SAVAŞ
Med Reşiyan

SAVAŞ

Savaş bir toplumun başka bir topluma, isteğini benimsetme amacıyla tüm olanakları ve güçleriyle yaptıkları düzenli saldırıdır.

 

Savaşlar ekonomik, siyasi, dini, mezhepsel ayrılıklar, kültürel farklılıklar, üstün ırk, toprak yada bir devletin diğer bir devletin zenginlik kaynaklarını kendi himayesi altına alma isteği ile başlatılabilir.''Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür Jean Paul Sartre''Sözü çok yerinde ve doğru bir tespittir.

 

Çünkü kapitalizm gücünü şiddetten alır. Ve silah üretimi bir avuç insan topluluğuna hizmet ettiği gibi büyük halk çoğunluğunu çamura, bataklığa ölüm çukurlarına sürükler, Bu sorun bir zihniyet sorunudur. Büyük pastadan kendine pay ayırmak isteyenlerin doyumsuzluk istemidir.

Buna ruh hastalığı yada narşist kişilik bozukluğu da diyebiliriz. Narsist bir yapıya sahip olan insanlar kendilerini kusursuz, üstün nitelikli bir deha, yüksek bir şahsiyet olarak görürler Erdoğan'ın yapısında da görüldüğü gibi. İktidar hırsı ile başı dönen ve beyninde sevgiye, barışa yer vermeyen egoları yüzünden ülkeyi karanlığa, çıkmaza sokan Erdoğan şu an halkı galeyana getirip, her yere istediği şekilde el uzatıp kendi hegemonyası için kullanmakta kirli politikalarının faturasını gariban, yoksul halka ödetmekte.

 

Kendinden olmayanı, dışlayan, ötekileştiren, hor gören, küçümseyen bunun koşullarını hazırlayanların sonu her zaman felaketle sonuçlanmıştır. Bu sömürü çarkından beslenen ve kendine rant sağlayan dikta rejimler halkın özgür iradesini yanlış kullanmaktan, hukuksal, yasal hakları gözardı edip bunları yok saymanın cezasını bir gün mutlaka çekeceklerdir.

 

Ülkenin dört bir yanını kan gölüne çeviren gözü dönmüş bu adam halkın oylarıyla geldiği halde yine halkın kararıyla gitmeyi kabul etmeyip demokrasi sistemine bir kere daha tekme atmış, ayaklarının altına alıp çiğnemiştir. Kendi elinde bulundurduğu güç odaklarını istediği şekilde yönlendirip masum, yoksul halk çocuklarının ölüsü üzerinden şehitlik naraları atmakta,yalan yanlış politikalarıyla göz boyamaya devam etmektedir.

 

Çözüm süreci kara bir perdenin arkasında oynanan bir oyundan ibaretti. Bu süreç içerisinde sadece kendi lehine işleyecek zaman diliminde kozlarını geliştirmek üzere ortaya atılan ve bir türlü ilerlemeyen oyalamadan öteye gitmeyen süreci çıkmaza sokan aldatmacadan başka bir şey değildir.

 

Bu dönem içerisinde kendi stratejik planlarına yön verip askeri alanda güçlenmeye barış isteyenlerin seslerini duymazdan gelip, yine yüz yıllık çürümüş, özelliğini yitirmiş siyasetlerini faaliyete geçirmenin planları için kollarını sıvadılar ve bunu harekete geçirdiler. Çözüm sürecini destekleyecek ne önemli bir belge nede halkı bu konuda tatmin edecek bir adım ve yasa vardı. Ve gelinen nokta bellidir.

 

Bütün bu yaşanan olumsuzlukların sonucunda haklı olarak toplumda ciddi anlamda psikolojik bir patlama ve tahammülsüzlük yaşanmakta. Bugüne kadar silahın çözüm olmadığını aksine olayların büyümesine ve sorunların çözümünde engel teşkil ettiğini dahada çıkmaza sürüklediğini savunduk.

 

Bu durum Kürd halkı için hazırlanmış planlı projenin bir parçasıdır artık Kürd halkı bu derin uykudan uyanmalı bütün bunların farkına varıp üzerilerinden oynanan bu oyuna dur demeli buna alet olmamalı. Silahlar susmadıkça sistem Kürdü Kürde kırdırmaya, kendi çıkarları uğruna harcamaya köşesine çekilip bunun sefasını sürmeye devam edecektir.

Kürd sorunu siyasal zeminde, demokratik yollarla çözüme kavuşturulmalı, şiddetin, baskının, kaosun her iki tarafa da olumlu bir getirisi yok bu devlet ülkenin güvenliğinden sorumludur daha fazla can kaybı yaşanmadan, huzuru ve refahı sağlamakla yükümlüdür...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler