Akademisyenliği Tercih Etmede Temel Mantalite
Mehmet Emin Kalgı

Akademisyenliği Tercih Etmede Temel Mantalite

Akademisyenliğe adım atan ya da akademisyen olmak isteyen dört (4) grup vardır.

1. Bilime ve bilgiye âşık olanlar: Bu mantaliteye sahip bireyler içten denetimlidirler. Bilgi ile bütünleşirler ve fizyolojik zevklerden (yemek, içmek, cinsellik, uyuma gibi) çok ilimden zevk alırlar. Kitapsız gezmezler ve yanlarında devamlı kitap bulundurlar. Kitap gördüklerinde her türlü sıkıntıyı unuturlar. Harcamalarının bilgiye ve bilime yaparlar. Zamanlarının çoğunu okumaya öğrenmeye harcarlar. Kısacası gerçek bilim adamları bunlardır ve toplum bunların sayesinde ayakta kalmaktadır.
2. Evde kalma sendromunu yaşayanlar: Bu gruptakiler daha çok bayanlar oluşturmaktadır. Bu kişiler meslek hayatına atıldıklarından birkaç yıl sonrasında evlenmeyenlerin oluşturduğu gruptur. Bunların genel mantalitesi şudur: "Çocuk yapamıyorsam kariyer yaparım." Bu mantaliteye sahip olanlar evlendiklerinde genellikle akademisyenliği bırakırlar.
3. Mesleki bunalmışlık yaşayanlar: Bu grupta yer alanlar daha çok öğretmenlerdir. Öğretmenler meslek hayatının ilk birkaç yılından sonra mesleki tükenmişlikler yaşarlar ve bu durum kendilerine acı verir. Bu acıdan kurtulmak için akademisyenlik yolunu tercih ederler.
4. Aşağılık kompleksini yaşayanlar: Bu kişiler, daha çok toplumda dışlanan ve saygı görmeyenlerin oluşturduğu kesimdir. Ayrıca bu kişiler dıştan güdümlüdür ve egoları şişkindir. Siyasetçiler bu grupta değerlendirilebilir.

Sonuç olarak, lisansüstü eğitimine alınacak bir kişinin öncellikle birinci grupta olmasına dikkat edilmelidir. Eğer birinci gruptaki özellikleri taşıyan kimse yoksa dördüncü grup olan "aşağılık kompleksini yaşayanlar" tercih edilmelidir. Bu gruptakiler de en az birinci gruptakiler kadar önemlidir. Çünkü bunlar saygınlık kazanmak için canla başla çalışırlar. Eğer dördüncü grup özelliklerini taşıyan birey de yoksa üçüncü grup olan "mesleki bunalmışlık yaşayanlar" tercih edilmelidir. Yalnız bu gruptakilerin riski şudur: İlk birkaç yıl içinde akademisyenlik hayatında mesleki bunalmışlık yaşayabilir. Eğer bu grup özelliğini taşıyan birey de yoksa ikinci grup olan "evde kalma sendromunu yaşayanlar" tercih edilmelidir. Çünkü elde başka seçenek kalmamıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
De ki...     2017-07-24 Guzel kisa bir yazi olmus tebrikler. Yalniz evde kalmislari son siraya koymaniz cilgin bakire olan hocalari simdi neden cilgiinlar sebebi bellirlemis oldunuz. Uzak dur yakabilir...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler