ÖZE DÖNÜŞ!
VURAL KALMAN

ÖZE DÖNÜŞ!

7 Haziranda tek parti hükumetinin kurulmamasından sonra, koalisyon çalışmalarının da sonuçsuz kalması üzerine, Türkiye yeniden  sandığa gidiyor.Türkiye açısından ve Türkiye Halkları açısından süreç tabii ki çok önemli.

Haziran seçimlerinde tek bir partinin iktidar olamaması beklide partiler için bir fırsat haline dönüştü.Parti politikalarını tekrar gözden geçirme fırsatını yakaladılar.

 

13 yıl sonra tek başına iktidarı yakalayamayan Ak Parti, bunu parti içinde değişikliğe giderek, yine tek başına iktidarı hedefleme amacında.

Yapılan olağan kongre ve Ahmet Davutoğlu’nun  güven tazelemesi ve bence en önemlisi ÖZE DÖNÜŞ misyonuyla, hareket etmesi ya da bir başka deyişle, bir öz eleştiri yapılarak 1 Kasım seçimlerine daha dinamik ve daha güçlü girme amacında olduklarını göstermiş oldular.

 

Haziran seçimlerinde gösterilen  aday profilleri, Ak Parti seçmenini tatmin etmemiş ve bu açık bir şekilde sandığa yansıdığı hepimiz görmüştük.

Tabii bölgenin bir vatandaşı  olarak, Ak Partinin Urfa ve Diyarbakır bölgelerinde , gösterdikleri aday profilleri seçmen üzerinde çok önemli olacak. Özellikle Urfa  adayları halkın tepkileri dikkate alınarak, yapılmış bir liste olduğunu  görüyoruz.

 

Bölgede kendisini bir göç olarak gören Aşiret beyleri  listeye girememeleri,seçmen üzerinde baskı oluşturmadan, bölgeyi kişilere teslim etmeyeceğini gösterdi  Ak Parti. ÖZE DÖNÜŞÜN ilk sinyali  bu oldu bence.

Oy potansiyeline güvenen  aşiret reislerin,liste dışı kalması da demokrasi açısından mutluluk verici.Halkın İradesi üzerinde her hangi bir hegemonyanın,baskının  olmaması  seçmen açısından çok önemli olacak.

Zorla oy alınarak millet iradesini elinde tutmaya çalışan aşiret beyleri,bence süreci iyi okuyamıyorlar değişen dünya ya, 90 lı yıların düşüncesi ve fikriyle hareket etmeleri,onların ne kadar siyasetten uzak olduklarını ve  sadece kişisel menfaatlerinin peşinde olduklarını, bir kez daha görmüş ve anlamış  olduk.

Değişen siyaset koşularına, bölge halkının iradesine el koyarak,bir sonuç elde edilmeyeceğini, bir kez daha anlamış olmaları lazım.

 

Tabii son zamanlarda yaşanılanlar, seçmenin fikrini ne kadar etkileyecek,seçmenin, seçim hakkını ne kadar etkileyecek bunu da hep beraber sandıkta göreceğiz .

Ak Partililer bunu unutmamalı ki,seçim ve sandık ,demokrasinin en büyük göstergesidir. 1 Kasım da ne sonuç elde edilirse edilsin saygı duymaya mecburdur.

 

Savaşla kazananın olmadığını, kişisel egolar yüzünden ülke demokrasisini sekteye uğratılmaması gerektiğini iyi bilmelidir. ÖZE DÖNÜŞÜNÜ gerçekten halka yansıtarak,Türkiye halkları için siyaset arenasın da, ne kadar önemli bir parti olduğunu göstermelidir.

 

Herkese bağırarak, çağırarak,göç gösterisi yapılarak,kendisi gibi düşünmeyenleri dışlayarak, bu ülkede tek başına iktidar olunmayacağını, şımarık çocuk rolüne bürünerek hiçbir şey elde edilmeyeceğini iyi anlamış olması lazım ve bunun öz eleştirisini iyi yapmış olması gerekir ,Ak partililer.

 

Barışı,huzuru getirecek,demokrasi ve özgürlük çıtalarını daha yükseğe çıkartacak bir iradeye sahip olup, Hak ve Adaletin daha iyi bir şekilde korunacağı, Türkiye halklarına, kardeşliği daha iyi tesis edecek iyi bir ÖZE DÖNÜŞ olmasını bekliyoruz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
devrimcii     0000-00-00 ne yani iktidar mı olsun sayın KALMAN ?
takipçi     0000-00-00 iyi bir analiz kaleminize sağlık...
yabancı     0000-00-00 hani tarafsz yazarlık sayın yazar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
İhtiyaç Sahibi Öğrencilere Kırtasiye Yardımı
Siverek'te Yangın Korkuttu
Siverek'te Yangın Korkuttu