor.

Bölgede ne zaman ne olacağı belirsiz.

Ekonomi hayat bitmiş durumda. sınır kapılarında geçimini sağlayan milyonlarca insan işsiz kalmıştır. Karşılıklı gerginlikler devam ediyor. Bu savaşın, sosyal, ekonomik ve yaşam bakımından her gün başta bölgedeki insanlar ve tüm Türkiye başta yavaş yavaş bedelini öderken gelinen nokta savaşın sonuçları ve etkisi bakımından savaşın bir parçası halini almış durumdadır.

 

Barış görüşmelerinin durmuş olması bu ve benzeri olumsuz sonuçların artmasına neden oluyor. Kitlesel katliamlar dönemi başladı. Barış adına bölgeye gelen ve tamamına yakın Üniversite öğrencilerinden oluşan barışçıl, demokratik ve aydın kitleye karşı gerçekleşen katliam sonucu Türkiye nin dört bir yanına gencecik aydın insanların cenazeleri gitti.

Son günlerde onlarca insanın ölüm haberleri her ilden gelmeye başladı.

Her gün anaların göz yaşlarına yenileri katılmaya başladı.

Oysa son iki yıldı barış adına, gelecek adına ve bölgenin kalıcı barışı adına çok olumlu ve umut verici gelişmeler yaşanmıştı.

Bölge barışına ve iç barışın tesisi edilmesine sayılı günler kalmışken her şey ters sarmaya başladı.

Gelinen nokta ve son günlerde yaşanan olaylar gelecekteki karanlık günlerin kötü habercisi niteliğindedir.

Bu nedenle bölge barışının tesis edilmesi, sınırların güvenli ve kanın durması için barış adına yapılan çalışmaların daha ileri bir aşamada tekrar başlanması gerekir.

Türkler ve Kürtlerin barışı, kardeşliği ve ortak bir paydada buluşmaları bölgeye barış ,huzur ve güvenli bir ülke şartlarını yaratacaktır.

Devlet olmanın gereği akıllı davranmak ve tüm halkların geleceğini düşünmekten geçer.

Siyası çıkarlar, iktidar uğruna barışın ertelenmesinin faturasını tüm halk öder.

Bölgenin teminatı ve tüm anaların umudu bu barışta saklıdır.

Bu barışı, kardeşliği ertelemenin, Ötelemenin kimseye faydası yoktur. Kan ve gözyaşları, anaların acılı yüreklerine yenilerinin eklenmemesi için tek çare barıştır.

Bu barış ayni zamanda bölge barışının anahtarıdır.

Bu barış sağlanırsa Türkiye’nin sınırlarında hiç bir sorun kalmaz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler