GEÇMİŞİNDEN ESER KALMAYAN ŞEHİR; SİVEREK
AV:ŞEYHMUS İNAL

GEÇMİŞİNDEN ESER KALMAYAN ŞEHİR; SİVEREK

Geçmişinden eser kalmayan şehir neresi diye soran olursa kendi payıma Siverek diye yanıt veririm.

1980 önce demokratik yapısı ile,kültürel dokusu il,duyarlı ve örgütlü yapısı ile farklı bir şehirdir.

Şehirli kültürün etkin olduğu,esnaf ve ticari ahlakın yüksek olduğu bir yerdi.Çok sayıda dernek,kültür merkezi olan nadir bir şehir idi.

12 Eylül faşist ihtilal il bu yapı yerle bir edildi.Binlerce insan işkence tesgahından geçildi.Aydınlar,okumuşlar cezaevine,aileleri batıya göç etmek zorunda kaldılar.Şehirin kimyası ,dokusu ve yapısı bozuldu.

Cefer Yüzbaşı isimli bir subay hem belediye başkanı ve Kaymakamı oldu.Meydanlarda bıyıklar kesildı,giyim kuşamını beğenmediklerine ,kürtçe ve zazaca konuşanlar dayak ve işkencelere maruz kaldı.

O gün bu gündür bu şehire bir korku hakim oldu.Bu korku tramvayı genel psikoloji hastalık haline geldi.Aydınlar zindanlarada ana babalar Siverek küçelerinde bu uygulamalara maruz kaldılar.Bu tarihte ekilen korku,sindirme tohumları ürün verdi.

Siverek o günden beri sağır ve dilsiz bir şehir oldu.Karanlığa büründü.Bu karanlık ortam bir çok değerli insanın canına mal oldu.Küçelerde korku kol gezmeye başladı.O gün bu gündür bu korku Siverek küçelerinde ve insan hücrelerinde bir virüs olarak kaldı.Bu şehirin kimyası ile oynadılar,dengesi bozuldu.Şehirin kimyası ve genleri değişti.Bu eser 12Eylül 1980 de bize kötü bir miras olarak kaldı.Bu mirası o gün ret edemeyen şehir bu korku mirastan kurtulmak istiyor.

Av.şeyhmus inal

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler