Bir İlişkinin Tahlili
Ramazan Çetiner

Bir İlişkinin Tahlili

Güzel günler göreceğiz...

            Güzel günler göreceğiz, dediği gibi Nazım’ın.

            Güzel günler göreceğiz, sıfat almış bir isim, sonrasında eylem. Eylem, kız çocuğu ismi. Gün de genellikle türetilen, olabilir hükmünde erkek ismi. Demek ki cümlemizde cinsiyet ayrımı yok. Ve cümlemiz görmüş geçirmiş, olgun bir cümle.

 

Anaerkil oluşumuz gölgelemez ataerkil oluşumuzu. Ataerkil, babacan, ağabey... Görünürüz. Ancak arkada durmasına rağmen kadın, gizli öznedir çoğu zaman. Etkindir, söz sahibidir.

            Hata yapmaz büyükler. Büyüktür çünkü. Büyük, doğrudur. Büyüğün yanlışı, yanılması olmaz. “Oldu diyelim, olmamıştır da sen öyle anlamışsındır.” Anne babadan çocuklara, ağabeyden yahut abladan kardeşlere, başkandan geneline, gruplardan kesimlere, partilerden seçmenlere üst her zaman görülmek istediği gibi gördürülür alt’a. Üst, yanlış yapmaz.

            Duyarız: köy kavgalarını. Ergenleşme sonucu mahalle dalaşları, gereksiz gerginlikler. Ve yönetenlerin çekirdek kabuğunu dolduramayan yersiz laf dövünüşleri. Duyarız, “bir geliştirilmeli zekalının” bir sözü binlerce belki de milyonlarca kıt ama illeri zekalı geçinen kişiyi meşgul ettiğini. Ve sebepler bilinmese de faal ve failler genelde erkektir. Ve kadın ölmez hiçbir gerilimde, kavgada. Kadın, geri adımdadır da ondan.

Kadınları anlaşan komşular, huzurlu sakinleri simgeler. Aksi durumda bütün olumsuz artıları erkeğe yüklememek lazım. Çünkü kadın da sorumludur her anlaşma ve anlaşmazlıktan. Alt, ferdi olarak kadın –öyle değil, öyle görünür- üste sorumluluğunu haykırmalı. Haykırdıkça huzurlu sakinler çoğalacaktır.

 

            Üst, söz sahibidir; yönlendiren, hüküm verendir. Makam, yaş, maddiyat ürünüdür. Alt, oldukça üst, kalacaktır.Ve kalmalıdır da. Acı ama gerçek. Güdülmek için güden, gerektir. Ve hayata geçirilemeyen öğretimimiz ve eğitimsizliğimiz sonucunda güdülecek öğeler olarak kalırız. Cümledeki nesne gibi. Üst’ü özne yapmak, yaptırmak hem şansızlığımız hem bu şansızlığın sebebi; nesne oluruz. Her alt, üst için bir nesne; bir istatistiktir. Alt(nesne) hazırlar, üst söyler. Alt yapar, üst tüketir. Alt ölür, üst gürler. Üst, alt’ı yiğitleştirerek popülerleşip nam-ı her taraf olur. Ama her üst birgün bertaraf olacaktır. Evet, alt’ın (Meşhur film Banker Bilo’da, Bilo’nun sırtında üst olan Maho’nun alt edilmesi, bi taraf u ber taraf olması uzak değildir.) üst’ü alt etmesi yani dengeyi kurması gerekmektedir. Çünkü bu yüzyılların birikimi, insanı hissizleştiren, motorlaştıran çarkta, alt da sorumlu ve suçludur.

            Alt, sorumludur. Alt, sebep; sebebidir olan ve olacakların. Alt, üst’ün varlığına hazırlıktır. Üst olmak çabasındaki her alt aslında ve bizzati alt-üst çarkına verim olmaktadır. Alt’an kurtulmaktan ziyade alt’ı bitirmek olmalıdır her alt varlığının gayesi.

 

            Neden üst’üz ya da alt kalıyoruz? Neden herkes ürettiğinin, emeğinin karşılığını alamaz? Sınır oluşturmak zihinler ve bireyler arasında. Kutuplaşan kimlikler. Milyonları bire tapar hale getirmek.

            Şu untulmamalıdır: O birler de milyonlardaki her bir gibidir. Hiçbir insan, bir diğer insandan –reel olarak- daha değerli değildir. Değersiz özelliklere bürünmüş her bir özünde değerli insan da bu bozuk ve alt-üst çarkının kurbanıdır. Ve bu bütün oluşumların meyvesi, o “bir”leri bir bir bizden bir ettiğimiz vakit; evet, o vakit güzel günler göreceğiz.

            Güzel günler göreceğiz. O “güzel günler” ki  alt-üst iletişiminden ziyade birlikteliğin, huzurun her köşesinde fışkırdığı hayat olacak.

Umutlanalım. Güneş, doğmaya devam ediyor. Umutlanalım, güller açmaya, serçeler ötüşmeye devam ediyor. Umutlanalım, ölümün kol gezdiği arka sokaklara birgün, yakın zamanda birgün gelecek özlem duyduğumuz barış.

 

Not: Medyatik, dedikodumsu, nabız hoplatan haber ve olay ve olmuşa; kükrerce, intikam naraları atarcasına olgunsuzluk belirtilerinde bulunmayalım. Hassas zamanın iplik ucundayız. Harfler, birlikte anlam kazanır. Birlikte, beraberliğe, uyanışa, paylaşıma... Dediği gibi Şeyh Bedreddin’in:

“Yarin yanağından gayrı, her şeyde her yerde hep beraber hep beraber.”

 

#Azadice & Rmz_Cnr@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup