SİVEREK TE SEÇİM SÜRECİ
AV:ŞEYHMUS İNAL

SİVEREK TE SEÇİM SÜRECİ

Seçime sayılı aylar kalmış olmasına rağmen Siverek’te siyasi atmosferde aday adayların isimleri ve başvuruları haricinde bir hareketlilik görülmemektedir.

Çok sayıda sorun birleşenin bir araya geldiği,demokratik ortamın mevcut olmadığı,seçmen iradesinin özellikle kırsal kesimde sandığa özgürce yansımadığı bir yerdeyiz.

Siverek teki siyasi dengeler,devletin birimlerinin yakın tarihe kadar taraflı,yönlendirici,denetleyici ve bazen tehdit edici tavrı özgür ve demokratik bir seçim yapıldığından söz etmek yanlış olur. Bu uygulama ve anlayış Siverek insanları üzerinde bir korku,mevcut duruma uyma ve olanı kabullenme durumunu yaratmıştır.

Bu otokontrol,denetleme mekanizmasını yaratan bazen devletin kurumları,aşiretler,şeyhler, bazen siyasi iktidar,bazende bölgede ki diger siyasi oluşumlar özgür iradenin sandığa yansımasını engellemişlerdir.Yakın tarihte yapılacak seçimlerde bu uygulama ve alışkanlıkların değişip değişmeyeceği şüphelidir.

Siverek seçmenin yaklaşık % 53 civarı kadınlardan oluşmaktadır.Seçimin hiç bir kademesinde kadınların isimlerine rastlamak mümkün değildir.Yerel yönetimler yani Belediye Başkanı,Belediye Meclis öyeler ve muhtarlara baktığımızda kadın sayısı yok denecek orandadır.Bu nedenle seçmenin yarısı olan kadının iradesinin özgürce sandığa yansımadığı görülmektedir.

Siverek’te aşiretlerin döneme uygun ,iktidarin nimet ve imkanlarından fazlasıyla yaralanmak ve devletin gücünü arkalarına almak için yölendirici ve belirleyici olmuşlardır.Yakın tarihte yapılacak seçim Siverek’te bir yerde aşiret veya aşiret dengelerinin yeniden şekilleneceği bir seçim olacaktır.

Aşiretler arasındaki bu mücadele Ak Partide yer alma,yer kapma mücadelesinin dahada yoğunlaşacağı bir süreçe yaşanacaktır.

Mevcut Belediye başkanı ve bununla birlikte hareket eden aşiretler,aileler bir cephede,Ak Parti ve bu partiye girme,yer kapma mücadelesi veren kesim bir cephede sesiz ve derinden çalışmalar ve kulisler yapılırken BDP ise Kürt siyasi hareketinin çıkış noktası olan ve önemsenen Siverek’te bir çıkış yakalama varlığını Kabul etme mücadelesi bu seçimde ön plana çıkacaktır.

Siverek’te siyasi atmosferde şu ana kadar aday adayların isimleri ötesine geçmemiştir.Siyaseti tabana halka yayma,halkın iradesine başvurma gerek ve ihtiyaç duyulmamaktadır. Siverek te oluşan bu üçkenin bu üç küşesini tutan siyasi yapılar,Siverek’ın geleceğine dair ne tür projeleri olduğunu açıklamamışlardır.

Normalleşme,demokratikleşme ve barış sürecine ne tür katkı sunacakları konusunda ketüm ve sesizdirler.Mevcut Belediye Başkanı 2 dönem belediye başkanı olmanın imkan rahatlığını yaşarken,Ak Parti genel seçimlerde almış olduğu yüksek oy ve desteğinin yaratığı güven,rahatlığı ile BDP nin barış süreci ile birlikte bölgede oluşan olumlu atmosfere gövenerek seçme doğru yol almaktadırlar.

Yaratılan atmosfer ben seçimi kazanırım anlayışıdır.Halk ne düşünüyor,ne istiyor,adayların belirlenmesinde demokratik ilkelere önem veriliyor mu,önseçime gidiliyor mu,toplumun yarısı olan kadınların iradesi yönetime yansıtılacak mı ?.Sorularına bu güne kadar Siverek halkı yanıt bulmamıştır.

Mevcut durum güçler arasındaki iktidar olma mücadelesinin ötesine geçmemektedir. Kapalı kapılar arasında, partilerin dehlizlerinde aday belirleme çalışmaları tam hızıyla devam etmektedir.Halk siyasetin dışında,perdenin arkasında,olanları çıplak gözle görmeden,gelen dedikodu ve fiskoz söylemlerinden başka hiç bir konuda bilgilendirilmemektedir.

Siverek te halk uzaktan seyreden,fakat konuşulanları,yapılmak istenilenleri duymayan,bilmeyen,haberdar olmayan,sürece katkısı olmayan seyirci konumundadır.Bu durum yaptım oldu,pişirdim ye anlayışının bir sonucudur.

Demokratik ilkeler,halkın yönetimin her aşamasında katkı sunma,yönetime dahil olma durumu aday belirleme sürecinde önemsenmiyorsa,seçim sonrasındada halkın iradesinin yönetimde yer bulmayacağının göstergesidir.

Hangi ilke,anlayı,beklenti ve yöntemle seçilirsen öylede halkı yönetirsin.Siverek teki siyasi atmosfer bu sürecin demokratikleşmeye katkı sunmayacağının sinyallerini veriyor.Atılan temeller üzerinde yapılacak yapının özelliklerini ortaya koymaktadır.04.11.2013.

Av.Şeyhmus İNAL

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler