Nitelikli Vatandaşın Olsun, Gerisi Teferruat!
Eyüphan Kaya

Nitelikli Vatandaşın Olsun, Gerisi Teferruat!

Bir köyde bazen mahalleden mahalleye, bir ilçeden köyden köye, hatta bazı ülkelerde şehirden şehir insanlar farklı farklı özellik, adet anane ve kültür yaşarken, ülkeden ülkeye dahi insanlar farklı özellik taşımaktadır.

Hakikat şu ki dünyanın en pahallı değeri nitelikli vatandaştır. Nitelikli vatandaş yetiştir, gerisine karışma.

Nitelikli vatandaş,

*Dünyadan haberdar olur,

*Dinini dünyasını bilir,

*Ayağı üzerinde durmayı becerir,

*Kanaatkar olur,

*Medeni cesarete sahiptir.

Hükümete bir tavsiyem var, gençlik akademisi adıyla gençleri yetiştirme çalışmaları yapılmalı. Dünya devletlerinin ülkemiz ve bölgemiz üzerindeki emelleri hakkında bilgi sahibi edilmelidir.

Dinini bilen dünyasını da bilir, baksanıza bir çok kimse dünya işlerine zaman veriyor ama dini mevzularda yetersiz. Çünkü din işleri daha mühim ve onu başarabilen dünyayı hayda hay başarır. Üstat beiüzzamanın ifadesiyle sen ahret işlerinde samimi ol dünya senin arkana takılır gelir.

Bilgi kabiliyet, edep ve marifetiyle nitelikli mesleğiyle ekonomik bağımsızlığını kazanan vatandaşın fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür insan olur.

Aç gözlü olmaz, nefsi istiyor diye sağa sola saldırmaz. Yaradanına şükür etmesini becerir ve azla da çokla da barışık yaşar, mutluluğu yakalar.

Cesaretlidir ama vahşi cesaret değil medeni cesarete sahip olur, haksızlığa karşı silahı değil söz ve kabiliyetini kullanır. İşte bu durumda “kalem kılıçtan keskindir”  ifadesi tecelli eder.

Peki bu kalitede bu düzeyde pahallı insan nasıl yetiştirebiliniz derseniz. Başta mecburi, eğitim sonrada sürekli eğitim vatandaşlarınıza vermeniz lazım. 

Edindiği bilgiye göre Alman eğitim sisteminde zorunlu eğitim süresi 10 yıldır, bu yıllarda Alman dili, Alman dini, Alman Kültürü, Alman Tarihi olmak üzere her yıl dört mecburi ders var, diğer dersler seçmelidir. Dolayısıyla “Alman gibi Alman” ifadesini söyletir hale getiriyor.

Yani bir toplumda bu düzeyde ortak değerler varsa o toplum daha rahat eder,  sorunları kolaylıkla çözer, şunun bunun yoluna kervan olmaz diye düşünüyorum.

Demek ki önemli olan nitelikli eğitimdir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Öğretmen Servisi Kaza Yaptı: 10 Yaralı
Motosiklette Koyun Var
Motosiklette Koyun Var