Suriye’de ne işin var arkadaş?
Eyüphan Kaya

Suriye’de ne işin var arkadaş?

İki yıl önce “Suriye serserileri” başlıklı bir yazı yazmıştım. Mezkur yazımda Rus, Çin ve İran’ın Suriye lideri Esad’a destek vererek yanlış yaptıklarını vurgulamıştım.

O zaman daha IŞİD/DEAŞ gibi ne olduğu bilinmeyen örgütten esamesi bile yoktu. Yanlış yaşadıkça bu ve benzeri birçok yan ürünleri ortaya çıkıyor, sorun büyüyüp insanlığın başına bela oluyor. Ne ilginçtir ki buna sebep olanlar unutuluyor, bataklık dururken sivrisineklerle uğraşılıyor.

        Suriye kargaşası 5 milyon insan yerinde yurdundan olmasına neden oldu, yüz binlerce insan öldürül Suriye’de taş üstüne taş kalmadı, ülke çeyrek asır geriye gitti. Ey Rusya, Çin ve İran yönetimi bu durumdan memnun musunuz?

        Bir yandan ABD diğer yandan Fransa ve İngiltere, Almanya… Orta Doğudan ne istiyorsunuz? Ne diye Türkiye’nin etrafında dönüp dolaşıyorsunuz? Osmanlının mirası olan Türkiye unutmayın şu anda Osmanlı ruhu ile yönetiliyor. Biz bu memleketi yerde bulmadık, Türkiye’yi rahat bıraksanız yararınıza olacak, benden söylemesi. 

Afganistan cihadını galiba unutuluyor, Rus Çarı, sen süper gücünün oradaki başarısızlığından ders alsan iyi olur. Müsaade edin bu küçücük gezegenin içinde insan gibi yaşayalım olmaz mı?

        Daha dün Türkiye’nin uçağını bilerek ya da bilmeyerek düşürdün, bir vesileyle diplomatik yollarla olay yatıştırıldı, daha onun acısı içimizdeyken senin uçağın ne diye Türkiye etrafında hava cıva atıyor? Devletsen devlet gibi davran, Dünya eski dünya değildir.

        Doğu-Batı olarak Suriye’de birbiriyle boğuşan kuvvetler üzerinde güç denemesi yapıyorsunuz, nedir dünyanın elinizden çektiği?

        Eskiden köy ağaları vardı, ahaliyi kapıştırarak kendileri oturup karşılıklı kahve içerlermiş. Şimdi dünya küçüldü köy haline bu yeni köyün ağaları da devletler oldu galiba. İyi işleri taklit etmenizi beklerdim. Yüce Allah’ın şu buyruğuna kulak verirseniz bile yeter; “İyilik ve takvada yardımlaşın, günah işlemede ve düşmanlık konusunda yardımlaşmayın” az düşünün halinizden anlayacaksınız.

        Peygamberler geldiler, insanlığı ıslah ettiler, ağalar/paşalar geldi dünyanın çarkı paslandı. Hiç kimse sevinmesin dünyanın şu andaki halinden mesulsünüz.

        Putin de, Obama da ölecek, ama şu dünya düzeni onların katkılarıyla bozuluyorsa vay hallerine!

        Dünyanın düzenini bozan ülkelere teessüf ederim. Zaman hak adına hayır üretme zamanı, zaman yanlış yapma zamanı değildir.

Gücünüz yetiyorsa silah sanayisini kapatın, yoksa uygulama alanı için daima birileri insanları bir birine düşürmeyi meslek edinecek, gerisi de kan ve göz yaşı.

Ya çinin yaptıklarına ne demeli? Doğu Türkistan’a verdiği sıkıntı akıllardan çıkacak gibi değil. “Bakalım Mevlam neyler, ne eylerse güzel eyler” deyip sabrediyoruz. Ama sormadan edemiyorum Orta Doğudan ne istiyorsunuz çağdaş ağalar!

        Kimse şunu unutmasın Peygamberin ifadesi şu; “Küfür devam eder, zulüm devam etmez” bu hakikati unutmamak lazımdır diye düşünüyorum.

        Benden söylemesi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşe     2015-11-27 Eyüphan hocam amerikanın incirlikte ne işi var acaba?Müslümanları amerikaya kim bombalatıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var