BU DEVLET SİZE NE YAPTI?
Med Reşiyan

BU DEVLET SİZE NE YAPTI?

Bu gariban, yoksul insanların tek gaye ve amacı evlerine bir lokma ekmek götürebilmekti tek suçları?


Ben bu videoyu izlerken Nazi kamplarında diktatör, faşist cunta yöneticisi Hitler tarafından fırınlarda diri diri yakılan Yahudiler geldi aklıma. Ve bugün geriye dönüp baktıklarında geçmişlerindeki o kapkara lekeden büyük bir utanç duyuyor insanlar ve bunun muhasebesini tutuyorlar şu an.


Bu devlet size ne yaptı? Diye soruyor gestapo kılıklı özel tim elamanı işçileri yüzü koyun yere yatırıp korkutarak, gururlarını inciterek, aşağılayarak, sindirerek.


Bu devlet size ne yaptı ki? Bu kadar karşı oldunuz


Bu devlet ne yapmadı ki bizlere:


Bu devlet yıllardan beri bir halkın kültürünü, dilini yok saydı.


Bu devlet bu insanları: Ağrı’da, Piran’da Koçgiri’de, Dersim’de, Zilan’da, Roboski’de, Suruç’ta çoluk, çocuk, yaşlı, kadın demeden katletti, binlerce insanı yerinden yurdundan, topraklarından sürdü, evsiz, aç, susuz yollara düşürdü.


Bu devlet yıllarca Kürd halkına zindanlarda işkence yaptı, düşüncelerinden dolayı yargıladı, ipe götürdü.


Bu devlet bu insanlara dışkı yedirdi, kadınlarımıza tacizde bulunup tecavüz etti, hamile kadınları karnındaki bebeğiyle birlikte süngüden geçirdi.


Bu devlet köylerimizi yaktı, yıktı, bombaladı, ateşe verdi, hayvanlarımızı telef etti, ormanlarımızı yaktı, doğamızı kirletti.


Bu devlet uyguladığı baskı, şiddet, insanlık dışı muamele sonucu Kürd gençlerinin eline silah alıp dağa çıkmalarına neden oldu.
Bu devlet Kürd’ü Kürd’e kırdırıp kirli politikalarına alet ederek kardeşin kardeşi öldürmesine neden oldu.


Bu devlet dağ başındaki hayvanlarını otlatan Ceylan kızımızı roket mermisiyle parçalara bölüp parçalanmış cesedini annesinin eteğine toplattırdı.


Bu devlet 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı ve babasıyla birlikte 13 kurşunla yere serdi yaşama hakkını sevinçlerini, hayallerini çaldı.
Bu devlet yıllarca bu insanlara tomalarla tazyikli su ve tonlarca biber gazı sıktı, alanlarda copladı, sürükledi, insandan saymadı, haysiyetini, şerefini, onurunu ayaklar altına aldı.


Bu devlet bir halkın yaşama hakkını, kendi kaderini tayin etme ve belirleme hakkını gasp etti.


Bu devlet Van’ın Özalp ilçesinde 33 insanımızı kurşuna dizdi.


Bu devlet (Seyit Rıza’nın) yani bir babanın gözleri önünde oğlunun yaşını büyüterek darağacında salladı aynı zamanda Seyit Rıza’nın da yaşını küçülterek astı.


Bu devlet Erdal Eren gibi nice gençlerin hayatlarına son verme kararına destek verip onayladı ve bizzat infazını uyguladı.


Bu devlet kayıp olan insanların dosyalarına binlerce dosya ekledi.


Cumartesi annelerinin gözyaşlarındaki kan oldu.


Bu devlet Jitem kollarını genişleterek binlerce faili meçhul cinayet işledi.


Bu devlet milliyetçiliği, ırkçılığı halkına empoze ederek kendi ırkı dışındaki insanların insani hak ve hukuklarını elinden aldı, ezdi, çiğnedi.


Bu devlet yıllarca masum insanların kanı üzerinden kendine rant sağladı.


Bu devlet yine bugün orta doğudaki İşid terör örgütüne hem maddi hem de manevi destek vererek İşid belasının genişlemesi ve her yere örümcek ağı gibi dağılmasını sağladı. Dört bir koldan Kürd halkını zarar ve ziyana uğratmanın plan ve projelerinin hesaplarını yaptı.


Bu devlet sosyo ekonomik, kültürel yapının dizaynını alt üst etti.


Bu devlet barış ve özgürlük için hiç bir adım atmadı özveride bulunmadı.


Bu devlet Avrupa birliğine girme planlamasından vazgeçti.


Bu devlet Kürd halkını da, kendi halkını da kendi emelleri uğruna harcadı iki tarafı da tarih boyunca kullandı.


Bu devlet hiçbir zaman halkı için var olmadı halkı devletin bekası için bir argüman olarak kullandı ve halen kullanmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler