ÖZGÜR BİREY OLMAK
Med Reşiyan

ÖZGÜR BİREY OLMAK

Gelişmemiş toplumlarda yaşamımızı zorlaştıran ileriyi görmemizi engelleyen olgulardan biride, değerlerin putlaştırılıp tabulaştırılmasıdır. Bu bir lider olabilir, örgüt içerisinde örgütü yöneten kişi olabilir, halkın önderi olabilir, bu insanlara saygı duymak çok ayrı bir şey, fakat hiç bir konuda üzerinde düşünmeden sorgulamadan onu kutsallaştırmak, kölelik zincirine bir yenisini ekleyip bunu sağlamlaştırmaktır.Özgürlüğün önüne koca bir duvar örmektir.

 

Nerede hangi ortamda olursa olsun eğer insanlar kendi öz iradesiyle hareket edemiyorlarsa, demokrasiden ve eşitlikten bahsetmek abes olur. Gelenekler, göreneklerde yıkılması gereken olgulardır. Değişimin gelişimin önünü tıkayan kurallardır.


Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz; çünkü erkek belirleyici rol üstlenmiştir her zaman. Her ortamda bu böyle gelmiş böyle gidiyor aile içinde, siyasette, iş hayatında vb. Eğitim düzeyi düşük olan bölgelerde bu durum dahada vahim bir hal alıyor. Kadın bugüne kadar itilmiş, ikinci sınıf insan muamelesi görmüş, ötekileştirilmiş ve birçok haktan mahrum bırakılmıştır. Kadının rolü çocuk yaşta aile içerisinde şekillendirilir. Erkeğe hizmet etmek, itaat eden söz hakkı olmayan ve görevini koşulsuz yerine getirendir.


Kadın her alanda arka plana atılmıştır. Eğitimi engellenmiş bir kadın ve toplumun çağdaş, uygar yenilikçi bir yaşam zemini oluşturması olanaksızdır. Günümüzde kız çocukları halen evlattan sayılmamakta, erkek çocuğun üstünlüğüne evin direği geleceğin kurtarıcısı olduğuna inanılmaktadır. Bütün bunların süre gelmesinin değişmemesinin nedenlerinden biride bunun alt yapısını oluşturan sistemin rolüdür. İçi boşaltılmış bir halkı kullanıp yönetmek daha kolaydır. Bir sürüyü yönlendirmek sürüden ayrılmış biriyle uğraşmaktan daha basittir. Bu durum kapitalist sistemin elinde tuttuğu ve kullandığı bir silahtır. Kadını reklam aracı olarak gören ürün için kullanan ve pazarlayan yine kapitalist düzendir .Kendi amacı için kadının bedeninden yararlanmakta ve sömürmektedir.. Ve her alanda her platformda kadının kendisini cinsel obje olarak görmesini sağlayan ve bunun belirleyici bir rol olduğuna inandırılan kadın sadece öğretilmiş değerleri tekrarlamaktadır.


Sosyal ağlarda da gördüğümüz gibi bilinç ve kültür birikiminden yoksun bırakılan kadının elinde topluma sunacağı tek unsur kendisidir. Sıkça paylaşılan resimlerle karşı cins tarafından övülmeyi ve taktir edilmeyi ayrıca var olmanın tek yolunun bu olduğuna inanan kadın aslında aşağılandığının farkında bile değildir. Çünkü zekasını kullanmayan bir insanın yapacağı tek güç kendi eti üzerinden prim yapmaktır buda kendi kendini sıradanlaştırmaktır. Kadın bir an önce uykudan uyanmalı ve kadını değersiz kılan bütün olgulardan bir an önce kurtulmalıdır. Özgür bir birey olmanın tek koşulu eğitimli bir toplum olmaktan geçiyor.

Medine Kerpiç

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler