Yıl 2033, 1 Kasım Seçimleri Anlatılıyor.
Eyüphan Kaya

Yıl 2033, 1 Kasım Seçimleri Anlatılıyor.

Sevimli bir Dede Torunuyla paylaşıyor;

Evladım ben o günlerde yeni yeni emekli olmuştum, yorum ve yazılarımla çalışmalarımla ülke çapında her geçen gün daha iyi tanınıyordum.

2015 yılı 1 Kasım seçimleri yapıldı, bir önceki seçimde 7 Haziran seçimleri olmuş, yalan dolan siyaseti üzerine ülkenin önünü açan AK Parti gerilemiş, haksız yere MHP ve HDP beklenmedik düzeyde yüksek oy almıştı. Ancak “yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözü bir daha tecelli etmiş ve erken seçim olarak halkın önüne gelen sandıkla AK Parti beklenmedik oranda yüksek bir oy aldı ve %49,5 ile 317 vekille meclise gitti. Ana muhalefet partisi olan CHP yerinde saymıştı, arttırdığı iki vekille teselli oluyordu.

7 Haziran’dan sonra HDP tuhaf bir siyaset izlemişti 80 vekille sorunlara siyaset üreterek çözüm getirmesi gerekirken, silahlı bir örgüt olan PKK’ den medet umar bir role girmişti. Derken tarihi bir kara leke yaşandı yüzlerce güvenlik görevlisi şehit düştü sayıları binlerle ifade edilen canlar da dağda bağda öldürüldü. Hangi birine ağlayayım bilmem ki oğul, mal gidince telafisi oluyor ama can bir sefer dünyaya geliyor gidince de gidiş o gidiş. Canların ölümüne sebep olanlardan Allah razı olmasın.

  MHP birkaç vekilini arttırdı diye her türlü koalisyon tekliflerine hayır diyerek oluşan kaosa bir anlamda ön ayak oldu. İkide bir erken seçim diyerek hodri meydan dercesine bir duruş sergiliyordu. MHP’nin devlete olan bağlılığı bu kritik süreçte hiç sorumluluğu yerine getirmedi ve tabanını dahi hayrette bıraktı.

Gel gör ki MHP %11 küsur oy aldığı halde 40 vekil çıkarmıştı ve 10’küsur oy alan HDP 59 vekille MHP’yi sollamış üstelik hiçbir ilde birinci olmamıştı.

Kendi başarısızlığına dönüp bakmaları gerekirken, HDP kendini başarılı bulup 3.parti olmakla kendini aldatırken, MHP AK Partinin %49,5 ile aldığı oyların hayret verici olduğunu sorgulanmalı diye beyanat vermişlerdi.

13 yıl ülkeyi yöneten fakat 7 Haziran’daki seçimden ders çıkaran AK partiyi halk sahiplendi, 317 vekille tek partili iktidara yeşil ışık yaktı.

 Bu parti seçimden aldığı derslerle;

*Sivil bir anayasa yaparak vatandaşlık kavramının içini doldurdu ve Türk kavramı yerine Türkiyelilik kavramını yerleştirdi ve vatandaşı büyük bir dertten kurtardı.

*Gençlik akademisini açarak nitelikli vatandaş yetiştirme çalışmalarını yaptı. Bu akademilerde dünyanın gerçekleri anlatılıyor, insan hakları anlatılıyor, Anadolu’nun tarih ve kültürü paylaşılıyor, bir Müslüman gencin duruşu örneklemelerle izah ediliyordu.

*Vatani bir görev olan askerlik talim müfredatına İnsan Hakları, Sivil Savunma, İlk Yardım ve Babalık eğitimi dersleri yerleştirilerek vatandaşlık kalitesine katkı verildi.

*Öğretmen akademileriyle birkaç yıl içinde bütün öğretmenleri yeniletti ve öğretmen maaş ek göstergesini 3600’a çıkararak yüz binlerce öğretmenin emekli olmalarını sağladı, yerine yeni, genç ve dinamik öğretmenler alarak bir nevi eğitim ordusu kan tazeledi.

*Yönetim akademisiyle il müdürleri kaymakamlar hatta valiler dahi yetiştirilerek kamu yönetimine kalite kazandırıldı.

*Yerel yönetimler güçlendirilerek vatandaş merkezi yönetimden kurtarıldı.

*Rojava denilen Suriye ile iyi ilişkiler içine girerek PYD’ yi hayalci bir yaklaşımdan uzaklaştırarak Türkiye’nin tecrübeleriyle onları birbirine bağladı ve Kürtlerin daha huzurlu yaşamalarına ön ayak oldu.

*Gençlerimiz mesleğe yönlendirilerek isteyen herkese iş aş verildi.

*Bütün okullarda Kur’an-ı Kerim ve Siyer’ün nebi dersleri verildi ve bu haklın evlatları dinini tanıdı, iman, edep ve marifetle tanıştı, insanımız ancak kendine geldi, bu günün huzurun, mutluluğunun tohumu o günlerde ekildi.

Hangi birini anlatayım, bu günlere kolay gelinmedi evladım.

Bu gün herkes iş aş sahibi, huzur ve güven içinde yaşıyorsa, nasıl bu günlere gelindiğini de bilmeniz lazımdır. Geçmişini bilmeyen geleceğini belirleyemez.(Ben bu hayali yaşadım, neden gerçek olmasın)

Umarım siz çocuklarınıza, torunlarınıza daha güzel şeyler anlatırsınız.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var