2013'te 1900 Yıllarını Yaşayan Siverekliler
AV:ŞEYHMUS İNAL

2013'te 1900 Yıllarını Yaşayan Siverekliler

Yıl 2013 insanların bilgi çağını yaşadığı,insanlığın temel ihtiyaçları olan, yol,su,barınma,eğitim sorunların çözüldüğü bir dönemi yaşiyoruz.

Gel gelelim Siverek ve Siverek köylerinde yaşayan insanlar hangi çağı yaşiyorlar? Bana göre 1900 yılların başını yaşıyorlar.Yaşamlar dondurulmuş,hakları gasp edilmiş ve kendi kaderleri ile başbaşa bırakılmış bir ilçe.

Köy yolların % 90 nı yapılmamış,bir çok köyde içme suyu yok,iş,aş,sanayı ve devletin insanlara dair gözle görülür bir yatırımı yok.İki gün önce Siverek -Diyarbakır yolunu trafiğe kapatan köylüler Cumhuriyetin 90.nıncı yılında köylerinde içme suyu olmadığını,susuz olduklarını,yağmur suyunu hayvanları ile birlikte içtiklerini yazın susuzluktan köylerin terk etme zorunda kaldıkları gerekçesiyle su taşıdıkları eşekleri,su bidonları ile yolu trafiğe kapatılar.

Devletin bir yöneticisi Köylerle görüşme gereği veya cesaretini gösterip köylülerin yanına gitmediler.Her zaman olduğu gibi jandarmalar,komutanları gönderdiler.

Seçimden seçime verilen vaadler 90 yılı buldu.İnsanık uzay çağını yaşarken insanlarımız eşeklerle, içme suyunu taşıyorlar.

Devlet 90 yıldır bu köylere hep jandarma göndermiştir,değişen bir şey yok ,su isteyen köylülere su yerine jandarma göndermiştir.İyi ki giden jandaarmalar köylülere iyi davranmışlardır.Geçmiş ile olan tek fark şimdilik dayak yok.

Köylere jandarma göndereceğinize ,bu köylülerin insanca yaşamaları için,yol,içme suyu,sulama göleti,iş ve ekmek bulmaları için kışın boşa akan Karacadağ derelerinde bent yaparak insanlara iş imkanı yaratmaları gerekirdı.

İstanbul da boğazın suları altında tünelelerin yapıldığı,batıda tüm köylerin temel sorunlarının çözüldüğü dönemde bölgemizde insanlar susuzluktan yolları kapatmak gereğini duyuyorlarsa,yönetenlerin oturup insanca düşünmeleri gerekir.Bu insanlar insanca yaşamak için bu devletten sadece ve sadece içme suyunu istiyorlar.

Bölge insanının tarih boyunca kaderi ile başbaşa bırakılmanının nedeni devletin imkanları mı yoksa siyasi tercihler mi?Binlerce km uzaklıktan doğalgazı getirebilen bir devlet Siverek Köylüsüne 20-30 km uzaklıkta bulunan barajdan su getirmiyorsa bu siyasi bir tercihtir.Bu çağda insanların temel insani hakkı olan içme suyu,yol, hakkı siyasi tercihin kurbanı olmamalıdır.


Bu haktan yoksun kalan köylülere direnmek kalır.
Tüm umutları tükenen kadınlar,çocuklar ve yüklerini taşıyanlar eşekleriyle birlikte yollara düşmüşler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler