Belediyenin İşgüzarlığı Değerlerimizi Yok Ediyor
VURAL KALMAN

Belediyenin İşgüzarlığı Değerlerimizi Yok Ediyor

Şehirlerde insanlar gibidir, doğar, büyür, gelişir, bir yer Misyon sahibi olur ve sonra da ölüp yok olurlar.

Şehirlerin de atan bir yüreği, damarlarında dolaşan bir kanı, çılgın bir öfkesi, içli bir hüznü, sorgulayan bir belleği ve geleceği öngören bir düşünme melekesi vardır.

Bir de bu şehirleri anlatan dile getiren insanlar vardır.

Bir milleti var eden kendi değerli kültürü ve o topluma mal olmuş insanlarla tanınır.

Bilim, kültür, sanat,  bir milleti muasır medeniyetler seviyesine çıkaran önemli kavramlardır.

Bilgeliğin olmadığı yerde toplum bilim adına, sanat adına, kültür adına hiçbir ilerleme kaydedemez.

Dünyanın neresine giderseniz gidin  ister küçük bir kasabaya, isterseniz de milyonlarca insanın yaşadığı metropollere gidin orada yaşayanların gönlünde, kalbinde o kültüre mal olmuş insanlar vardır. O kültürü tanıtan değerler vardır.

Bazen bir elbise parçası, bazen yaşam biçimi bazen de şahıslar vardır.

Bir ülkenin eğer sanatçısı yoksa o ülke tanınmaz, kalıcı eserler bırakmak ülkedeki insanların sanata verdikleri önemle ortaya çıkar. Sanatın olmadığı, gelişmediği bir toplumda gelecek nesillere aktarılacak hiçbir şey yok demektir.

Asıl konuya gelelim.

Bildiğiniz gibi 2009 yılında Siverek'te Ali Murat Bucak dönemin de Siverek'e mal olmuş yazar, yönetmen ya da dengbêjlerin heykelleri şehrin farklı noktalarına dikilerek görsel anlamda olsun, gönül hoşluğu anlamında olsun şehre farkı bir hava katmıştı.

Kültür ve sanat adına Sayın Ali Murat Bucak’ın inkâr edilemez katkıları olmuştur Siverek için.

Son 3 yıl içerisinde sanat adına, kültür adına insanları kargaşadan uzaklaştıracak, siyasetin içinde boğulan halkın gazını alacak, sinirini alacak  herhangi bir sosyal çalışmanın olmadığı Siverek'te, bir de yetmezmiş gibi Siverek’e mal olmuş barış insanı Şivan Perver’in heykelinin kırılıp, kaldırılması insanımızda acı bir yara bırakmıştır.

İdeolojisi ne olursa olsun, hangi fikre sahip olursa olsun bu memleketin, bu toprakların insandır Şivan Perver.

Sesiyle, sazıyla icra ettiği sanatıyla, Siverek'e ve Siverekliye çok şey katmıştır sanat adına.

Çözüm sürecinde barışa katkı sunmak için 16 Kasım 2013 tarihin de dönemin Başbakanı şimdi ki Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyarbakır da miting alanın da  eli havaya kaldırılmış bir sanat adamıdır.

Sanatçılığının yanında bir de barış de adamdır.

Ama gelin görün ki Siverek'e mal olmuş bu büyük sesin, bu saz ustasının, beste makinesinin Siverek'teki heykeline nedense Ali Murat Bucak döneminde toz kondurulmazken, yeni yönetim tarafından çürümeye terk edildikten sonra, bir gece vakti kimliği belirsiz! Kişi veya kişiler tarafından saldırıya uğrayıp, yakılıyor, kırılıyor. Ve hemde onlarca güvenlik kamarası ününde… Sonradan yerinden söküp bir daha bu heykeli dikmeme niyetindeyken, halktan gelen büyük baskılar sonucu yalan yanlış bazı beyanatlarla, hatalarını örtmeye kalkışıyorlar.

Halkının aklıyla alay etmek olarak anlayacağımız bu açıklama, bunların maalesef seviyesini de bize gösteriyor.  20 günden fazla bir zamandır yerinden söküle heykel,  yeni kaldırılmış gibi lanse edildi ve çevredeki vatandaşlardan aldığımız bilgilere göre, heykel kaldırıldığı zaman, şimdiki hasar kadar hasar görmemişti.

Sanat adına, kültür adına utanç verici bir olay

Sanatı bilmeyen sanat adına hiç bir şey icra etmeyenler ancak böyle bir şey yapabilirler.

Heykellerin yıkılması, film, resim ve fotoğrafların sansürlenmesi ya da ortadan kaldırılması, kitapların toplatılması bir sanatçının varlığını yok sayamaz.

Her ne kadar belediye yetkilileri heykel için kamuoyu duyurusu yapmış olsalar da bu duyuru samimiyetsiz buluyoruz.

Daha öncede Ahmet Arif in heykeli kaldırılmıştı tekrar yerine konulacak denmişti ama ne yazık ki heykeli yerine koymadılar.

Sanat adına hiçbir varlık göstermeyenler kültür adına hiçbir çaba göstermeyenler basit ve göstermelik şeylerle hizmet yaptığını zannederek halkın zekâsıyla ancak dalga geçerler.

 

Son yıllarda Belediyecilik anlamında çok sönük kalan Siverek Belediyesi Sanat adına, kültür adına ciddi bir projenin altına imza atamadı ne yazık ki!

Sosyal etkinliklerin yapılmadığı bir belediyecilik anlayışına bürünen Siverek Belediyesi kendisine yapılan eleştirileri de kabul etmiyor.

Bu beylere seslenmek istiyorum; Dört  yıldır sanat adına ne yaptınız, bir festival yaptınız mı?

Hangi sosyal etkinlikle bütün bir halkı bir araya getirdiniz?

Görsel anlamda ne kazandırdınız bu memlekete?

Bu memleket için hizmet edenlerin başımızın üstünde yeri var.

Ama hiçbir şey yapmadan da koltuklara gömülenler kusura bakmasınlar haykırmaya gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz.

Bu arada yetkililer şunu unutmasın; bizi balık hafızalı olarak sanmasınlar, Ahmet Arif gibi, Şivan Perver’i zamanla unutacak değiliz, bu işin her zaman takipçisi olacağız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler