Menfaatçilerin Kurbanı Olan Siverek
VURAL KALMAN

Menfaatçilerin Kurbanı Olan Siverek

Menfaat üzerine kurulmuş ilişkiler hiçbir zaman sonu iyi olan ilişkiler değildir.

Zaman içerisinde ne yaparsak yapalım, ne edersek edelim, her şeyden önce vicdanımızın ne kadar rahat olduğuna, içimizdeki mahkeme'nin gerçekten bizi nasıl yargıladığına dürüstçe bakmak gerek.

Zaman içerisinde insanlar değişebilir. Zaman insanları değiştirebilir. Ama ne olursa olsun, menfaatlerin insanları esir alarak kişiliklerinden çok şey almasına, karakterlerin den ödün vermemesi gerekir.

Son zamanlarda kendisini dava adamı olarak tanımlayan bazı değerli büyüklerimin ne yazık ki menfaat duygusuyla sarhoş olmaları beni şaşırtıyor.

Beni şaşırtıp-şaşırtmamasından öte toplum içinde ne kadar yara aldıkları da olayın bir başka acı tarafı. 

 

Ben yazdığım her kelimeyi, kurduğum her cümleyi, eleştiri yapacağım zaman elimi vicdanıma koyarak yapıyorum.

Her yazımı gönül rahatlığıyla yazıyorum. Olmayan bir haberi de olmuş gibi göstermem olmuşa da pek çare aramam.

 

Son zamanlarda yerele dönük yazılar yazmaya başladım. Özellikle Siverek Belediyesi'nin çalışmalarını daha doğrusu yapamadığı çalışmalarını dile getirmeye çalıştım.

Vicdan duygusundan yoksun olan bazı  kesimler yazılarımı saçma bulan da oldu, haklı bulan da oldu.

Oysa ben gerçekleri yazdım yazmaya da devam edeceğim.

 

Biraz geriye gidip baştan alalım mı olayı?

Siverek Belediyesi yönetimine talip olan kişiler Siverek için harika projelerin sözlerini verdileri zaman, vallahi bu projeleri görünce, okuyunca herkes gibi biz de  heyecanlandık bir Siverek sevdalısı olarak biz de sevindik.

 

Mesela: Siverek Vadi projesi vardı. Siverek vadisi projesi" 1200 dönüm arazi üzerine kurulacak ve içinde yaz okulu, uygulama oteli, kültür merkezi, rekreasyon alanları, açık hava spor tesisleri, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kulübü ve açık amfi gibi birçok alan olacaktı ve bu projenin birinci etabı ilk dönem içerisinde yapılacaktı ama ne yazık ki Siverek Vadisi olacak olan alan da şimdiye kadar hiçbir çalışamaya şahitlik yapamadık.

 

Diğer taraftan Siverek Kent Müzesi yapılacaktı. Kültür adına önemli bir gelişme olacaktı. Siverek'in değerli kültür ürünleri bu memlekette mal olmuş değerli insanların kişilerin eserleri sergilenecekti.

Ne yapıldı?  Halkın gözünü boyamak amacıyla, şeytan küçesin de bulunan tarihi gümrük hanının alt kısmına, bazı tarihi değeri olmayan eşyalar toplanılarak ‘İşte kent müzesi kuruyoruz’ havasını vermeye kalkıyorlar. Ya bu yönetim bizim aklımızla oyun oynuyor, yâda biz Sivereklileri gerçekten aptal sanıyor!

Çevre il ve ilçelerde kurulan kent müzelerini görmezsek, araştırmazsak inanacağız yani bunlara. Seçim vaatlerinde ve paylaştıkları kent müzesi projelerinde son derece modern ve kent müzesi denilecek projeler sunmuşlardı, diğer projeler gibi, kent müzesi projesi de, göme gitti anlayacağınız!

Ne yazık ki şehrin farklı noktalarında, ilçemizin bağrından çıkmış barış elçileri olan sanatçıların dikilen heykeller bile kaldırıldı. Yenilerini getireceğiz diye açıklamaları olduğu halde bu saate kadar herhangi bir çalışma yapıldığını görmedik.

İlçemizin en işlek caddesi olan hürriyet caddesi üzerinde bulunan Belediye hizmet binası, adliye sarayı ve hükümet konağı binalarının yıkılarak bu alanın kent meydanı olarak yeniden dizayn edileceği vaat ediliyordu, buda unutuldu.

Katlı otoparklar vaadi vardı, bu vaat birçoğu eski yönetimin kamulaştırdığı eski evlerin yıkılması ve normal alan otoparkta kaldı. Siverek’te katlı otopark projesi 2023’e kaldı.

Zamanı geldiğinde 2014 yerel seçimleri öncesi Siverek halkına vaat edilen ve yapılmayan tüm hizmetleri masaya yatırıp göstereceğiz, Siverek halkının balık hafızalı olmadığını artık dünya alem bilmelidir.

Değişim sloganıyla başa gelen Belediye yönetimi, 3,5 yılını geride bıraktı, bu süre zarfında Siverek caddeleri, sokakları moloz yığınlarıyla doldu taştı.

Aynı sokak, cadde ve kaldırımlar defalarca yapılıp, sökülüyor. Birinci Kalite denilen asfalt ikinci ayında sökülüyor, bitmeden ikinci tadilata giriyor.

Temizlikle ilgili yazılıp çizilmesi gereken o kadar sorun ve görmezden gelinen çok  hususlar var ki onları şimdi yazmayacağım!

Beyler, Siverek halkının sizlere verdiği büyük  desteğin hakkı bu olmamalı. Akan zaman içerisinde vallahi elle tutulur, gözle görülür bir şey olmadı her kesimi mutlu edecek bir projeye imza atılmadı elinizi vicdanınıza koyun Allah aşkına!

Yönetimler değişiyor, verilen sözler hava da kalıyor. Değişmeyen tek şey Siverek'in kaderi oluyor. Gelen yüz üstü bırakıyor, giden yüz üstü bırakıyor.

Diğer taraftan size muhalif olan gazetecileri susturmaya çalışıyorsunuz. Sizi eleştirenlere düşman gözüyle bakıyorsunuz.

Orda burada bize aba altından sopa göstermeye çalışıyorsunuz! Sizin insanları susturma adına yaptığınızı yıllarca feodal yapı diye eleştirilen kişiler yapmadı.  

Tamam, yazmayalım, çizmeyelim de halk bunları görmüyor mu, halk bunları duymuyor mu?

 

Sürekli insanlara yüksekten bakanlara karşı yakındık, tavır aldık.

İçimizden birisinin yüksekten bize bakması bizi yaralıyor, bizleri hayal kırıklığına uğratıyor. Hem bizlere hem kendisine yazık ediyor.

Sadece bir kaç kişinin menfaatleri için bir memleket böyle heba edilemez.

Siverek geleceğe dönük sürekli kan kaybediyor.

Çocuklarımız için gençlerimiz için iyi bir şehir inşa edemiyoruz.

Her şeyden öte güvenirliğimizi kaybediyoruz.

Makamlar gelip geçici, kalıcı olan bıraktığınız eserler olacak.

Bir icraat yapamadığınız zaman halk hesabı  etrafınızda ki menfaatçi ordusundan değil, hesabı sizden  soracaktır.

En acı olan durumda sizin halka hesap veremeyecek durumda olmanız olacak.

Benden yazması…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek’te Zihinsel Engelli Öğrenciler Hem Eğlendi Hem Eğlendirdi
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup
Siverek'li Öğrencilerden Şehit Annesine Mektup