Kalan Sağların Sorgusu
Ramazan Çetiner

Kalan Sağların Sorgusu

Ve neden olduğu hiçbir soruna çözüm olmayan bu yarı gerilmişlikten sıyrılıp geleceğe odaklanılacak. Olan ve ölenlerse.. bir belgesel konusu!


Bir telaş, uzun gerginlik, kaygı, inananları dilsizliğinde "âmin"... Ölüm korkusu, ölmek kokusu... Morgun soğukluğu. Çoğu kez tükenmişlik. Bir insan olarak, birin çaresizliği. Birden saldırı. Bir daha can korkusu ve yeniden can telaşı.
Diyelim ki bir sabah kahvaltısında haberleri izliyoruz. Yakılıp yıkılan binalar, adı "halk öfkesi konulan" ben nefret etmekten uzak ama nefrete müstahak bu -belki de iyi- insanlar. Neden, nasıl, kim, kimler...? Sorular,  sorular, sorular..! Cevapları eksikliğinde sorular.


Öğle vakti... Klavye korkaklarının organizeleri, tag çabaları... Konvoylar, kan kokan sloganlar. Çok kolay intikam naraları. Ve bir daha adı "halk öfkesi konulan" ben nefret etmekten uzak ama nefrete müstahak bu -belki de iyi- insanlar.
Akşam haberleri... Neden bir felaket tellalığı sezimliyorum? "Bu kaçıncı bahçe tarumar.." dediği gibi Cahit Sıtkı'nın bugünlere işaret eden mısrası. Kaç kişi ölmüş bizden, ne kadar öldürdük onlardan hesapları. İstatistik kaygısında yönetenler.
Bir gece vakti... Ölmedik bu gün de. Çok şükür edercesine. Ve! Ve vicdanın ruhu sıkarca hamlesi... Ölenler... Yerinden olanlar... İş teknesi tarumar olanlar...


Bir klam yahut stran, çevirisiyle türkü... Bir klam şavkımak acıyla, kederle, bastırılmış öfkeyle...
Bu topraklar, kanla yoğuruldu. Kan aktı nehirler, bedduaların yankısında.

Bu topraklar... Zeytinliklere, güvercinlere yurt oldu. "Gerçi tamir edilince okulun çatısı, göç eyledi kewşing(mavi güvercinler) olsun." Ama ve lakin savaş kadar barış da var kılındı hep bir zane(bilgenin) okuması ile. Özümüzdeki iman hep var olduğundan, galeyana gelen insanımız gerektiğinde us ile oturmasını da bilir.
 

Öfkenin öfkeyi, yıkımın yıkımı tetikleyeceği bu hâlde. Arzuhale sırtımız dönmeyelim.

 

Not: İplik ince, iz bırakan günlerin aydınlığında her geçen gün biraz daha istemsizleşiyor. Hassasiyetler bir kenara canları tutunalım, kayıp gitmekteki canları.

 

Rmzn_Ctnr@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup