BARIŞ SÜRECİ TEHLİKE DEMİ?
AV:ŞEYHMUS İNAL

BARIŞ SÜRECİ TEHLİKE DEMİ?

Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesi ve karşılıklı diyalog, görüşme ve buna bağlı olarak parmakların tetiklersen çekilmesi, silah namlularının hedefinden insanların çıkmış olması çok önemli bir süreçtir.


Bu sürecin oyalama, kandırma ve süreci uzatarak seçimleri kurtarma amacı güdülmemelidir.


Kürtler tarihin karanlık ve kirli oyunlarından, kandırma ve sorunu öteleme süreçlerinden gerekli derslerini almışlardır. Sözlerin pratiğe, pratiğin yasal ve anayasal düzenlemelerle sonuçlanması kaçınılmaz bir noktaya gelmiştir.


Karşılıklı birbirini test etme, niyetlerini anlama, güçlerini, kararlıkkarını belirleme aşaması başarı ile sonuçlandı. Kürt taraflı aheng içinde kararlı bir orkestranın ekibi ve kararlığı gibi süreci bu aşamaya getirdi.


İktidara ve devlete düşen görev bu sürecin yasal ve anayasal ayaklarını tamamlatmaktır. Bu süreçte alabildiğince bölgeyi silahlandırmak, karakollar yerine KALEKOLLARI inşa etmek, koruyuculuk sistemini güçlendirmek ve millirarist güçleri bölgeye yaymak sürece denk düşen davranışlar değildir.


Silahla, kalekollarla, teknoloji ile kan ve gözyaşı ile bu sorunun çözülmediği. İskencelerin, köy boşaltmaların ve kitlesel tutuklamaların Kürt sorununu çelikleştirdiğinin pratiğini yaşayan ve bilen devlet bu süreci tekrarlamakla sorunu içinden çıkılamaz hale getirecektir.


Kürtler barışta kararlı ve ısrarlı, devlet ve iktidar sürece düşen düzenleme konusunda çekingen ve korkak davranıyor.


Barış korkular üzerinde inşa edilemez. Kahramanlar barış masasında korkuları yenenler arasından çıkar.Diyalog barış masasına ,barış masasındaki kararlar yasalara ve anayasaya dönüşmelidir.Barış kalekollarla bu Topraklara gelmeyeceği herkesçe bilinmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
ASIL HEDEF ERDOĞAN!
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler
Fettahlı'dan Siverek İçin Önemli Talepler