Ya Allah, Ya Sebur
Eyüphan Kaya

Ya Allah, Ya Sebur

Bu Kürt sorunu Türk solunun kuyruğuna bağlı kaldıkça çözümü hayli zor olacak galiba.

S.Önder midir? F.Yüsekdağ mıdır? E.Kürkçü müydü? Hangi birini anlatayım her biri ayrı bir dert, ayrı bir bela.

F.Yüksekdağ “biz sırtımızı PYD/YPG’ye verdik” diyerek Anadolu insanının moralini bozdu.

 E.Kürkçü bir gün de insanın moralini bozmayacak bir ifade ağzından çıksaydı, maalesef dayamadık.

S.Önder tam da AK Parti-HDP bir araya gelecekken “gider çayımızı içer geçeriz” diyerek bu dertli ortamda namuslu insanların beklentisi olan bu randevunun iptaline sebep oldu. Şimdi birileri “başbakanlık randevuyu iptal etti” diyecek.

Ya arkadaş bu ılımlı iyi niyetli Başbakanın bir jestine de doğru cevap verseydiler olmaz mıydı?

Anlayamadım bu sol kırıntılarının Kürt sevgisi nereden kaynaklanıyor? Benim kanaatime göre bunlar Türklerde taban bulamayınca Kürt tarafını denemeye çalışıyorlar.

Ey Kürt kardeşim eğer sen barış huzur istiyorsan bu tür kimselerin yanında durma, bunlar barış sever değil çünkü. Dolayısıyla yeşerecek umutları da ilk fırsatta kurutuyorlar.

Bunlar tanrı tanımaz, komünist Allah’a secdeden yoksun kimseleredir. Bunların arkasında yürürseniz direk sizi ibneler mahallesine götürürler, unutmayın.

Kürt sorunun aktörleri yerli olmalı; Mir Dengir Fırat, Leyla Zana, Osman Baydemir, Altan Tan, Hatip Dicle vb. Kimselerin arkasında gidin hiç olmazsa sizi aldatmazlar. Sizden önce ölüme giderler, ama sizi ölüme göndermezler bunu böyle bilin.

Ayrıca PKK/KCK’ye fazla itibar etmeyin, militarist güçlerden hayır gelmez, silahlı güçler sivil erkin kontrolunda oldukça işe yarayabilir hele bir de aksini düşün maazallah sivillere hayat zindan olur. Baksanıza Hükümet bile derin devletin nüfuzunda olduğu sürece barış huzur adına bir şey yapamıyordu. Ne zamanki TSK sivil siyasetin emrine girdi nispeten sorunlarımıza çare çözüm getirmeye ortam oluştu değil mi?

Bu hendek siyaseti sivillerin kararı değil, onun için Kürtlere kaos, zarar ve sıkıntı getirmekten başka bir işe yaramıyor.

HDP siyaset üretemediği için gözler kandile döndü, maalesef ondan da çıka çıka hendek siyaseti çıktı. Peki bu bir çare çıkar getirir mi mümkün değildir. Çünkü karar insani değil. Toplamda yüzbinlerce Kürdü evinden barkından etti, ekonomik olarak zarara uğrattı, psikolojik olarak “ben insanım” diyen herkesin moralini bozdu. Üstelik en büyük katkıyı da Türk solundan alıyor, işte bundan bellidir ki bu hayra vesile olmaz/olamaz.

Ne demişler “gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklerseniz sonrası da yanlış olur.” Mesele budur. Yüzlerce yerli dinamiklerimiz varken yanlış kılavuz seçmek insanı kahretmez mi? HDP 80 vekilden 59’a indi böyle gitse hemen ilk seçimde meclis dışına kalacaklar yazık günah olmaz mı? Birileri yalan dolanla HDP tabanını idare etse de tarih bu hataları yazacak değil mi?

Bu durumda bana da “ya Allah, ya Sebur” demek kalıyor ne diyeyim.

Barış ve huzurun gelmesi dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var