Çünkü İzler Karışmış
Ramazan Çetiner

Çünkü İzler Karışmış

Çünkü İzler Karışmış

 

Elektiriklerin kesik,

            Ay’ın bütün haşmetiyle hakim iken

            Çoban ıslıkları eşliğinde geceye,

            Bir fener görünür uzak,

            Bir fener yakını uzak, uzağın yanıbaşımda kılan...

            Bir fenerki Ay’dan bile parlak.. Deniz yok, deniz feneri yok. Bir çoban, birkaç koyun ve belki de dörder ayakların toprakla mücadelesi ve duman...

 

            Her kavgada duman..

Her kavga, her kavga!

Ki kavganın sonunda hak...

Hak kavgası... Haksıza karşı çoğu zaman. Yalnızca, bazen... Yok, her kavga zulme karşıdır!

 

Sürü, nereye sürülürse sürü. Ahırda sürü, bağda sürü, bayırda sürü... Sürü olmak amacıyla sürüleştirilmiş. Hangimiz kuralsızız, bir keçi özgürlüğünde? Kaçımız koyun olmak dışında “başka seçeneği” değerlendirdik! Koyun mübarek hayvandır, kabul. Ama kudretli değil! Kudret, hakkın yolunda varlıktır. Kudret, hakkının bilincindedir. Kudret, sürüleştirilemeyendir.Ve basın..!

Ve hangimiz, basın dışında gündemlere sahibiz? Basın... Kimisinde “özgür” yakıştırması da vardır. Hele de özgür basın dediler mi off... Dadından yenmez! Açık bir ifadeyle basın... Yalan, iftira, taraf(güçten), yönlendirme, algı...

 

Na’palım?

Koyun olmayalım. Çoban olamadık zaten, ki bizi yapmazlarda. Keçi olanımızın başına gelmedik kalmadı, fenerimiz de yok denizimizin yokluğu gibi...

Kavgacıyız da. Kavgada öldürmekten kolay ne var, kaçımız hak için kavga etti..?

Hak... Hak sadece din mi? Hak sadece kimlik mi? Hak sadece yevmiye mi? Hak sadece yaşamak mı? Değil. Değil, çünkü hak gaspedilendir. Çünkü eksikliktir. Çünkü yoktur, çünkü özlediğimiz, beklediğimizdir. Beklemek... Boşunadır... beklemek!

Züğürtler, hakları gaspettikçe haklıdırlar. Ve varoldukça züğürtler, haksız kalarak belki de koyun, hele de keçimiz ahırı düşünmeden çobana yahut züğürde: “Seni sahip yaptırmayacağım.” dedikçe gaspolunan kurbanlıklar olacağız. Çünkü her bayram mutluluktur, çobana. Çünkü sürüyü ahıra sürer her keçi.

 

Ve gökten üç elma düşer...

Biri -her hazırda- züğürde.

Biri –aslında züğürde çalışana- keçiye..

Biri de tabii ki koyuna değil. Koyun kalındıkça değil elma; elma yaprağına kavuşulamaz. Çünkü bozkırlar rahattır çobana.

 

Not: Dut yememişe bülbülü anlatmak gibidir Kobanili çocuklara Türkçe öykü kitapları götürmek. Varın, siz düşünün o grupların samimiyetini. Ve güven de kirvelik gibi iki taraflıdır.

 

Haftanın Atasözü: Şopa gur u kuçik nav hev ketiye(Kurmanci).

 

 

@Azadiice & Rmzn_Ctnr@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup