BARIŞA MUHTACIZ
Mehmet Pala

BARIŞA MUHTACIZ

Barışa Mecburuz


Toprağa verdiğimiz canımızdandır…


Yaralardan sızan kanımızdandır…


Kürt il ve ilçelerinde kamu güvenliği gerekçesiyle merkezi hükümet tarafından alınan sokağa çıkma yasakları ve bu bağlamda sivil yaşamına dair yaşam hakkının ihlal edildiğine dair sosyal medyada haberlere tanıklık ediyoruz. Ağır silahlarla, zırhlı araçlarla, keskin nişancı güvenlik görevlilerince sivillerin yaşamlarını yitirdiğine tanıklık ediyoruz. Yüksekova, Şemdinli, Dersim, Varto, Diyarbakır,  Silvan, Şırnak, Cizre, Nusaybin ve diğer Kürt yerleşim yerlerindeki sivil insanların yaşam haklarının ihlal edilişi hiçbir gerekçeye sığınılarak meşrulaştırılamaz. Bu kuşatmaların günlük yaşamı zorlaştırdığı, hasta, çocuk, yaşlı insanların ihtiyaçlarının karşılanamamasından kaynaklı ciddi sorunların yaşandığı haberlerini alıyoruz.


Yine Kürdistan illerinde ve ilçelerinde Kürdistan İşçi Partisi silahlı güçleri ile Türkiye Cumhuriyeti güvenlik görevleri arasında çıkan çatışmalarda onlarca güvenlik görevlisi ve onlarca Pkk(Kürdistan işçi partisi) silahlı gücü yaşamlarını yitirmişlerdir. Kürt ve Kürdistan meselesi ve hakikatleri bağlamında geçmişi yüz yılı aşmış olan bu çatışmalı süreç, silahların gölgesinde çözüme kavuşturulamayacağına olan inancımızdan dolayı daha fazla canımızı toprağa vermemek ve akan kanın durmasını sağlamak için çatışmazlıkla barışa bir fırsat verilmesini istiyoruz.


7 haziran genel seçimleri sonrasında başlayan çatışmalar derinleşerek, ayrışmalara ve kopuşlara hizmet etmektedir. Kaosun derinleşmesine sebep olan bu çatışmalara dur demek çatışan taraflara büyük sorumluluklar yüklediği gibi biz sivil toplum örgütlerine, cemaatlere, kanaat önderlerine, aydınlara da ağır sorumluluklar yüklemektedir. 


Hakkari ilinin yüksekova ilçesi civarındaki dağlıca sınır karakoluna ve karakola erzak taşıyan askeri araçlara yapılan saldırılar neticesinde onlarca asker yaşamını yitirmiştir. Savaşın en büyük acısını yaşayan mustazafların, ezilmişlerin, hakkı gasp edilmişlerin savaş tanrılarına kurban edilmesi karşısında sorumlu olduğumuz inancıyla çağrımızı yapıyoruz. Son iki ay içerisinde Şanlıurfa da dört güvenlik görevlisi saldırılar neticesinde yaşamını yitirmiş, şehrimize diğer yerleşim yerlerinden dört canın cenazesi gelmiştir. Dağlıca da yaşamını yitirmiş kaç Urfalı canın olduğu bilgisi de halen elimize ulaşmamıştır. 


Çatışmalarda hangi taraftan olursa olsun ölen, öldürülen canlar bizimdir. Bizleri bir arada kardeşçe yaşatma becerisi ortaya koyamamış bir devletin, siyasal rejimin sorgulanması ve gerekli müdahalenin yapılması kaçınılmazdır.


Kürt ve Kürdistan sorunsalının mevcut Kamu Güvenliği yaklaşımıyla çözülemeyeceğini tecrübe etmiş bir devlet aklının tekrar aynı yöntemi denemesi kabul edilemez. Müzakere edilerek, çözümü ortaklaştırarak sağlanabilecek bir barış ufukta belirmişken tekrar silahların soğuk yüzüyle karşı karşıya kalışımız siyasal ve silahlı güçlerin olduğu kadar pasif olan sivil toplumunda suçudur.


Örgütsel bencillikleri bir tarafa bırakarak bütün halkın maslahatını önceleyerek barışı tesis etmek herkesin, herkesimin sorumluluğudur. Savaşa hayır hemen barış şimdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler