OKULLAR AÇILIYOR, ÖĞRENCİLERİMİZİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE
MEVLÜT BAYRAKTAR

OKULLAR AÇILIYOR, ÖĞRENCİLERİMİZİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE

Değerli okurlar bugün her zaman görüş ve fikirlerine önem verdiğim bir arkadaşımla internet ortamında, özelikle Türkiye gündemi ile ilgili hasbıhal ederken, konunun dışına çıkarak 19 Eylülde açılacak olan okullarda öğrencilere bekleyen, büyük tehlikeden söz etti ve bu tehlikeye karşı yetkililerin önlem alması için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

 

Bende karınca kararınca, bu tehlikeye karşı yetkilileri azda olsa koltuklarında rahatsız edecek bu yazıyı kaleme almayı düşündüm.

 

Değerli dostlar, birçoğumuzun bildiği, ama bir yakınımız içine düşmeyene kadar his etmediğimiz bu tehlike, Siverek’te hızla yayılan uyuşturucu kullanımı ve bu uyuşturucuyu piyasaya uyuşturucu satıcılarıdır.

 

Bölgede uyuşturucu kullanımının 10 yaşının altına kadar düştüğünü, size yazmama gerek yok sanıyorum.

 

Bu tehlike birkaç gün sonra açılacak olan okullarda tekrardan baş gösterecektir. Açıkça söylemek gerekirse yurt genelinde olduğu gibi Siverek’te yetkililer uyuşturucuya karşı kendilerinden beklenen performansı sergileyememekte ve okullara eğitim görmesi için yolladığımız öğrencilerimizi bu zehir tacirlerine karşı koruyamamaktadırlar.

 

Peki, ne olacak? Yani şimdi biz çocuklarımızı okula yollarken, dualarla’mı yollayıp “ ya rabbi uyuşturucu satıcısı çocuğuma rast gelmesin” mi diyeceğiz? Rast geldiği zamanda kader deyip sesizmi duracağız? Yoksa başta kaymakam olmak üzere ilçe’de bulunan güvenlik güçleri öğrencilerle, öğretmenlerle, velilerle işbirliği yapıp bu geleceğimizi karartmaya çalışan zehir satıcılarına karşı daha etkin bir mücadelemi yapılacak?

 

Maalesef ülkemizde bu uyuşturucu satıcılarına karşı etkin bir mücadele kanunu olmadığından, gün geçtikçe satıcılar ve buna paralel olarak uyuşturucu kullanımı yaygınlaşıyor. Okul önlerinde yakalanan satıcılar olsa bile maalesef yasal boşluktan ‘içicilikten’ dolayı serbest bırakılıyor ve bu kişiler aynı gün tekrardan, okul çevrelerinde uyuşturucu satışlarına devam ediyor.

 

Tabi buna birçok eğitimcide sesiz kalıyor. Özelikle uyuşturucu satıcıları ile, kullanıcıları öğrencilerin okul saatleri dışında okul bahçelerini kullandıklarını bildikleri halde bir çok eğitimci sesiz kalmakta, yada polis ve yetkililere şikayet ettiği halde yetkililerin sorumsuzca davranmaları yüzünden, kendilerini tehlikeye atmamak adına sesiz kalmayı yada bunlarla anlaşma yoluna gittikleri kulaklarımıza gelen bilgiler içerisinde.

 

Değerli okurlar, gerçekten düşündüğümüzde, hatta empati kurup kendi çocuklarımızın bu şebeklerin elinde düştüğünü düşündüğümüzde, tehlikenin ne kadar vahim olduğunu herhalde anlarız.

 

Bu konuda en büyük görev biz velilere düşerken, ikinci en büyük görev ise, eğitim ve öğretim görmeleri için kendilerine teslim ettiğimiz değerli hocalarımıza düşüyor. Hocalarımız özelikle okul çevresinde uyuşturucu satıcılarını kontrol etmeli ve geleceğimiz olan çocuklarımızı zehirleyen kişi veya kişilerden şüphelendiği vakit, emniyet güçlerine bildirmeleri gerekmektedir. Bana ne lazımcılıkla bir yere ulaşmayacağımızı her halde son yaşadığımız acı tecrübelerle anlamış bulunmaktayız.

 

Bu gemide hepimiz yaşıyoruz ve bu gemiyi kemiren farelerden temizlemekte hepimize düşüyor.

 

Belki de en son aşama emniyet güçlerimiz ve Kaymakam beye düşüyor. Caydırıcı bir mücadeleyle bu torbacı dediğimiz kişi ve kişilerin ellerini çocuklarımızın yakalarından çekmelerini sağlayabilirler.

 

İnanıyorum ki Siverek’te en büyük mülki amir olan Kaymakamlık bu tehlikenin farkına varıp, etkin bir mücadele gerçekleştirir ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirir.

 

Bu konuda uyarı olarak bu satırlarımız yeterli sanırım, gerektiği zaman ve bu tehlike göz ardı edildiği an bizimde daha fazla yazacak sözlerimizin olduğunu da lütfen herkes bilsin. vesselam

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup